Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Salodin profilbild

Salodin

Kvinna ·

21 okt, 2019

Tubulära bröst eller bara allmänt fula?

Bröstförstoring

Hej! Jag är ny på detta forum och har länge funderat på att operera mina bröst. Jag har aldrig sett någon som har så fula bröst som jag har. Har kommit till det stadiet då jag nu är vuxen och inte vill vänta längre på att de ändras. För det kommer de inte att göra. Vet inte om mina bröst räknas som tubulära eller inte? Ifall de gör det - är det tillräckligt illa för att söka hos landstinget? Vill inte ha något fakeresultat, utan vill bara ha naturliga fina bröst! Är det någon här som opererat sig hos landstinget och blivit nöjd och kan berätta hur det går till - eller åt andra hållet blivit totalt missnöjd och gjort om privat? Om det inte går via landstinget så undrar jag vilken klinik/kirurk rekommenderar ni att jag ska vända mig till? Antar att det handlar om lyft, implantat och vårtgårdsplastik. Förlåt för smått rörigt första inlägg - är mycket tankar som ska präntas ner. Postar en länk med bild hur de ser ut! Mvh Detta är när jag ligger ned på sidan https://ibb.co/HhjTqXd Framifrån https://ibb.co/PxxgW5b

2

Sortera efter

TyTy

Kvinna ·

21 okt, 2019

De är tubulära, absolut. Det är lurigare att få bukt med, men det verkar som de flesta jag läst om här ansåg tycker att de blivit nöjda och att resultatet är många gånger bättre än utgångsläget. Börja du med att söka för det, skulle de säga nej kan du ju göra mer research här gällande att köra privat. Eftersom du säger att du vill ha ett naturligt utseende så tror jag du blir nöjd via landstinget, men vill man ha lite större än normalt eller liknande som går utanför det de justerar är det nog privat som gäller.
Gilla

Marina

Kvinna ·

21 okt, 2019

Jag skulle tro att man gör bedömningen att dina bröst är tubulära. De visar de klassiska tecknen:
  • smal bas
  • avsaknad av underpol (nedre brösthalva)
  • högt bröstveck
  • förhållandevis stor vårtgård
  • Brett avstånd mellan brösten

Allt dett ovanstående orsakas av att man har en stram vävnadsring som hindrar brösten från att expandera åt sidorna/på bredden under puberteten utan volymökningen kan liksom bara ske "framåt". Du kan ev få hjälp via landstinget om du hittar rätt väg, för detta klassas som en missbildning i formell mening och det ska man kunna få åtgärdat. Det är inte säkert att du får hjälp på exakt det sätt du önskar, för via Landstinget får man bara hjälp till ett "normlat" utseende, och man har ibland väldigt lite att sga till om avseende önskad storlek t ex. Vissa väljer att ge implantat, andra att bara justera formen.
Och ibland kan det vara svårt att hitta rätt väg, men det finns ett underforum/kategori här på POF om tubulära bröst, så du skullekunna fråga där efter tjejer med erfarenhet av dit Lnadsting.

Bäst chans till bra bemötande har man ju ofta om man söker via en plastikklinik, som vet vad detta är. Det gör inte alltid en sköterska på VC. Vissa får en klapp på axeln och "alla ser vi olika ut"och det kan vara ganska knäckande för många med tubulära bröst drar sig så väldigt för alla situationer där de kan behöva visa brösten att "fenomenet" förblir relativt okänt. Att då få höra en sån sak när man väl tagit mod till sig kan vara ganska nedslående. Men att träffa en kirurg som direkt vet vad hen ser och vad hen kan göra för att hjälpa till kan vara en stor lättnad.

Hur som helst kan man ju försöka hitta en klinik som har avtal med landstinget. Det finns också möjlighet att skicka s k egenremiss med foton och beskrivning om man inte lyckas hitta en sådan klinik direkt, så slipper man står där barbröstad i onödan... Men som sagt ser vägarna inte nödvändigtvis lika ut överallt, så hör dig för lite!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem