Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Matahari

Matahari

Kvinna ·

Tips på bra BH webshoppar?

Kläder: operationsplagg, BH mm

Hej! Jag ska snart förstora brösten och ser mig om efter bra webbshoppar som har god kvalitet och bra service och BH:ar i storlekar som 80G. Vet att det bästa skulle vara att prova i affär, men jag bor i mörka Småland och vi har inte det urvalet i våra butiker. Kan Ni tipsa mig om bra inköpsställen? Har Era bröst ändrat BH storlek efter en tid? Vad ska man tänka på iövrigt? Tacksam för svar!

22

Sortera efter

Malin88

Malin88

Kvinna ·

bor med i mörka småland :) den närmaste butik som är bra för mig är change i kalmar. dit ska jag åka för där verkar man få bra hjälp med storlek sen efter operationen. www.figleaves.com har många större storlekar med mindre underband.  Storleken verkar oftast ändra sig eften en tid så man ska nog inte handla för mkt bh:ar så tidigt :) Tänk på att silikon drar större storlekar än naturliga bröst, så en D kupa kanske ser ut som en c kupa. Jag har 65E o de låter stort men är inte så stort :)

annars har hanniballecter lite mer koll på sidor med bra bhar :) lycka till!

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

oj jag råka just göra en sån här tråd :D jaja de kanske kan slå ihop de :o

malin har du 65E på change? har du provat samma storlek på figleaves?

Gilla
Malin88

Malin88

Kvinna ·

ne jag har 65E i min tortyrbh. fast de är ju en vanlig bh. ska till change när jag blir av med denna :) tippar på 65E eller 65F :) Blir spännande, bara de inte landar på 65A ;)

Gilla
Matahari

Matahari

Kvinna ·

Tack för tipsen! Change ser bra ut. Hittade en leverantör i Borås som är närmare för mig, någon som handlat där?

Ser också nu, (är nästan dagsfärsk på forumet) att POF har reklam för fina BH:ar.  Nägon som har köpt Bonpix och Ellos?

Ska i alla fall lyda Malins råd och inte köpa för många som jag ändå inte kan passa sen.

Gilla
Malin88

Malin88

Kvinna ·

tror inte ellos eller bonprix har 65 i underband o då är de kört för mig. man ska ha väldigt tajt i underbandet så du kanske med behöber 65

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Dett är en favorit med stora kupor http://www.bravissimo.com

annars figlaves.com som malin skrev. Handlar jätte mycket från båda. Supersnabb leverans och lätt att byta o nå per telefon

Gilla
Matahari

Matahari

Kvinna ·

Hittade dessa underbara siter

Någon som har handlat där?

What Katie did har ju en del tjusiga pinupkläder.🤭 Det kanske finns en förhandlare i Sverige?

http://www.evasunderklader.se/o/bh/

www.whatkatiedid.com

Gilla
Matahari

Matahari

Kvinna ·

Malin88 skrev:

tror inte ellos eller bonprix har 65 i underband o då är de kört för mig. man ska ha väldigt tajt i underbandet så du kanske med behöber 65

Tror du att jag kommer att gå ned till 65cm om jag nu är 82cm och det är inte mycket fläsk utan revben?

Detta med bh storlekar är en hel ny värld för mig. har nog hela mitt liv haft fel behåar. För löst under och för liten kupstorlek. Nu var jag och köpte en 80 D för att vänja min omgivning för kommande expansion, men döm om min förvåning när den passar mig nu innan operationen. har annars alltid gått med en 85 B eller C på sin höjd.❤️

Gilla
Malin88

Malin88

Kvinna ·

ne de tror jag inte, 70-75 kanske o de tror jag finns där :) men har läst om vissa som haft runt 80 runt som har 65-70, undrar hur de får plats :P men bhar är ju väldigt elastiska o de töjjer sig fort.

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Jag mätte idag och var iväg och provade bh:ar på change och twilfit. Jag har 79cm runt om och det blir 65 hur jag än gör :) Det fanns en på Twilfit jag kunde ha i 70 men den kommer bli för slapp ganska snart tror jag, de töjer sig ju ganska snabbt tyvärr.

 

Gilla
Matahari

Matahari

Kvinna ·

Kan de BH:ar som är lite mera korsettliknande nedtill vara bättre? Det går kanske inte att dra så mycket i en bredare bit tyg och den stödjar bättre när den är lite bredare än ett vanligt BH:s underband.

När man drar i ett gummiband blir det ju smalare och då skär det in och är obekvämt för huden. Gjorde de BH:ar det när du provade?

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Matahari skrev:

Kan de BH:ar som är lite mera korsettliknande nedtill vara bättre? Det går kanske inte att dra så mycket i en bredare bit tyg och den stödjar bättre när den är lite bredare än ett vanligt BH:s underband.

När man drar i ett gummiband blir det ju smalare och då skär det in och är obekvämt för huden. Gjorde de BH:ar det när du provade?

ja absolut bredare, det finns typ inga smalare när man går mot större kupor trots att man bara har 65 runt. Inte som jag hittat iaf, det verkar bara vara H&M mfl som har sånna med smala smala band.

Bharna jag provade om du menade mig skar inte in alls trots att de satt åt ordentligt liksom, tror det är för att de är bredare som du säger.

Gilla
Matahari

Matahari

Kvinna ·

👍 Tack för svaren!

Så H&M mfl. tror att de kan spara på tyget här också.- Inget nytt💋

Får vel palla mig till en affär och prova som du Tussan, när det är dags.

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Finns ganska så många bra webbshoppar för större.

http://www.lasenza.co.uk/dd/DD.htm

http://www.asos.com/Women/Lingerie-Nightwear/Dd/Cat/pgecategory.aspx?cid=6749

http://www.glamorousamorous.com/bras-c2

Googla oxå så kmr ganska så mkt upp.

Gilla
Matahari

Matahari

Kvinna ·

Oj! Var många ställen man kan shoppa snygga BH och annat! Tur att det inte är tull inom Europa.

Beställde skor från USA och det blev en dyr historia, tullen försenade leveransen 3 veckor så att det tog totalt 4 veckor och levererades för sent och hade mage att ta ut 25% på mitt inköpspris, och posten tog 200 kr i porto inom Sverige.

Så om Ni någon gång ska beställa från utanför Europa, be om att de packar in det som gåva och anger det vid postandet.

Gilla
Marina

Marina

Kvinna ·

Vi har samlat ett gäng länkar under POF-shop också. Handlar ni via de länkarna bidrar ni till driften av forumet...🤭

Jag har handlat av bonpris, och varit jättenöjd, men de har inga små underband. 75 är ofta det minsta. Dock har de stora kupor. För mig funkar 75D bra där.

Gilla
cupcake

cupcake

Kvinna ·

Passar på att fråga om någon sytt in en BH med för stort underband? Hur gjorde ni, blev det hållbart och bekvämt? Funderar på om man på så sätt kan skaffa sig fler BH:ar?

Min storlek är ju alltid slut. Tror att jag engentligen har 65 i (kanske k ) om vi pratar om storlek på Change. Får ner tuttarna i min gamla 70 H där ifrån, men det är lite tveksamt om detta blir bekvämt i längden. De är ju inte klara än men prova måste man ju. Mina gamla (fel storlek då också, jag vet...) 75F från Triumph kan också funka för de går ju "ner" men stödet, nja..

Så Matahari och alla andra. Vad tror ni om att försöka sy in? Undrar bara hur man gör för att slippa obehagliga veck. Tänker att det kan underlätta för oss med knepig storlek.

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Ja d går. Brukar själv göra de.

Har 65 i omfång så svårt o hitta de i snygga bh:ar o inte allt för dyrt.

Vik inåt tyget mellan hyrskan och bh bandet på båda sidorna. Sy in, klipp sedan av det som blir överflödigt för att få bättre passform.

Lite svår att förklara utan att visa. Men det är verkligen jätte lätt o göra.

På så sätt kan du köpa billiga o snygga bh:ar.

Gilla
Matahari

Matahari

Kvinna ·

miss-r skrev:

Riktigt bra kvalitee har Ultimo. www.ultimo.com dock ganska dyr frakt men man får levererat till dörren av bud. Se över stlkarna bara för de är lite knepiga.

Skall väl vara http://www.ultimo.co.uk

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Riktigt bra kvalitee har Ultimo. www.ultimo.co.uk

dock ganska dyr frakt men man får levererat till dörren av bud.

Se över stlkarna bara för de är lite knepiga.

tex, jag har uk 32FF och den motsvarar en eur 70H enligt deras tabell.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem