Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Sias83 profilbild

Sias83

Kvinna ·

13 mar, 2018

Trygghetsförsäkring NK 3 eller 5år?

Bröstförstoring

Hej! Jag ska förutom en full bukplastik även förstora brösten den 18/4 på Nordiska. Det ingår ju en ettårig trygghetsförsäkring vid bröstförstoring som man kan förlänga i tre eller fem år. Jag undrar om det inte räcker med tre år? Då har man ju täckt fyra år och de komplikationer som försäkringen täcker borde ju kanske ha visat sig inom den tiden? Hur har ni som tagit denna försäkring resonerat? Eller är det kanske inte läge att bli snål nu;) Jag har klippt ut nedan ifrån deras hemsida: TRYGGHETSGARANTIN OMFATTAR FÖLJANDE OTILLFREDSSTÄLLANDE BEHANDLINGSRESULTAT: Kapselkontraktion Läckage Symmastia Abnormal muskelpåverkan Dubbelbröst (DB) Bottom-out (BO) Töjd ficka (sidleds) Ruptur Rotation Tenting Ärr som inte läker som förväntat Post-operativa blödningar Post-operativa infektioner KOSTNAD FÖR TRYGGHETSGARANTIN Trygghetsgaranti, (3-årigt skydd): 4 500 SEK Trygghetsgaranti, (5-årigt skydd): 5 500 SEK

4

Sortera efter

hallonsmurf

Kvinna ·

13 mar, 2018

Är det 3 år utöver det första året? Eller är det totalt 3 år?
Gilla

hallonsmurf

Kvinna ·

13 mar, 2018

Om det är totalt 4 år så tycker jag den 3-åriga försäkringen räcker. Samtidigt är ju 1000kr i skillnad inte så mycket för att teckna en 5-årig. Men som sagt om det vlir totalt 4 år kommer jag nöja mig med att teckna 3 :)
Gilla

Sias83

Kvinna ·

13 mar, 2018

Jag utgår ifrån att eftersom det ingår 1år och man sedan kan förlänga med 3 eller 5 så blir det ju sammanlagt 4år eller 6år som försäkringen gäller. Jag är också inne på 3år. Det borde ju räcka. Tänker att de flesta komplikationer borde ha visat sig under den tiden. Försäkringen täcker ju inte allt heller, men de vanligaste problemen. Jag blir lite snål eftersom jag redan lagt ut så mycket pengar på operationerna sen tillkommer ju kringkostnader så som läkningskorsetter, 2st bh, tejp osv. Så förutom operationerna så är det säkert inkl försäkring kringkostnader på 10 000kr. Men det kan ju vara så att många komplikationer visar sig också efter 5-6år och då är det ju bra att vara försäkrad så länge det går? Jag har ju ingen aning? :)
Gilla

hallonsmurf

Kvinna ·

13 mar, 2018

Ja jag kan relatera till det. Blir så mycket kringkostnader på Nk tyvärr. Ja jag har för mig att man kan få kapselbildning även efter 3 år men har ingen statistik på det. Om någon kan rådde är jag tacksam!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem