
endorfinkick
Kvinna ·
28 feb, 2014
Tubulära bröst KS
Tubulära bröst, korrigeringJag har liksom flera andra här tagit första steget till att få mina bröst korrigerade via landstinget. Har varit på min vårdcentral och fått en remiss skickad till Karolinska, men har ännu inte blivit kallad. Min fråga är vidare, om någon annan här har fått sina tubulära bröst opererade via dem? Hur gick det? Hur lång var processen?
Mina börst är klart tubulära, men inte totalt deformerade. Jag har också en del volymskillnad mellan brösten, vilken jag upplever som stor eftersom det ena bröstet knappt har någon bröstvävnad alls. Det andra bröstet ser klart bättre ut. Brösten sitter också mycket långt isär. Har också hört från vissa att även om man fått en remiss är det inte säkert att man blir kallad. Stämmer det? Alltså att man kan bli avfärdad redan innan utifrån de bilder som skickats med remissen? Är jätterädd för det, eftersom bilder inte alltid stämmer överrens med verkligheten och att jag heller inte då får chansen att förklara hur detta påverkar mitt vardagliga liv.
Om jag inte skulle bli kallad, kan jag då gå via en privat klinik med landstingsavtal på något sätt?
Sortera efter
SophisticatedFun
Kvinna ·
06 mar, 2014
endorfinkick
Kvinna ·
08 mar, 2014
Jag är inte heller för att dela ut bröstoperationer till höger och vänster, MEN som ni båda säger, det här är en missbilding och då är det en helt annan sak. Då tycker jag också att det är på sin plats att inte lägga in hur stora implantat som helst osv. Det är ju en rekonstruktiv operation, och en H/I-kupa är inte normalt. Jag vill bara bli "normal".
Jag har nog alltid kunnat prata för mig, men frågan är ju om man klarar det när man väl sitter där och ska "visa upp sig". Får helt enkelt hoppas på det bästa.
Harley
Kvinna ·
08 mar, 2014
endorfinkick
Kvinna ·
08 mar, 2014
Vad härligt att höra någon med en positiv bild av att gå via landstinget. Grattis till det fina resultatet!
Känns betryggande att höra att det går, och att man blir lyssnad på. Känner också att jag verkligen tror att en eventuell operation skulle förändra så mycket för mig som person. Det är i och för sig bara spekulationer, men eftersom detta påverkar mig varje dag kan jag bara tänka mig hur det skulle vara utan att behöva gå omkring med en känsla av att "vara fel".
SophisticatedFun
Kvinna ·
25 mar, 2014
Usch, var på konsultation idag för ev. operation betald av landstinget. Inte varit nervös alls nu dagarna innan, men nu efter mår jag så jävla dåligt. Mår verkligen skit, känns som jag ska spy när som helst. Är livrädd att de kommer tycka att mina bröst inte är "tillräckligt" missbildade eller något. Riktig mardröm det skulle vara att få hem ett brev där det står att man blivit nekad. Kommer ha många sömnlösa nätter nu framöver känns det som :/ Mina bröst var enligt läkaren ganska symmetriska (bara lite skillnad) samt satt ganska "perfekt" i höjd, så jag har inget häng eller så, men jättelite underpol, puffiga bröstvårtor och det andra typiska (sitter lite långt isär, strutform, etc). Sen har mina bröst en tendens att se mer normala ut när jag fryser för att bröstvårtorna drar ihop sig och när sjuksköterskan skulle ta bilder så frös jag som in i attans (självklart, utan tröja i ett stort kallt sjukhusrum). Blä. Hoppas jag får svar snabbt... Är dock mer motiverad än någonsin att operera även om landstinget nekar. Då får man ta det som det är och betala för sig! Lär bli lång tids sparande.
endorfinkick
Kvinna ·
26 mar, 2014
Hoppas verkligen det går bra! Vet du ungefär när du kommer få svar?
Jag fick brev förra veckan om att jag inte ens får komma på konsultation. Blev så jävla ledsen. Känner mig vldigt uppgiven och vet inte vad jag ska ta mig till. Känns så fruktansvärt orättvist att inte ens få komma dit. Stod i brevet om att utifrån bilderna från remissen så ansågs mina bröst vara "av normal-variationen, varvid du inte kvalificerar för operation via landstinget", men på VC sa dom ju tubulära, och jag är själv HELT ÖVERTYGAD om det. Vet inte om det bara är att börja spara nu, eller om det finns något annat alternativ... Känns bara så jobbigt, eftersom jag inte kommer ha möjlighet att operera mig på minst ett/ ett och ett halvt år när jag behöver bekosta det själv.
SophisticatedFun
Kvinna ·
02 apr, 2014
Till Endorfinkick
Beklagar så himla mycket... Det skär verkligen igenom mig att läsa det du skriver. Jag gick till läkaren och fick ett intryck av att han nästan tyckte jag var där på skämt, trots mina bröst är tydligt tubulära men inte åt det extrema fallet. Har inte kunnat andas på en hel vecka nu nästan. Han skulle prata med styrelsen på sjukhuset om huruvida de kunde hjälpa mig "offentligt" (landsting) eller inte. Väntar på det där jävla brevet och hoppas varje dag, så att jag kan få veta. Men av hur läkaren pratade och så, så känns det inte aktuellt :( Jag hoppas dock fortfarande så himla mycket. Fyfan vad ont det gör i själen att det är något fel på en men tydligen inte tillräckligt mycket fel. Som att det finns en grad över hur dåligt man kan må över en deformitet. Orkar verkligen inte.
endorfinkick
Kvinna ·
03 apr, 2014
Jag har gett upp om att få det finansierat. Känns inte som om jag orkar ta den striden igen, och jag har ju redan fått nej, så varför skulle de egentligen ändra sig? Det är bara så jobbigt att veta att jag måste gå runt såhär, nu när jag väl vågat ta steget till att göra något åt det. Innan har jag ju bara ignorerat det och i det tysta lidigt av det. Vill egentligen inte heller ta lån för att göra min operation, eftersom jag till stor del redan lever av studiemedel. Jobbar lite vid sidan av skolan, men inte tillräckligt för att kunna lägga utan någon direkt märkbar summa varje månad. Skulle jag jobba mer skulle det gå ut över studierna, varfördet känns ganska kört just nu. Funderar dock på att boka in en konsultation, så att jagkan ta reda på vad som faktiskt behövs för att nå ett någorlunda resultat,ingrepps- och pengamässigt. Det får bli nästa steg för mig.
Hoppas verkligen att du får svar snart och att det bir som du vill!Läkaren sa ju inte direkt nej, så jag tror fortfarande att du har engod chans. Skulle kännas fint att vetaatt det i alla fall går bra för några av oss med tubulära bröst att få hjälp i offentlig regi.
SophisticatedFun
Kvinna ·
03 apr, 2014
Ja, det blir konsultation för mig med även om jag får ett nej. Så man har det på papper, vad som är fel och vad som kan göras. För det gick läkaren inte riktigt in på med mig under min konsultation om landstingsbetalat. Lycka till, till oss båda. Känner att jag borde lägga upp en bild men vågar inte riktigt nu om det inte är "tillräckligt" mycket fel... Att någon här på forumet skulle ta illa upp eller så.
Ophelia
Kvinna ·
03 apr, 2014
SophisticatedFun, tycker absolut du ska lägga upp en bild på brösten. Kan mycket väl vara så att du får mycket stöd istället för negativa kommentarer. De flesta är snälla här på forumet🙂.
Jag lade ut bild på mina innan, och alla tyckte jag borde fått bröstoperationen av landstinget.
Men KS är benhårda tyvärr. Fast bra på ett sätt, så inte skattepengar slösas på de som endast vill ha större bröst. Utan om det beror på någon defekt eller sjukdom.
Viveca är en underbar läkare, be att få träffa henne.
SophisticatedFun
Kvinna ·
14 apr, 2014
Veckorna efter konsultationen den 25/3 har varit hemska... Kan verkligen inte tänka på något annat. Väntar på brev med svar och har helt 100 ställt in mig på ett nej men måste bara få se/höra det också. Får jag ett ja så kommer jag skutta genom taket av glädje och storböla verkligen. Men ja, vill bara ha ett svar så att jag kan börja fokusera på att spara pengar om jag får betala för det själv. Hur lång tid brukar man få svar efter konsultation?
Ophelia
Kvinna ·
14 apr, 2014
Jag fick svar efter 2 veckor. Tycker du ska ringa och fråga/skynda på lite. Så de ser att du är vldigt aktiv och verkligen vill detta.
De sa inte när de skulle höra av sig?
Jag kan fortfarande inte förstå att mina cancertuttar inte godkändes, ni har säkert sett bilden...
Ska tillbak till karolinska imorgon, har forfarande mycket hud på buken kvar. Får svamp i naveln hela tiden då huden täcker den. Hoppas de kan rätta till det. Och ska försöka med låren också, då det är så mycket hud att jag får utslag när de gnids ihop. Annars får jag betala låren samtidigt som armarna och sidan av bröstkorgen, finputsning som kirurgen sa, då jag hade så mycket hud runt brösten tt de inte fick bort allt efter endast 1 op. Vill inte att man ska vara nedsövd mer än 5 timmar.
Lycka till =).
SophisticatedFun
Kvinna ·
16 apr, 2014
Det blev ett nej för mig också. Inte tillräckligt mycket "fel" för att räknas som en missbildning. Fick brevet uppläst av min mamma över telefon då det skickades till hennes adress men kan skriva ner svaret mer tydligt när jag har brevet. Är lite tom inombords just nu, men ändå väldigt lättad. Det är något som får bli i framtiden när pengarna finns helt enkelt. Jag hoppas att alla som behöver hjälp mer än mig verkligen får det och jag är så glada för alla här som fått hjälp. Kram på er tjejer (och killar kanske!) :) Stå på er.
Ophelia
Kvinna ·
16 apr, 2014
Blir så ledsen för din skull! Hände mig med, och fick betala själv. Men det positiva är att privat har du mer möjligheter att välja storlek och placering, Inom landstinget får du ofta den minsta implantatet som passar dig och för att rätta till "problemet". Ingen direkt kosmetisk kirurgi, utan medicinsk.
Men det suger att betala när man tycker att man är berättigad! Du kan ju se hur jag såg ut innan på min bilder. När jag låg ned på op-bordet var bröstvårtorna vid axlarna. Sen tycker jag inte landstinget ska betala endast hängbröst, men var en cancersjukdom med felbehandling som orsakade denna defekt och tycker då ansvaret borde ligga på Landstinget, som orsakade skadan....
Ge inte upp, i framtiden får du dina bröst! Du är fortfarande så ung. Kanske kan någon hjälpa dig med betalning gå borgen får lån?
För mår du så pass dåligt ska du ju inte behöva gå flera år och må så🙁
1000 kramar!!
endorfinkick
Kvinna ·
17 apr, 2014
Fy vad tråkigt! Kan tänka mig hur du känner, eftersom jag som sagt också fick ett nej. Tycker det känns så trist att "snubbla på mållinjen". Nu har man ju ändå fått svart på vitt att det faktiskt är någonting fel på ens bröst. Bara inte tillräckligt mycket fel. Det är hemskt! Jag känner nu att jag får lägga det här med operation på hyllan ett tag. Pengarna finns inte just nu, helt enkelt. Det blir sakta men säkert en större summa, och jag kommer fortsätta spara, men det får väl ta den tid det tar. Tänker inte ta nåt "supererbjudande" bara för att få det gjort. Jag ska ha mina bröst, men det får ta den tid det tar. Lycka till och hoppas du får dina drömbröst när tiden är inne :)
Jo, jag ska inte på KS så vet inte där. Och ellerhur, det är en missbildning. Det kanske är ett mycket litet problem i vissas ögon men jag tror dessa människor som tycker så har normala bröst. Men precis, tycker absolut inte man ska få extra stora inlägg för sakens skull eller så, det får man betala för själv :) Jag vill bara ha mina som de är, kanske lite större, men främst runda. Det är verkligen det enda.