Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Sezz

Sezz

Kvinna ·

Total ångest inför op!! Ångrat mig. Hjälp!

Bröstförstoring

På måndag är det dax för op. Pengarna är inbetalda. Jag borde vara förväntansfull men har bara total ångest och panik. Precis sekunden efter jag vaknat varje morgon är det värst.

Jag tänker att jag borde vara nöjd med den bröstförstoring jag gjorde för 10 år sen och nöja mig med den. Och jag är nöjd, bara inte lika nöjd som tidgare. Har redan betalat 29000 kr då, och så ska jag lägga ut 39 000 kr igen på brösten.  Herregud, hur mkt pengar är det värt egentligen?

Är livrädd att jag kommer få kompikationer, vilket jag inte har idag.

Är livrädd att inte kunna träna som jag är van vid.

Jag blir psykiskt knäpp om jag inte kan träna på några dagar. Så är verkligen beroende av träningen för att må bra.

Är livrädd att inte va kna ur narkosen.

Är livrädd att inte kunna sova på magen någonsin mer.

Är livrädd att de kommer bli för små/för stora/ för hårda/ för olika i storlek.

*Suck*

Är rädd för allt. Önskar jag kunde boka av. Men av nån anledning har jag ju valt att boka in operationen och att betala in pengarna. Men den anledningen känns långt borta just nu.

12

Sortera efter

bellle

bellle

Kvinna ·

Jag tror att detdär är en vanlig känsla för många. Men dethär är väl ändå nåt du funderat på att göra en längre tid? Då tror jag att du gör det rätta! Och att inte vakna ur narkosen, tänk hur många människor opereras varje dag, unga som gamla, friska som sjuka.. ALLA vaknar ur narkosen. Är det någon som inte gör det så har det väl varit en gammal och väldigt sjuk patient eller någon som inte varit ärlig med sin hälsodeklaration och medicinering. Det ska nog gå bra ska du se! Om du är osäker så kanske du kan skjuta upp operationen några månader så du kan tänka på saken ett tag till?

Gilla
Flisan69

Flisan69

Kvinna ·

Helt normal känsla. Du vet vad det innebär och du vet hur det kommer att kännas efteråt.

Samma känsla som att åka till förlossning nr 2. Vem ville inte vända i dörren och åka hem!!?😛

Det bästa är ju att det som smärtar inte är bestående utan tillfälligt och sen är det lycka lycka och lycka! Och att du slipper vara vaken när de grejar. 🤭

Tänkt inte så mycket på självaste komplikationerna eller vad du inte kan göra. Vänd det hela till vad du kommer att kunna göra och må!

Lycka till och många många styrkekramar!

Gilla
Miss_America

Miss_America

Kvinna ·

Tror att det är typ "rampfeber" som de flesta av oss känner igen. Man vill ju göra operationen och har bestämt sig, men när datumet närmar sig får man lite panik. Inte så konstigt eftersom det är ett stort ingrepp och du har ju varit där tidigare så du vet ju allt vad det innebär. Men det gick ju bra första gången så det kommer gå bra nu med! Så här kommer lite peppande tankar: :) Pengar är något alla har åsikter om, dina pengar är dina och du bestämmer vad du vill lägga dem på, det är ditt liv (och man har bara ett) så det är inget fel eller dumt med att lägga dem på sig själv. Dessutom är allt betalat så de pengarna är ändå "borta". Komplikationer, eftersom du inte har några idag och din kropp är van vid att ha implantat så kommer det säkert gå jättebra den här gången med! Träning, vet inte hur intensivt du tränar nu, men du kan ju ändå ta långa promenader och när den värsta träningsabstinensen kommer, säga till dig själv att det är bra för kroppen med lågintensiv träning kombinerat med vila, för att den ska läka bättre. Lite mindgames typ, tänka på att kroppen jobbar massor med läkningen så den har fullt upp. Narkosen, tycker själv det känns läskigt att tänka på att man kommer vara sövd. Men när man väl är där så plötsligt vaknar man upp och så är allt klart, och man har inte ens märkt att man somnade. De har dessutom full koll på allt, samt att man är i ett rum fullt med läkare och sjukvårdspersonal som inte gör annat hela dagarna. Kan du sova på magen nu så kommer du säkert kunna det sen, ibörjan kanske det gör ont om de känns svullna eller hårda, men sen när allt läkt kommer det säkert gå bra! Implantaten, storlek, hårdhet, etc, kommer kanske kännas ovant i början, men lita på att du valt rätt, du har troligen tänkt på det här ett tag och lita på att du följt ditt hjärta och att det kommer bli jättebra! Stor styrkekram!
Gilla
Pygme

Pygme

Kvinna ·

Pengarna är ju redan inbetalda, så de får du ju inte tillbaka.. När du bestämde att du ville göra om dem, hur säker var du då? Och hur missnöjd var du? Innan du fick kalla fötter.. Om du skulle strunta i open nu, skulle du ångra det? Du har slängt en massa pengar i sjön, men som du säger, risken för nya komplikationer finns ju med en ny op.. Hur tänkte du kring det när du bestämde dig för att göra om dem? Jag tror du måste gå tillbaks till hur du resonerade innan du fick operationsångest och försöka se vad som är vad.. Rampfeber som Miss_America skriver här ovan är ju inte så ovanligt.. :) önskar dig lycka till..
Gilla
Thegirls

Thegirls

Kvinna ·

Jag opererades för exakt 1 v sedan och minns månaderna upp till dagen... Tänkt på det i 13 år men aldrig vågat ta steget förrän nu men jag var livrädd ... Tror tom jag skrämde upp min läkare för jag var så orolig och hörde av mig hela tiden men dagen då det väl gällde var jag super lugn. Jag tror sånna som oroar sig och tänker på detaljnivå innan antingen kommer till ett lugn när det väl gäller eller så flippar man ut fullständigt men då får man ju lugnande eller hur ;) dessutom du har redan varit igenom det en gång så denna gången kommer allt gå lika bra. Mentalt förbered dig på det bästa, att allt kommer gå super och då kanske du känner dig lugnare också. Visualisering och positivt tänkande kommer hjälpa dig! Dessutom så är dagens kirurger helt fantastiska så oroa dig inte , allt kommer gå hur bra som helst!! Håller tummarna för dig tjejen!
Gilla
MissMc

MissMc

Kvinna ·

Pengar är bara pengar, även om det är mycket. Jag tänker likadant om min ev. korr. Ska jag verkligen lägga mer pengar på att ev. byta implantat samtidigt??!??! MEN, så tänker jag på hur sjukt mycket jag la på min skitbil som jag efter 7 års krångel äntligen fick tummen ut och sålde i höstas. Jag förlorade 80,000:- på den skrothögen (som eg. Inte alls skulle vara en skrothög utan bara visade sig vara det) Och då kan jag med gott samvete lägga 10-15 papp till på mina bröst, kommer gladeligen lägga 45,000:- till på dom den dagen det skulle bli aktuellt för en helt ny op. till :) Sedan ät nervositet något annat. Kommer du ihåg hur du kände inför din första op.?
Gilla
hejsanhoppsam

hejsanhoppsam

Kvinna ·

Av någon anledning har du bokat in en ny operation :) är nog bara "värsta tänkbara", jag har också de tankarna ibland fast jag skjuter bort dem lite då jag inte op. förren Du har genomgått en operation redan och vet hur hela den proceduren fungerar:) Faktiskt en erfarenhet rikare än oss förstagångare ;) Visst är det mycket pengar men vill du absolut inte får du kanske helt enkelt avböja och ångra dig, man får ångra sig! Hoppas det löser sig :)
Gilla
lunsan

lunsan

Kvinna ·

Känner igen mig . På natten kom ångesten men på dagen var jag säker på att jag ville. Jag avboka 3 ggr innan jag våga så jag förstår dig helt. Nu när jag gjort det kan jag tänka mig flera operationer :) har fettsugit mig 2 ggr efter detta och planerar en bukop nästa år :)
Gilla
Sezz

Sezz

Kvinna ·


Vill tacka så mycket för alla bra svar. Verkligen guld värt :)

Och känns faktiskt lite bättre nu efter att ha läst vad ni skriver. Så jag gör väl operationen som bestämt, och hoppas på det bästa ;)

Gilla
hejsanhoppsam

hejsanhoppsam

Kvinna ·

Tycker jag låter bra:) lycka till!
Gilla
Thegirls

Thegirls

Kvinna ·

Lycka till! Låter bra och kommer gå hur bra som helst!
Gilla
ptntatyana

ptntatyana

Kvinna ·

Så peppade kommentarer som kunde passa alla som ska operera sig! Tack alla som lagt sin tid på stödet - guld värd!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem