Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
anglatutt

anglatutt

Kvinna ·

Till er som har opererats på plastikakademin - Linköping

Bröstförstoring
Hej alla!
Jag ska på konsultation på plastikakademin nästa Torsdag och undrar nu lite saker. Jag vill ju vara så förberedd som bara möjligt. Hoppas någon kan hjälpa mig med dessa funderingar.
* Ska man ta med sig egen sport/ Vanlig bh i önskad storlek?
* Vad "ingår" i priset till op? till exempel stödbh precis efter op, mediciner mm.?
* Får man testa olika implantat på besöket?
Kramar !
11

Sortera efter

Anna.

Anna.

Kvinna ·

Du kommer få testa olika implantat, du kan nog ha en bh i önskad strl på dig, annars kommer du ändå göra ristest hemma :) Jag blev tejpad över bröstkorgen i en vecka , sen vid återbesöket tar man med sporttop. Så det ingår inte. Lite medicin ingår, men inte hela dosen.
Gilla
Ciita

Ciita

Kvinna ·

Hej!
 
1. Menar du till själva konsultationen då? Det behöver du inte göra :)
 
2. I priset ingår ingen stödbh/läkningsbh utan det får man införskaffa själv. Dock så blir man rejält tejpad efter opn och man behöver ingen sportbh förrän på återbesöket som är en vecka efteråt. Man får med sig antibiotika hem (för att förhindra infektion), några morfintabletter och diklofenak. Har för mig att man även får recept på extra smärtstillande om det behövs.
 
3. Gunnar är ett stort fan av ristestet så jag fick inte prova några implantat. Dock fick man ju titta och känna på dem. Men han vill att man skaffar en bh i önskad storlek och provar med ris hemma :)
Gilla
anglatutt

anglatutt

Kvinna ·

Hej Anna,
 
Tack för infon! Jag ser att du opererades för inte så länge sedan.. hade du mycket ont efter op? Vad hade du för sporttop efter op? och var köpte du den?
Gilla
anglatutt

anglatutt

Kvinna ·

Hej Ciita,
 
Tack för ditt svar!
Hur länge hade kvar tejpen? är det något man ska låta vara kvar till återbesöket? sorry att jag bara frågar en massa men lika bra att fråga så man vet sedan :)
 
Jo jag har nog förstått det;P. lika så har jag läst om "gunnar special", det där med delvis bakom muskeln. Du har ju det såg jag. ska delvis bakom muskeln vara bättre än helt under muskeln? förstår inte riktigt vad det skulle bli för skillnad. berättade han det för dig?
Gilla
Ciita

Ciita

Kvinna ·

Ja, tejpen har man en vecka, fram till återbesöket då de tar bort det. Fråga på så mycket du vill så ska jag försöka svara  den mån jag kan :) Vet själv att jag hade minst 1000 frågor innan min op ;)
 
"Gunnar special" tror jag nog är mer att han lägger framför med några muskeltrådar över. Är inte helt hundra på det! Vad jag har förstått det så lägger man aldrig HELT bakom muskeln utan det är upptill som implantatet täcks av muskeln. Jag är inte så jättepåläst om det, men det finns garanterat gamla trådar här på forumet om placeringar :)
Gilla
anglatutt

anglatutt

Kvinna ·

ja det är ju så.. mycket vet jag och en del vet jag knappt nåt om..
Ja så kanske en Gunnar special var. haha :)
Här kommer en fråga till... jag sitter och tittar efter en bra, "godkänd" sportbh att ha efter op, fast tänker inte köpa försen efter op. men vad hade du för någon? märke?
Jag skulle hemskt gärna vilja ha en med bred knäppning framtill eller dragkedja men hittar ingen som verkar bra. Finns en på plastikplagg.se men har bara läst dåligt om den. vad skulle du rekomendera mig?
Gilla
anglatutt

anglatutt

Kvinna ·

Va roligt chattis! skulle du rekomendera de implantat du har nu?
Jag passar på o fråga dig om vad för sportbh du har efter op? jag hittade en bh med knäppning fram.
Denna : http://www.cellbes.se/underklader-dam-bh-249/bh-2-pack-085455/paging$1,25?oc=036 det är viserligen en vanlig bh men tror du att den skulle gå bra att ha efter op?
Gilla
chattis

chattis

Kvinna ·

Jag är oxå opad av Gunnar 3 ggr, han har på mig lagt några muskeltrådar över implantatet för att dölja kanten. Sportbh som de rekommenderar heter abecita kimberley, den är super skön
Gilla
Ciita

Ciita

Kvinna ·

Jag hade en jättebra läkningsbh (som jag fortfarande använder flitigt) med hyskor framtill. Jag köpte den på Bodyline i Norrköping, den kosta dock 500kr men är värd varenda krona!
Annars har jag även en Abecita Kimberly, dock med knäppning bak.
Gilla
chattis

chattis

Kvinna ·

Den tror jag blir för lös, den jag skrev om är super. Den stl jag har nu hoppas jag blir bra, har ju bara gått en v och jag är toksvullen på vänster sida :)
Gilla
Anna.

Anna.

Kvinna ·

Idag är första dagen utan smärtstillande . La framför muskeln och det har hela tiden varit helt ok :) Jag glömde naturligtvis bh hemma till återbesöket men köpte en på Gina Tricot som var helt ok, sen när jag fått av bandaget hade jag GT - toppen på mig till Twilfit och köpte Abecita bh där, de på affären vet vilken som är bäst :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem