
Villblifin
Kvinna ·
04 okt, 2012
Tejpar ni era navlar?
BukplastikNi som gjort stor bukplastik, tejpar ni era navlar? Det är ju så olika hur kirurgerna gör navlarna, och min navel är sydd med inre stygn (som löser upp sig själva) och ärrvävnaden är liksom inne i naveln. Runt naveln är ju huden orörd... Det går ju liksom inte att tejpa ärret inne i naveln för jag får ju knappt ens ner toppen av mitt lillfinger där. Tejpa utanpå känns ju rätt meningslöst eftersom det inte är några stygn/ärr där. . Hur gör ni andra? Det är drygt 6 v sen min op.
Sortera efter
ellionore
Kvinna ·
04 okt, 2012
jag är oxå sydd inne i naveln och skulle inte tejpa naveln, att tejpa utanpå är som du säger ingen idé då du inte har ärret där, dessutom täpper du ju till för luften, även om tejpen andas så blir det ju ändå instängt!
Gilla
Chezzie
Kvinna ·
04 okt, 2012
Jag tejpar naveln men jag har haft stygnen på utsidan. Stygnen har nu tagits bort vid två tillfällen (hälften efter 1 v, och resterande efter 2 v). Fick rådet att tejpa för att få ett snyggt ärr. Eftersom ditt sitter invändigt borde det ju inte behöva tejpas? Viktigt var att se till att naveln var torr innan tejpning annars kunde det bli svamp där sa sköterskan som tog mina stygn.
Gilla
Villblifin
Kvinna ·
05 okt, 2012
Tack för era svar :)
Jag är sköterska i botten så jag har koll på ärrtejpning generellt, men just inne i naveln fick mig att fundera... Jag har inte tejpat naveln alls, men i början hade jag en kompress på då det vätskade.
Ellionore - är din navel liksom 'hård' inuti eller har ärret mjuknat med tiden?
Gilla
ellionore
Kvinna ·
06 okt, 2012
Mitt ärr är helt mjukt! :D
Gilla
Villblifin
Kvinna ·
06 okt, 2012
Ok :) Då hoppas jag att mitt mjuknar också.
Gilla
Nemo
Kvinna ·
07 okt, 2012
Tejpar heller inte, sydd inifrån. Och naveln är mjuk, om än lite mörk kring kanterna.
Gilla