
Orange
Kvinna ·
12 jan, 2016
Tillräckligt mycket hudöverskott?
BukplastikHej!
Tanken är att jag ska göra en bukplastik om en månad och jag börjar bli lite oroad. Min tanke var först att göra en lite bukplastik för att fixa till mitt kejsarsnittärr som går ihip med blindtarmsärr och en inte så fin hylla skapas. Efter tvillinggraviditet har jag även ett visst hudöverskott med rynkor främst ovan naveln, böjer jag mig framåt har jag en tjusig skrynkelpåse. Men om jag ligger ner på rygg är magen ganska stram.
Nu tyckte min kirurg att jag skulle göra en stor bukplastik med navelflytt och ihopssydda muskler för att bli nöjd. Han borde ju veta men jag är rädd för att det ska bli alldeles för stramt, han påstod att gamla naveln skulle kunna dras så långt ner att det inte skulle bli ett ärr av den.
Ni som har opererats eller varit på konsultation, vad är er åsikt. Kan man dra huden längre än man har överflödsskinn? Är det inte risk att det istället blir ett lyft av muffen :-)., eller att huden blir för tunn? Fattar inte hur jag ska kunna räta ut mig om det inte finns tillräckligt med skinnöverskott???!!!
Sortera efter
Ylvaylva
Kvinna ·
12 jan, 2016
Orange
Kvinna ·
12 jan, 2016
Tack för din input, skönt man kan hitta andra som haft samma funderingar och med erfarenhet. Du fick inte ett ärr av din gamla navel då? Eller att huden under ärret drogs uppåt?
Längtansfull
Kvinna ·
12 jan, 2016
malinsofie
Kvinna ·
12 jan, 2016
Ylvaylva
Kvinna ·
12 jan, 2016