m_97
Kvinna ·
22 okt, 2018
Tubulära bröst? hjälp av landsting?
Tubulära bröst, korrigeringHallå! Har kollat en del trådar här och är så glad över att börja kunna få lite svar och se hur många som hjälper varandra. Jag har nämligen alltid varit missnöjd över mina bröst. Insåg i tonåren att de inte växte som de borde (enligt mig). Har nu blivit mer acceptabel angående mina bröst även om jag fortfarande mår dålig över dom och inte kan tänka mig att visa mig utan bh för någon annan än min sambo. Kom över termen "tubulära bröst" för ett par veckor sedan och det är även starkt det jag tror jag har på grund av den säregna formen (även om jag bara har 70A så har inte nödvändigtvis storleken varit det jag mått dåligt över utan formen). Insett att detta är ett större problem än jag trott då jag grät när jag berättade för min sambo om tubulära bröst och jag nu skäms (?) så kan knappt tänka mig att berätta för någon annan. Hörde av mig till min VC via mejl att jag ville boka en tid med en läkare angående mina bröst (att jag mår psykiskt dåligt över dom och vill ha en ev remiss). Fick ingen tid bokad utan hon skrev endast att "du nämnde inte om de var stora eller små" samt "du kan ringa om du vill att vi ska försöka lösa något". Ni med tubulära bröst som velat ha/fått betalt av landstinget. Hur har ni gått tillväga? Är det inte möjligt att få hjälp på grund av att man har små bröst (trots den speciella formen)? Ska försöka samla ork till att ringa VC, men vill gärna höra andras erfarenheter. Tack på förhand! Ps, om någon har fått igenom Örebro län så vore det ännu mer tacksamt att ni skrev hur ni gick tillväga!
Sortera efter
m_97
Kvinna ·
21 feb, 2019
gladtjej
Kvinna ·
22 feb, 2019
Pim
Kvinna ·
26 maj, 2019
m_97
Kvinna ·
27 maj, 2019
Har nu läst igenom hela din tråd från början till slut. Så härligt att du fick så bra hjälp i alla instanser. Har du bokat operation än?
m_97
Kvinna ·
07 nov, 2019
Marina
Kvinna ·
07 nov, 2019
Du får se fram emot nästa sommar, för då är ju brösten så gott som "färdiggräddade". Lycka till!
m_97
Kvinna ·
15 nov, 2019
Marina
Kvinna ·
16 nov, 2019
m_97
Kvinna ·
18 nov, 2019
Vad spännande och vad kul att de verkligen försöker göra det bästa för dig ochi nte snabbaste vägen till "godtagbart resultat"! Kan du berätta mer om vad de har förklarat kring expandrarna; vad är det tänkt att de ska göra? jag vet ju att de gör huden större, men har de flyttat ner bröstveket och försöker att skapa mer underpol, eller hur ska de verka?
Marina
Kvinna ·
18 nov, 2019
Lodan
Kvinna ·
27 dec, 2019
m_97
Kvinna ·
27 dec, 2019
Hej! Jätte glad att jag hittade denna tråd, har precis som dig alltid känt att mina bröst ser annorlunda ut än "alla andra" tjejer.. Dock är jag väldigt väldigt nyfiken på vilken VC du kontaktade och hur det gick till på USÖ. Bor själv i Örebro så vill gärna veta vart jag kan få så fin hjälp som du fått :D
Otroligt glad för din skull, att du har fått den hjälp du förtjänar!!
anonym123
Kvinna ·
29 jan, 2020
m_97
Kvinna ·
09 feb, 2020
Hej! Jag har nyligen blivit beviljad operation för asymmetriska och tubulära bröst på USÖ efter egen vårdbegäran! :D Kirurgen sa något om att jag skulle få komma på ett till besök där vi går igenom narkos. Jag undrar om du vet om jag har möjlighet att påverka vilken typ av operation de utför på mig då. Kirurgen ville helst bara lägga implantat i ena bröstet, men jag vill ha i båda för att de ska få samma känsla. Kirurgen har alltså redan fotograferat mig och jag står nu i kö för operation. Kul att läsa om dina erfarenheter, hoppas du blir nöjd när hela processen är klar! :)
smakligspis
Kvinna ·
05 jun, 2020
Åh vad skönt, grattis till att ha mött så kompetent och insatt personal!