
Miss V
Kvinna ·
Två konsultationer avklarade, otroligt olika bemötanden - Förvirrad!
Hej kära forumsvänner
Har idag varit på konsultation på både specialistkliniken och Gpc och skulle gärna vilja dela med mig av dessa väldigt olika upplevelser.
På Specialistkliniken blev jag väldigt besviken då de körde någon form av löpande band principen. Väldigt snabb genomgång, höjda ögonbryn pga alla mina frågor så bilderna kunde jag inte ens med att plocka fram. Jag fick sitta i ett litet, intimt rum utan spegel och brösten undersöktes inte särskilt noga (ca 1 minut). Han sa redan innan jag fått av mig linne och bh vad han ansåg skulle göras. Sedan ändrade han visserligen sig när jag visade min älsklingar. Fösrt tyckte han bakomplacering var självklart men sedan sa han att framförplacering också skulle fungera och det var det han tyckte vi skulle köra på.
Fick testa ett inlägg på 250cc i min egen bh sittandes vid skrivbordet utan spegel och fick en snabb fråga hur det kändes. Öh?..ja.. Men jag kunde prova med ris hemma tyckte Hans så skulle vi ta resten på operationsdagen.
Att det sen kunde förekomma komplikationer såsom rippling, db, muskelpåverkan osv var nästintill obefintlig enligt Hans Mark. Den komlikation han nämde var kapselbildningen men den drabbade nästintill ingen ca 2-3% av 100%.. INTRESSANT!
Han frågade MIG vad muskelpåverkan var för det hade han aldrig hört talas om. Man kan ju inte tro på allt som skrivs på nätet förklarade han vänligt men bestämt. Vad det gällde korrigeringar vid dessa komplikationer som aldrig skulle uppstå så var det väldigt luddigt. Konsultationen tog ca 30 min sen var Hans Mark tvungen att stressa iväg. Jga betalade 300:-
På GPC fick jag träffa Dan Fagrell. Fick ett underbart varmt mottagande av sjuksköterskorna som småpratade med mig medans jag väntade. Dan var supertrevlig, väldigt informativ, nogrann och framförallt så stack han inte under stol med de olika komplikationerna. När jag frågade om muskelpåverkan så sa han att det är nog väldigt ovanligt för ingen av hans patienter han drabbats av det (inte som kommit tillbaka till honom iaf) men om det nu skulle bli ett problem så skulle vi självklart flytta fram om vi beslutade oss för en bakomplacering.
När det gällde kapselbildningen så sa han att ca 5% får problem med det så det är inte så vanligt idag men jag skulle ha med i beräkningen att det förekommer och förklarade allt runt det.
Dan mätte, klämde, undersökte och vi provade oss fram mellan olika implantatat osv. Kändes mycket proffsigt då han absolut inte stressade mig trots att han tog mig en sen tid.
Han förklarade vilken metod han gillade att jobba med men att han också var öppen för andra alternativ. Han påpekade också flertalet gånger om att han gillade välinformerade patienter så man har rätt att veta om vilka risker osv som finns.
Han höjde inte på ögonbrynen åt mina frågor utan vi kunde istället föra en dialog om för och nackdelar osv.
Konsultationen tog ca 1,5 timme och Dan ville gärna träffa mig igen om det blev aktuellt med en operation så vi kunde gå igenom allt en sista gång osv. Jag betalde ingenting.
Ja så olika kan det alltså vara hos två olika kirurger så valet av kirurg var ju iaf inte svårt. Dela gärna med er av era upplevelser!
Sortera efter

Anonym användare

Miss V
Kvinna ·

Anonym användare

Miss V
Kvinna ·
Precis håller helt med där. Låter som att vi har lite samma förutsättningar :) Tränar mycket crosstrainer, styrka osv. Jobbar som frisör och gillar att vara aktiv. Har en knapp 75 B idag med bröst som är ganska toppiga i formen som har satt sig lite grann (häng) har också en ganska stor bröstmuskel och en del egen vävnad och bröstkörtel.
Vi pratade om både framför och bakomplacering men efter allt jag har läst här på forumet så känner jag nog mig mer bekväm med en framförplacering. "Hellre flytta bak än fram" som någon forumsmedlem hade skrivit. Dan och jag diskuterade om runda texturerade (fram el bakom) gelehallon mellanprofil ca 250-300cc. De jobbar med ett märke som heter Polytech och är väldigt mjuka i sig. Om jag förstod Dan rätt så fanns det inte olika mjukhetslägen på de proteserna men just de här var väldigt mjuka tror coh1 eller 2.Han sa att han självklart kan beställa hem vilket märke jag vill. Ska exprimentera med ristestet i helgen :) Mellanprofilen tyckte dan för om vi valde hög profil fanns risken att de skulle bli för bolliga. Han trodde att om jag gick över 300cc så skulle det nog börja se lite mer opererat ut (vilket jag inte vill)
Dock så sa han att det fanns en liten nackdel med framför placeringen och det var att det inom några årså kundedet bli lite mer häng på brösten "tennisboll i påse" som han uttryckte det.. Då kanske man skulle behöva göra ett lyft.Det var större sannolikhetdå man valde stora implantet vilket inte jag kommer att göra.Samtidigt så känner jag att det lika väl kan börja hänga med bakom muskeln och det är ju itne heller så snyggt så man kanske ska ha med i beräkningen att man i framtiden kommer att behöva göra något mer ingrepp pga ändrade kroppsförutsättningar :)
bokad op 19/10.. har ca 5 veckor på mig att fundera på min placering och storlek. Ska även tillbaka på en andra konsultation på Dans initiativ så jag hinner smälta all info som jag fick igår :)
Låter som att du har hittat en seriös kirurg, skönt för dig! Ska bli spännande att följa dig och se hur det går :)

Anonym användare

Anonym användare
Miss V: Stackars dig som fick ett så dåligt bemötande på specialistkliniken!=(
Jag tycker definitivt att du ska följa ditt hjärta och göra det på GPC istället!=)
Jag var jätte nöjd med specialistkliniken, det var speglar i hela rummet på min konsultation, MEN jag hade en annan kirurg också, och kirurgerna på speckliniken är sina egna företagare,tänk vad olika man känner!
Men som sagt innan så har jag inte hört något positivt om Hans Mark alls, så han kör nog samma sätt på alla sina "patienter"!
Kram

Miss V
Kvinna ·
Ja tråkigt att en kirurg kan förstöra ryktet för en klinik. Är glad att du har haft en sån positiv upplevelse av speck. :) Hur går det för dig föresten? Känns det fortfarande bra? :) Kram

PowerS
Kvinna ·
Exakt som du beskriver din konsultation på Specialistkliniken var min konsultation på Citadellkliniken. Och där opererade jag mig INTE.

Miss V
Kvinna ·
Nä det var skönt att höra att du inte valde dem då. Väldigt märkligt! Hur har det gårr för dig annars, är du fortfarnade nöjd och hur ser ärren ut?

PowerS
Kvinna ·
Jag är nöjd och ärren ser fina ut :-)

Anonym användare
Hej Miss V!
Jag går jätte bra för mig, mina ärr är minimalt små och JÄTTEFINA!=) Brösten får snyggare form för varje dag som går, dom har rundat till sig nu (var lite strutiga ibörjan). Annars har jag ju inte varit smärtpåvärkad alls, jag kan sova på sidan och har gjort det sen tredje dagen efter OP!
Hoppas du hittar rätt i krurgträsket, inte lätt alltid!
Kram

Miss V
Kvinna ·
Va roligt att det går så bra och att ärren läker fint! Glad för din skull!
Ska bli spännande att se slutresultatet!
Har nu lagt upp lite förebilder på min sida så vill du ge mig lite hjälp ang placering osv så har jag startat en hjälp tråd :)
Kram

perfectlyme
Man ·

singoalla
Kvinna ·

Hera
Kvinna ·

Flisan69
Kvinna ·

pmsnordjylland
Kvinna ·

sussipussi
Kvinna ·