
sofia_
Kvinna ·
14 mar, 2012
Tips för att få så fin läkning på brösten som möjligt?
BröstförstoringKom med massa recensioner och utvärderingar på hur ni tagit hand om brösten efter operationen för att få dom så fina som möjligt!
Hur sköter man ärren bäst?
Vart köper man bästa salvan/oljan?
Hur undviker ni infektioner, bristningar och sånt?
Hur skyddar ni brösten (eller ärren) i solljus?
Jag vill veta alla små knep för att sköta brösten på bästa sätt efteråt! Man tänker ju mest på själva operationen innan det är dags... Men har kommit på att det kommer ju en tid efteråt som lär vara viktig för bröstens utseende sen? Så bombardera mig med info om det! :D
Sortera efter
aemes
Kvinna ·
14 mar, 2012
Anonym användare
14 mar, 2012
Det viktigaste, sola verkligen inte nya ärr, de blir väldigt fula då. Den nya huden som bildar själva ärret är väldigt känslig för sol. Min läkare har rekomenderat att jag ska tejpa ärren i hela 6 månader men får högst bytas en gång i veckan för att inte irritera ärren och få blåsor. Tejperna hon rek heter Micropor och Scandpor o köps på apoteket. Sola inte topless förrän nästa sommar om ni vill ha fina ärr. Istället för att köpa dyra oljor rekomenderar jag olivolja (inte på ärren förståss) men på brösten, billigt och mycket bra, huden blir mjuk och elastisk. Inte heller duscha på tejpen och ärren de första 2 veckorna.. Återkommer om jag kommer på något mer bra.. Ta hand om fina brösten och speciellt ärren så blir ni väldigt nöjda med allt sen.
Anonym användare
14 mar, 2012
aemes
Kvinna ·
14 mar, 2012
sofia_
Kvinna ·
14 mar, 2012
Okej jag har tänkt vara försiktig i solen! Men sola vill man ju kunna litegrann, vill inte vara sommarens blekfis bara för mina bröst ;) haha, men tänktetäcka över ärren ordentligt. Funkar det då? Typ se till att ha en bikini som går ner en liten bit nedanför brösten?
Hur ska man inte kunna duscha ärre/tejpen på 2 veckor? :O är det lugnt om det rinner vatten där ändå?
Och hur länge ska man undvika push-up?
Nallon
Kvinna ·
14 mar, 2012
Min kirurg säger ett halvår innan man får börja använda pushup
Vickan
Kvinna ·
14 mar, 2012
Ät kosttillskott i naturlig form, typ Mivitotal. Samt extra zink som skyndar sårläkning.
Anonym användare
14 mar, 2012
Anonym användare
14 mar, 2012
Juli11
Man ·
15 mar, 2012
ekblomman
Kvinna ·
17 mar, 2012
Ska man smörja brösten typ varje dag eller då man duschat bara med vanlig hudkräm? :)
163
50kg
innan op - liten a-kupa
efter - C liten D? 400cc
delvisbakom muskeln
solros92
Kvinna ·
17 mar, 2012
Hej!!
Det är så mycket grejer som cirkulerar på internet.. Min kirurg och sköterska sa till mig att duscha varje dag efter op för att det inte skulle komma för mkt bakterier på/under tejpen. Sen tejpa 6 mån pga att ärren läker bäst under tejp. Push up, bygel osv kan man använda ifall det inte gör ont liksom.
Allt handlar om sunt förnuft bara. Lyssna inte på all skrämselpropaganda i stil med "när det inte gör ont längre kan man skada läkningen mest" osv. Lyssna på din kropp och gör vad som känns bra så blir det bra!!
Himmel
Kvinna ·
25 mar, 2012
sofia_
Kvinna ·
27 mar, 2012
Okej ja jag kommer ju inte ha mina bröst i solen alltför mycket iallafall i början av sommaren, utan kommer nog ha nåt tyg över dom och speciellt ärren. Måste sen hitta en bra bikini som kanske går ner en liten bit så att man är säker på att dom täcker justärren och sen köra solskyddskräm också!
Någon som tror på ricinolja eller vetegroddsolja som skydd och läkning för ärren? Läste nånstans att dom ska vara läkande för hud och hår.
Anonym användare
28 mar, 2012
Jag tejpade konsekvent och använde åtsittande sport BH i två månader. Kommer inte ihåg så noga men jag tror jag avvaktade ytterligare innan jag bärjade använda bygel BH!
Anonym användare
28 mar, 2012
Hej! Ser att du är opat på Akademikliniken 2007. Jag ska själv operera mig där, anatomiska allergan 295 cc MF. Jag blir lite orolig nu däremot när jag läser att du har haft problem med rotation och trasigt hölje. Vilket fabrikat hade du? Har du fått bra hjälp och stöttning från kliniken. Ingår din korrigering/(byte av implantat i priset eller kommer du betala fullt? Lycka till med din nya operation! Hälsningar,
Anonym användare
28 mar, 2012
Hej Sofia!
Jag tror inte du behöver oroa dig allt för mycket! Vi vet inte med 100% säkerhet att implantatet är skadat men jag upptäckte en knöl i samband med rotationen som jag blev undersökt för. Läkaren på Sabbatsberg(där jag gjorde mammografin och ultraljud) menade dock att jag inte har något i mina vävnader och att det sedmera är implantatet det är fel på.
Det kan eventuellt vara trasigt hölje, veckbildning eller något fel på hinnan. Vi får se när de tar ut det:) Jag har liksom bortsett från rotationen och "knölen" fått någon konstig kant under bröstet. När implantatet roterar fullt ut så ser det ut som, tänk dig att bröstet är överdelen(brödet) på en hamburgare, bröstkorgen är underdelen så sticker implantatet ut som själva hamburgaren! Även när implantatet ligger rätt så att säga så ser man att det är något som inte stämmer riktigt. När jag ligger ned så ser det rent ut sagt, förjävligt ut.
Jag hade som tur var en försäkring så om jag hade nöjt mig med en korrigering så hade de gjort det åt mig, vet dock inte om jag hade fått betala narkos elelr liknande. Men nu bestämde jag mig för att eliminera risken för rotation helt och kommer att byta mot runda och liite större!
De står för operation av ena bröstet och jag för resten. Får förhoppningsvis kostnadsförslag snart då jag har en prel tid inbokad den 21:a Maj!
Nu går jag dock i tankarna om att be om ytterligare en storlek större mot det de har rekomenderat denna gången. Ska går från 310 till 345 men är intresserad av 365:)
Anonym användare
28 mar, 2012
Hej, du verkar förhoppningsfull trots allt. Hoppas verkligen det ordnar till sig för det och att du blir nöjd med dina nya runda. Jag håller vid anatomiska tror jag, då min kirurg Jesper rekommenderar det för min kropp och egna byst. Tack för ditt engagerande svar, roligt att det finns möjlighet att hjälpa och stötta varandra i detta forum. Allt gott :- )
Anonym användare
28 mar, 2012