Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
elsvu profilbild

elsvu

Kvinna ·

08 jan, 2011

Träningsform där tuttarna bumpar?

Träning, hälsa, kost och vikt

På min konsultation igår fick jag veta att träningsformer där tuttarna hoppar är helt förbjudet de första månaderna. Då kommer min fråga, vilka träningsformer innebär detta? Jag älskar att dansa, speciellt zumba. Vanligtvis bumpar mina bröst väldigt mycket under ett sådant pass, (förhoppningsvis mindre efter op ;) men räknas dans till en sådan träningsform? Det känns som att promenader och styrketräning är den enda OK träningen efter op?

4

Sortera efter

Anonym användare

25 jan, 2011

fattar inte varför ingen svarat?! jag skulle säga att zumba är just ett bumpa pass....du borde nog låta bli det då...men du kan ju träna styrka på gymmet, då står du ju still! :) ska jag börja med så fort det känns bra :) oj d skrev du ju....men spinning borde väl va ok oxå då skakar man väl inte tuttarna så mkt ;)

Gilla

elsvu

Kvinna ·

25 jan, 2011

jag körde ett "sista zumba" häromdagen innan op, och tuttarna hoppade ordentligt så det ska jag undvika! tycker också att det är konstigt att ingen svarat men kanske inte finns så många träningsmänniskor här :) ska höra mig för lite på gymmet vad de tror är okej för mig också! tack för ditt svar :)

Gilla

-rebecka-

Kvinna ·

28 feb, 2011

jag kör zumba! inga problem med det , så länge man har en bra, stadig tränings-bh!

Gilla

Anonym användare

28 feb, 2011

Tror folk inte svarat för att de inte sett inlägget. :) Läggs ju upp nya hela tiden och man tänker ju framförallt på de som är helt nya och sys uppe till höger.

Tror också att zumba ska undvikas de första månaderna, men sen kan du nog köra på så länge du har riktigt bra tränings-bh! :D Är zumba roligt? Har velat testa ett tag. Det är väl liksom dans-aktigt va?

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem