nyatuttar
Kvinna ·
21 jan, 2014
Träning efter näsplastik
Näsoperation - NäsplastikHar någon koll på när man får träna efter en näsoperation? Är det så fort gipset har rykt eller bör man vänta ytterligare några dagar/veckor?
Sortera efter
twinky
Kvinna ·
22 jan, 2014
Gilla
nyatuttar
Kvinna ·
22 jan, 2014
Tack för svar! Då ska jag nog lugna mig lite. Tar väl ett tag för kroppen att repa sig även om man har gjort en näsplastik.
Gilla
Lillsudden
Kvinna ·
24 jan, 2014
Tror ni det är nån skillnad på om man bara fixar till brosket på näsan mot att man även filar på själva näsbenet?
Jag ska fixa till "mjukdelarna" i näsan och hoppas på att kunna börja träna igen så snart som möjligt!
Gilla
3-4 veckor var beskedet jag fick. Gick på ett bodypump pass exakt 3 veckor efter op och guuuud så klen jag var :P. Men det gick bra med näsan. Kände inget konstigt och kunde andas som vanligt. Nu har det snart gått 6 veckor och jag kör nästan som vanligt. Ska nog vänta ett tag till med riktigt tung styrketräning pga trycket det kan bli i ansiktet.