Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Anonym användare

Anonym användare

Tips till Konsultationen, tack =)

Bröstförstoring

Hej allihop!

Ska på konsultation den 12/9 och hade gärna velat få lite tips från er som op:at er...

Ska man ha med sig bilder, en stor bh...eller ja vad ska man fråga???

Kan tillägga att jag helst vill lägga framför.

Tack Jessica

3

Sortera efter

ohmygod

ohmygod

Kvinna ·

åh, jag hänger på här, har också konsultation den 12e, jag har skrivit en lista med frågor, har läst att folk glömmer vissa saker väl på plats, gör det du med, tror det kan vara ganska skönt :)

här är några, vissa har jag kommit på själv, vissa har jag hittat hos andra tjejer.

  1. Med tanke på att jag vaken kan få citodon eller morfin, kommer jag att ha ondare än jag borde eller kommer det finnas något med samma effekt som jag tål?
  2. Hur tror du att mellanrummet mellan mina bröst kommer att se ut? Som nu eller går det att göra smalare? Risk för (minns inte namnet på komplikationen, men när implantaten åker ihop)?
  3. Finns det risk att man kan se implantatskanten ovan bröstet trots att man sätter det bakom muskeln?
  4. Vad menas med delvis bakom och bakom, vad är skillnaden?
  5. Vad behöver jag köpa för min återhämtning?
  6. Hur länge kommer jag att behöva hjälp efter operationen, när kan jag börja lyfta tyngre saker?
  7. När kommer jag att kunna köra bil?
  8. När måste jag betala för operationen och vad är Er policy om jag ändrar mig i sista stund. Får jag mina pengar tillbaka?
  9. Kan Ni förklara begreppet kapselbildning för mig och hur vanligt är det? Hur går behandlingen till om det händer mig? Kommer det att kosta mig mera pengar? Kan man undvika det på något sätt och i så fall hur?
  10. Rekommenderar ni massage, hur skall det utföras och varför?
  11. Förklara skillnaden mellan släta implantat och implantat med en ytstruktur? Vad vore bäst för mig?
  12. Finns det någon försäkring som täcker eventuella oförutsedda händelser?
  13. Vad är garantin på själva implantaten, om något händer med implantaten, kommer i så fall en ny operation att bekostas av tillverkaren eller måsta jag själv betala?
  14. Kan implantaten vecka sig, kan man överfylla dem för att undvika detta eller är några speciella implantat mer i riskzonen för detta?
  15. Hur stor risk för rippling efter operation bakom muskeln?
  16. Kan jag behandla ärren på något sätt som kan minska risken för sträckta ärr eller påskynda läkningen?
  17. När kan jag bada och sola efter operationen?
  18. Hur länge ska jag använda sportbhn efter op dag samt natt. Och hur länge efter återbesöket? Bara på natten/bara på dagen.
  19. När kan man gå utan bh, när kan man använda bygelbh?
  20. Hur ofta bör man göra ”bröstgymnastik” och vad händer om man inte gör det? Muskelpåverkan?
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

vad mycket bra frågor.. =)

ska skriva ner en hel del utav dessa.. Tack så mycket.=)

Har också hört att det är bra att ta med sig en stor bh som man kan prova inläggen med, men dom borde väl ha nåt sånt där tycker jag?

Det ska bli så spännande=) Har du tänkt på framför eller bakomplacering?

Gilla
Nilsson87

Nilsson87

Kvinna ·

Du kan jun ringa och fråga han innan, men oftast brukar kliniken ha bhar i olika storlekar som man får testa med.

Tänk på att ha på dig ett ljust linne/t-shirt. Då ser du bäst hur resultatet kommer att bli.

Sen ska du höra med han vad hans försäkringar verkligen gäller, och vad som händer om DU blir missnöjd med form eller liknande. Vem står för allt ekonomiskt.

Se till att ha en väldigt klar bild av hur DU vill att slutresultatet blir och se till att han förstår det. Storlek, mellanrum, hur mycket dom ska sticka ut på sidan, över och underpol....

Och att du vet vert du vill ha snittet. Se till att du har bestämt dig för så mycket som möjligt innan, sen är det klart att man ändå ska lyssna på sin kirurg, men det är dina bröst så gör det som känns rätt för dig.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem