
knazzihtjej
Kvinna ·
01 maj, 2013
Träningsövningar efter bröstoperation? ca 9v gamla
BröstförstoringImorgon fyller mina bröst 2 månader. Och jag börjar bli grymt sugen på att börja med någon sorts träning, har läst lite olika trådar här men tycker inte att jag riktigt fått de svar som jag letat efter.. Vad för sorts övningar kan man göra för att inte anstänga bröstmuskeln/svettas?
Sortera efter
via_dolorosa
Kvinna ·
01 maj, 2013
Cyckel är bra. Men det är ingen fara att svettas... Allt där brösten inte skumpar é lov att träna.
Gilla
knazzihtjej
Kvinna ·
01 maj, 2013
Ok tack! Jag tycker däremot att brösten skumpar vara jag går så jag har svårt art avgöra.. vill ju inte förstöra för mig själv i onödan när man är osäker. Vad finns det mer man kan göra?
Gilla
via_dolorosa
Kvinna ·
01 maj, 2013
Alltsså använd ett bra stöd! Det är viktigast av allt. Det é extra viktigt med bra stöd de första månaderna då din ficka inte har stabiliserat sig och kan lättare töjas... Löpning; ridning är två exempel på vad du ska undvika. Rena vröstmuskelövningar ska också undvikas. Du får prova dig fram vad som känns Ok, självklart kommer brösten alltid skumpa något men det é oundvilkigt ;) Sunt förnuft och lyssna på kroppen, det krävs faktiskt en del i de flesta fall för att man ska förstöra något men man ska ändå alltid vara ytterst försiktig.
Gilla
9April
Man ·
01 maj, 2013
Det e ju lite olika bud från olika kliniker. På Citadellkl kan man träna ungefär som vanligt efter 4 veckor. Förmodligen känns det inte så bra att springa o hoppa efter 4 veckor men styrketräning e ju ingen fara.
Gilla
knazzihtjej
Kvinna ·
01 maj, 2013
Nej men precis, jag fick väl egentligen inget direkt svar. Utan bara ett papper där det stod lite snabba regler under den närmsta tiden. Men han sa ändå 3 månader innan träning av bröstmuskeln.
Gilla
9April
Man ·
01 maj, 2013
Jag tänkte börja träna lite styrkeövningar på min pilatesboll här hemma om en vecka då mina e 4 veckor. Det blir inga hårda tag eller bröstövningar men ben, mage, rygg o lite stretching:-)
Gilla