
MissyE
Kvinna ·
26 jan, 2011
Träning efter bröstförstoring
BröstförstoringNu vet jag att det redan skrivits massa trådar om denna fråga. Men nu när jag ville veta hur det var så kunde jag inte hitta nån tråd som stämde in :P
Så jag undrar nu hur länge man måste vänta innan man kan börja träna igen? Kan man börja jogga då också? Är viss träning värre än andra?
Måste man sluta med träning nån tid innan operationen också?
Är det något annat man ska akta sig för innan operationen. Treo och ipren vet jag. Men kan man tex sola solarium innan osv?
Sortera efter
Nilsson87
Kvinna ·
26 jan, 2011
pepsi80
Kvinna ·
26 jan, 2011
Nilsson87
Kvinna ·
26 jan, 2011
Om du bara tränar benen ser jag inte hur det skulle kunna skada dina bröst...
pepsi80
Kvinna ·
26 jan, 2011
Anonym användare
26 jan, 2011
Tar du i med hela kroppen när du tränar ben så tränar du inte rätt :) Bara ben och mage som ska spännas egentligen när du kör det.
Så att du kör ben efter 4 veckor eller så ska nog inte vara några problem :) :)
Jag funderar på att börja träna nu nästa vecka, gått 7 veckor (imorgon) för mig men varit sjuk i två veckor nu så nu får jag ta tag i det.
Ivrig men samtidigt väldigt rädd över vad som väntar mig :D
Sola tror jag inte är någon fara, fick en lista på saker från kliniken på vad jag ska tänka på innan operation.
Allt läkemedel som är blodförtunnande eller tvärtom, typ kombinationspiller är ingen höjdare.
Jag har börjat träna nu, 4 veckor efter operationen. men ta det försiktigt och känn efter vad som känns okej. Jag har hållt mig till cyklar och trampat vatten. Försökte simma, men det var alldeles för tidigt. kunde inte ta ett enda simtag :)