
Wondermama
Kvinna ·
Tigr Mesh - förstärkning
Jag har en inbokad tid för implantatsbyte i juni. Jag har just nu droppformade Allergan 360cc bakom muskeln. Dessa ska bytas ut till Motiva rund demi 475cc bakom muskeln. Vid operationen kommer läkaren att förstärka muskeln med ett slags nät med namnet TigrMesh. Någon som har erfarenhet av detta? Mina nuvarande geléhallon har efter några års hård träning pressats nedåt och sitter lite lågt så vad jag förstod var anledningen till detta nät att förhindra att de nya implantaten gör samma resa. Nätet ska lösas upp av kroppen men det kan ta upp till några år tror jag? Har någon varit med om detta?
Sortera efter

arli
Kvinna ·
Jag ska också operera in dessa nät + byta implantat + lyfta igen. Det blir min fjärde operation. Anledningen till att jag behöver det är för att jag får bottoming out och roterande implantat hela tiden.
Jag ska göra det nu i höst (ville kunna bada osv i sommar) så vet ännu inte resultatet. Kirurgen sa att det tar ca 3 år för nätet att helt upplösa sig. Är tydligen gjort av grishud.
Gilla

Centralacortex
Kvinna ·
Hej! Hur har de gått? Min kirurg föreslår detta nät med men de känns inge bra med att ha ett mät i kroppen också...vad är dina fördelar med nätet?
Gilla