Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Anonym användare

Anonym användare

Träffa kirurgen på tisdag ang mina PIPinplantat.

Bröstförstoring

Hej. Jag förstorade mina bröst mars-09, och fick idag reda på att jag har så kallade PIP-inplantat. Sedan ett år tillbaka har jag knappt kunnat använt bh med bygel på grund av att det gjort ont i höger bröst, så har gått med sportbh. Så ringde kliniken idag och fick en tid nästa tisdag. Mina fråga till er nu är: tror ni jag kommer få byta inlägg kostnadsfritt? och tror ni jag skulle få byta till mindre inplantat än jag har idag? tycker nämligen mina bröst är lite för stora för min kropp. mvh Jenny

5

Sortera efter

Camilla38

Camilla38

Man ·

Hej Jenny!

Jag är ledsen men jag tror att du måste betala hela ingreppet själv om du inte har ett som är trasigt. Jag gjorde min förstoring i mars 2005 och har haft promblem med smärtor och läckage sedan 2008. Vart på mammografi och fått konstaterat att det läckt men kliniken har inte tagit det på allvar. Jag ska till en annan kirurg på samma klinik nu på insdag. Kontaktade socialstyrelsen idag och ska göra en anmälan mot kliniken.

Camilla

Gilla
Sjörövare

Sjörövare

Kvinna ·

Du kommer tyvärr få betala för dina nya implantat som du ska sätta in. 
Fast om du bara ska plocka ut dem, men inte sätta i nya så är det kostnadsfritt på de flesta klinker som använt PIP. 
Ja, kanske måste betala narkosen o så. Var är du opad?

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

men det är ju sjukt i såna fall... jag menar, jag kan ju inte bara plocka ut dem och ha ett lån kvar på dem som jag ska betala. och det är ju inte mitt fel att de sätt in PIPinplantat på mig! säger han att jag får betala eller bara plocka ut dem kostnadsfritt kommer jag bli tokig på han, speciellt när jag har haft problem. jäkla skit... opererade mig på klinik Reformedica i Örebro.
Gilla
Sjörövare

Sjörövare

Kvinna ·

Har du någon komplikation de måste åtgärda så kan du kanske komma billigare undan, men betala måste du tyvärr :/
Nej det är inte vårt fel att vi fått dessa implantat, men inte kirurgernas heller. PIP-implantaten var CE-märkta, precis som alla andra märken. Så vad skulle det tro?
Klinikerna visste inte heller om detta att det var dåliga menar jag. Jag tänker inte prata gott om klinikerna, för jag tycker också de borde kommit fram till en bättre lösning. 
Men så länge de går efter Läkemedelsverkets rekommendationer, så får vi betala.

Gilla
Trasselfia

Trasselfia

Kvinna ·

Ja, vi får betala. Men jag är tacksam för att medierna lyft debatten, för det har nog i alla fall påverkat klinikerna att sänka priset för byte. Jag ska betala 15000 och det är jättemycket pengar, men det går. 25000 som det först var tal om hade jag inte fixat.

Konstigt ändå att motvarigheten till Läkemedelsverket kan ge olika svar/direktiv till kvinnor i olika länder. PIP borde ju vara lika farligt oberoende av kvinnornas nationalitet.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem