Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Bellitolito

Bellitolito

Kvinna ·

Tusen frågor inför mitt val

Bröstförstoring

Jag har...tror jag:-) bestämt mig för att operera brösten. Jag vill egentligen inte ha större bröst än jag hade innan jag fick barn men vill bara ha fastare fylligare bröst. Men jag har massor av funderingar inför mitt slutgiltiga beslut. Jag är ganska försynt och vill egentligen inte att det ska synas att jag opererat brösten. Finns det så "små" implantat att de bara fyller ut och egentligen inte syns när man har kläder på sig att de är opererade? Kan man komma undan så att folk på jobbet inte vet att man ska operera brösten genom att göra det på semestern exempelvis? Räcker två veckor till att komma i arbetsform igen? Hur många dagar är man helt inkapabel att sköta barn och hem? Hur länge dröjer det innan man kan träna? bada i havet? Vad är fördelarna med att sätta implantaten framför respektive bakom bröstmuskeln? Jag är jätterädd för att tappa känseln i bröstvårtorna, hur stor är risken? Kan man ha implantaten livet ut eller måste de förnyas och i så fall hur ofta och till vilken kostnad? Snälla hjälp mig att få klarhet:-)

5

Sortera efter

Anonym användare

Anonym användare

Förstår att du har tusen frågor som snurrar runt i huvudet. Det enda tipset som jag kan ge dig och som har hjälpt mig en hel del är att surfa runt på nätet. Läs bloggar, kolla in de olika kliniker som finns, läs på forum och se vad andra upplevt. Vad gäller storleken på implantaten så tror jag absolut att du kan få så som du vill ha det. Boka tid för konsultation och se om det kan ge dig lite svar på dina frågor. Bara för att man går på konsultation så innebär det ju inte automatiskt att man måsta operera sig :-)
Lycka till med ditt beslut, vilket det nu än blir!!
Gilla
Soho

Soho

Kvinna ·

Det där med att ha massa frågetecken känner jag igen. Det finns en hel djungel. Idag finns det otroligt mycket mer att välja på än för några år sedan med både bredd, fasthet och olika put på implantaten. Vilket gör att man lättare hittar någonting som passar perfekt till ens kropp.
Angående det här med en bröstförstoring som ingen direkt märker och som går att dölja är jag också intresserad av. Jag har därför valt ett av de lite mindre implantaten. Har även sen några månader tillbaka gått runt med fullt av fyllning och extra bh:ar för att skillnaden mot det slutliga resultatet inte ska kunna bli lika tydligt.
Precis som Lillan1972 säger så hjälper en konsulation till jätte mycket, gå gärna på flera om du känner dig osäker. Lycka till med allt, blir nog jätte bra! :-)
Gilla
Bellitolito

Bellitolito

Kvinna ·

Tack för era svar, en konsultationsbokning vore kanske inte så dumt.
Gilla
sommartjej

sommartjej

Kvinna ·

Små implantat som ingen egentligen märker finns det absolut :) jag opade mig för exakt en vecka sen och la i 300cc mp och jag har bara sagt till mina närmsta och ingen annan har märkt. Jag har ju gått från A till C-kupa men i kläder märker man inte av det så mycket! Tror nog att du kan lägga i upp till kanske 325 utan att nån märker jättestor skillnad! Beror ju också på hur man klär sig! Men jag är inte den som brukar visa min bröst i kläder så mycket så då märker verkligen ingen :)
Gilla
Bellitolito

Bellitolito

Kvinna ·

Ok, det låter toppen!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem