
Pärlan123
Kvinna ·
Tubulära bröst Akademikliniken, någon annan?
Är helt ny här på forumet och hittar inte riktigt svar på mina frågor (mest för att jag inte än kan se bilder) men hoppas nån har erfarenhet av att opereras på Akademikliniken (bröstförstoring av lätt tubulära bröst)? Blir de bra utan lyft? Går de att få fina?
Jag ska opererara mig snart (inte tillräckligt snart känns det som ibland;)) hos Pauolo Montemurro, har gått helt på hans rekommendation om storlek och typ (375cc anatomiska bakom muskeln) men han ville även göra ett lyft. har ångest nu över att jag valt att inte göra det! han trodde att det kunde bli bra ändå men han ville inte garantera något och simulationen blev inte rättvisade tyckte han... Är så rädd att jag kommer ha för liten underpol och bara konstiga bröst :(
Lyft kändes som en för stor grej, vill inte förlora känsel/kunna amma osv. Skulle så behöva höra någons erfarenhet om detta.
Sortera efter

everything
Kvinna ·

Pärlan123
Kvinna ·
tack, va snällt att du skrev!! Valde du anatomiska eller runda? Tänker som du, man kan ju alltid lyfta sen ;) på simulationen blev mina väldigt utputande och det såg lite ut som att dom tittade neråt... Inte fina alls. Och va roligt att höra att du är nöjd! Grattis!
Hur har du upplevt det annars, är dom hårda? Har du ont? Känns dom som dina bröst? Hehe, är orolig för det också, att dom inte ska kännas som mina.

everything
Kvinna ·
Jag tog runda, tyckte det kändes bättre eftersom mina bröst kändes ganska tomma upptill :) Jaa precis så såg mina ut på simulationen också! Såg liksom ledsna ut och det är ju det sista man vill efter en operation ;)
Första dagarna efter operationen var de inte så fina, men nu när implantaten börjar sjunka ner så har bröstvårtorna åkt upp.
Har inte alls haft särskilt ont och de känns absolut som mina, ser inte alls onaturligt ut som jag var rädd för, tvärtom ångrar jag att jag inte tog lite större. Däremot är de fortfarande väldigt hårda och omysiga att ta på ;)
Nu har det visserligen bara gått två veckor för mig, hoppas att jag fortfarande är lika nöjd om ett halvår när de är mer färdigläkta :)
Hoppas din operation också går bra, inte långt kvar nu då! :)
Jag var på konsulatation på akademikliniken i vintras och simulationen blev inte så rättvis för min del heller sa hon som jag var hos. Jag hade också lätt tubulära bröst och liten underpol och de sa att jag kanske skulle behöva lyfta. Nu har jag opererats på Proforma och Örjan sa även han på konsultationen att jag kanske kommer behöva ett lyft efteråt.
Var svårt att veta vad jag kunde förvänta mig efter första operationen, dvs bara förstoring, men nu har det gått två veckor sedan min operation och jag känner mig hitills väldigt nöjd!
Visst sitter bröstvårtorna lite längre ner än vad jag hade önskat, men absolut inte så illa som jag hade trott och som jag känner nu så kommer jag inte vilja lyfta! Isåfall väntar jag hellre och gör det om kanske 10 år när det behövs mer.
Men det verkar ju som att vi har ganska likt utgångsläge och jag tycker mina blev fina med bara förstoring :)
Hoppas det hjälpte lite :)