Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Sneckan70

Sneckan70

Kvinna ·

Träning efter buklastik

Bukplastik

Tänkte höra med er hur snabbt ni kom igång med träning efter er bukplastik ? Jag har dock bara gått 3 veckor imorgon sen min operation. Men min rygg håller på att ta knäcken på mig och jag behöver träna den. Men kan man köra på för fullt efter man lagt gördeln på heltid ? Jag har ju som sagt några veckor till kvar med gördel, men när kan man börja lyfta och lite så.

4

Sortera efter

Beauty

Beauty

Kvinna ·

Följer
Gilla
Bråcket

Bråcket

Kvinna ·

Jag använder mig av en sjukgymnast (började 1.5 v efter operation). Kan rekomenderas! Jag använder mig av Lofsangruppen! www.lofsangruppen.se

Gilla
cia

cia

Kvinna ·

Bråcket skrev:

Jag använder mig av en sjukgymnast (började 1.5 v efter operation). Kan rekomenderas! Jag använder mig av Lofsangruppen! www.lofsangruppen.se

Oj, det går bra? Jag fick inte börja träna förräns efter två månader Men känner oxså att ryggen behöver tränas... Verkar intressant med gruppen, vad för paket har du eller är det inviduellt? Kramar PS.har du gördeln på dig när du tränar? Jag skall ju ha min en månad till.
Gilla
Bråcket

Bråcket

Kvinna ·

Det beror ju på VAD du tränar. Detta är ju för att bygga upp inifrån så då använder du inte dina sydda bukmuskler.

Jag kör individuellt (du kan köra ett tremånaderspaket) det är bara att maila och berätta så rekomenderar de ett paket.

Hade gördeln på inte nu längre! Svullnar inte mycket (inget som syns direkt)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem