Petra1979
Kvinna ·
19 jan, 2023
Tappad hungerkänsla efter Operation
BröstförstoringHej Är det någon annan som har fått samma symptom som mig efter er operation. Det har nu gått strax över 4 veckor sedan jag fick min bröstförstoring utförd. Men jag har tappat hungerkänslan, känner mig aldrig riktigt hungrig längre, kanske en lätt typ 10% känsla kan jag få någon gång. Märker oftast på blodsockerfallet att jag missat mina måltider. Annars får jag leva som skalman med en Mat och sovklocka ;-)
Sortera efter
Petra1979
Kvinna ·
30 jan, 2023
Inne på V.6 sedan Op och samma sak fortfarande, ingen hungerkänsla :(
Ingen annan som känt av detta ?
Gilla
Pingpong0000
Kvinna ·
31 jan, 2023
Hej,
Nej, jag har aldrig känt av det efter mina operationer.
Jag tror det kan vara en bra idé att ställa klockan/larm så att du regelbundet får i dig det din kropp behöver näringsmässigt. Kanske kan det (regelbundenheten) leda till att din hunger och aptit återvänder igen?
Lycka till!
Gilla
Petra1979
Kvinna ·
01 feb, 2023
Jag kör just på mat å sov klocka likt skalman :D
arbetar skiftgång på elfabriken Forsmark så mitt schema varierar 3ggr i veckan oxå som hjälper till att rubba regelbundheten. Dock ställer detta inte till det.
Gilla
dellacer
Kvinna ·
03 feb, 2023
Hur mår du annars? Depression är ju en sak som påverkar hungerkänslan hos många. Ser att du även genomgår en hormonbehandling, jag är ingen läkare men tänker att de kan påverka kroppen och psyket på många sätt.
Skalman tekniken är ju bra för att se till så att du får i dig mat, men inget du bör acceptera att leva med tänker jag. Att tala med en läkare är nog inte fel :)
Gilla
Petra1979
Kvinna ·
03 feb, 2023
Jag har inte haft någon depression alls under min hormonbehandling, tackar som frågar :)
Skall prata med läkare nästa vecka angående detta , då det inte ger med sig.
Gilla
Petra1979
Kvinna ·
12 apr, 2023
Passerade 4 månader nu häromdagen och kan säga att hungerkänslan är återställd till näst intill normal igen :)
Jätteskönt att känna frukost hungern måste jag säga samt middags känslan.
'Har inte fått någon förklaring av vården eller kliniken till att jag upplevde detta. Men glad att det är över iaf :D
Gilla
Terra
Kvinna ·
13 apr, 2023
Nu har det i och för sig bara gått 2 veckor sedan min op och jag blir inte heller hungrig. Tar inga mediciner. Det ger väl med sig här med, förmodar jag :)
Gilla
Petra1979
Kvinna ·
14 apr, 2023
Jag upplevde att den tappade hungerkänslan inträffade typ efter vecka 2-3 först och höll i sig till nästan v.16
Gilla
tww
Kvinna ·
12 maj, 2023
Upplevde samma sak och fick inte tillbaka aptiten förr än kanske 3-4 veckor
Gilla