
Missboobshirt
Kvinna ·
12 sep, 2011
To bh, or not to bh
Kläder: operationsplagg, BH mmJag satt just och läste att man helst skall ha bh på sig så ofta man pallar även när brösten har läkt. Det låter ledsamt tycker jag! Halva grejjen med att göra en bröstförstoring för min del skulle ju vara att man skulle slippa krångla med en (vadderad) bh hela tiden. Tubtoppar, klänningar som är öppna i ryggen, brottarrygg-linnen osv. Men det är bara en önskedröm? Det skall stängas in i bh ännu mer nogsamt efter?
Sortera efter
Anonym användare
13 sep, 2011
Anonym användare
13 sep, 2011
När man ligger åt samma sida väldigt länge varje natt/kväll i soffan så dras implantatet utåt av tyngdlagen, och i längden kan det då bli så att fickan vidgas utåt sidan. 1 år räkte efter min första op för att vänstertutten ska glida åt helvete för mycket åt sidan. Samma sak om man ligger på rygg där brösten naturligt glider utåt. Det kan då blir mer & mer markant ju längre tiden går & ju mer fickan vidgas.
Man behöver sedan inte samma stöd underifrån när man sover, utan sidostödet är desto viktigare. Är man då inte bekväm med ett lika stramt underband som dagtid är det inte hela världen. :)
Anonym användare
13 sep, 2011
Det låter inte så pjåkigt att sova med nattkläder med inbyggd bh tycker jag personligen. Är man van att sova med linne då o då så spelar det väl ändå inte så stor roll om man har en inbyggd bh.
Oftast när man opererar brösten så är det för att man är missnöjd med utseendet och vill ha det där lilla extra så att helheten på kroppens utseende gör en nöjd. Många e ju deppiga pga sina naturliga bröst. Vem bryr sig då om små petitesser som att sova med en inbyggd bh till exempel...man får ju prioritera sina nya fina skapelser.
Är det värt det så är det.
Förresten så får man ju göra som man vill i slutändan alla ni tjejer som får panik över att sova med ngn form av stöd, stöd eller ej... det är ju upp till var och en =)
Anonym användare
13 sep, 2011
Hade du inte stöd under den tiden då dina fickor utvidgades? Eller fick du lära dig "the hard way" och se nu att du hade behövt stöd?
Anonym användare
13 sep, 2011
Det spelar roll att ha mjukbh på så vis att det ger så otroligt mycket mer stöd än ett vanligt linne, många kan inte heller sova utan stöd efter op utan obehag, i synnerhet vid bakomplacering där dessa är guld värda.
Petitesser är det tills sovvanan har gjort en eller båda fickor så vidgade utåt att implantatet glider ut i armhålan när man ligger på sidan/rygg naken. Vilket är sådär kul när man har hostat upp 40 papp för att ge det där extra till helheten som du säger. ;) Jag hade inget stöd när fickan vidgades, använder nu stöd & det har inte förvärrats. Försöker också ligga på andra sidan så gott det går.
Givetvis upp till var & en. :) Men det är bra att det finns alternativ när det behövs.
Anonym användare
13 sep, 2011
Haha med petitesser menade jag att det enligt min åsikt blir löjligt om man oroar sig för att sova med inbyggd bh/ stöd när man har fått brösten som man har längtat efter. alltså att jag tycker att det är värt "besväret" att använda stöd så länge man får ha sina fina nya bröst =)
Och det där med hur mycket pengar man har lagt ut kan ju också påverka ens motivation att göra det som är bäst för brösten, ja hosta upp 50 papp för mina så MERA STÖD TILL FOLKET e mitt nya motto hahaha =)
Anonym användare
13 sep, 2011
Ah du menade så. :) Är nog ännu bättre för de med stora naturliga bröst, som lätt gör ont & ömmar när man rör sig under natten & "floppar omkring" som min mormor beskriver det. :D
Anonym användare
13 sep, 2011
HannibalLecter: Hej relativt nyopad och ska använda min " korsett" från kliniken i tre månader, men det var ok att köpa sport-BH att byta av med när jag behöner tvätta denna, så min fråga är var kan jag hitta en bra stand in? Jag är desutom väldigt liten har inte gått iväg och mätt mig än men gissar på 60-65 i underband. Kan man köpa de där nattkläderna i min strl på Bravissimo?
Anonym användare
13 sep, 2011
Utan tvekan, både Panaches Sophie mjukbh & nattkläderna går ner till 60 i underband. :)
Har du möjlighet att mäta ditt underbystmått? Vad använde du för storlek innan op?
Anonym användare
13 sep, 2011
Jag använde 70 men vet att jag använt fel. Jag måttade under fast Korsetten är ju förstås ivägen men hamnade på 68. Jag har bara lagt in 250cc var tror du jag hamnar, hade knappt ingen egen utfyllnad innan op. Tack för att du hjälper mig.
Anonym användare
13 sep, 2011
Ja då är du förmodligen något mindreutan svullnaden & korsetten,vilket betyder att du behöver 60 i underband. :)
Du använde då 70A? Det är samma kupa som 60C, och med 250cc lär du hamnapå 60E/F vilket är en UK 28DD/E.
Prova gärna båda storlekar i Sophie & skicka tillbaka den som inte passar, så du slipper vänta på returer. Sophie är då en bygellös mjukbh som passar för läkning, med fördel mot en sportbh att den inte pressar på utan håller implantaten behagligt stilla i fickan.
I nattkläderna är det en 28D-E. Kan rekommendera Dobby pyjamastopp eller nattlinne då de är i 100% bomull, har vanligt bh knäppe bak, justerbara axelband& ärnu på rea.
Anonym användare
13 sep, 2011
Tack så mycket ska gå in och titta på en gång.
Anonym användare
13 sep, 2011
Jo jag hade en fråga till, har de mina mått på change? Fick presentkort där och hoppas på att kunna använda det.
Anonym användare
13 sep, 2011
Japp, de har ett fåtal upp till 60G men endast i bygelbhar. Och inte alltid i butik. Deras sportbhar/mjukbhar är helt värdelösa då de går i S/M/L.
Men är det risk att fickan vidgas under hela tiden man har implantaten? ex 15 år?