Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Sanna84 profilbild

Sanna84

Kvinna ·

03 sep, 2013

Två operationer men vill förminska nu

Bröstförminskning för kvinnor
Hej,
Jag tidigare opererat mina bröst, första operationen gjorde jag när jag var 18 år, 2003 på Sophiahemmet och la in 400 cc i vänster bröst pga av rejält olika stora bröststorlekar. Dvs implantat i ena bröstet enbart.
2007 fick jag en ide om att operera brösten igen, ville lägga in implantat i höger bröst men kirurgen "varnade" om att jag evt inte skulle kunna amma om jag la in implantat i höger bröst. Slutade med att jag gjorde bröstlyft samt flytta en bröstvårtan på Plastikakademin i Linköping. Kan väl säga att det mest var lite "spontant", vilket är en operation jag ångrar idag.
Nu har jag född mitt första barn och jag avskyr mina bröst som är giga. (Fick förresten inte till amningen) Jag känner mig "stor" och brösten är allt för stora för min kropp och jag vill operera mig till mindre storlek. Förhoppningsvis en tredje och sista operation!
Nån av er här som kan dela med erfarenheter av att förminska sina bröst? Nu när jag har så pass stora bröst så vill jag förminska dem men samtidigt ha implantat i bra storlek (naturlig) för att inte få nå hängpåsar. Vill för en gång skull känna mig bekväm och nöjd med tuttarna. hehe. Hur ser ni att man opererar sig hos olika kliniker eller ska man hålla sig till samma? Bor numera i Oslo.
2

Sortera efter

lunsan

Kvinna ·

04 sep, 2013

Ja så är livet, ideal ändras och kroppen med. Det man gillade när man är 18 kanske man inte gör när man är tex 35. inget att gräma sig över, man gjorde väl de man ansåg vara rätt just då. Jag kan känna att jag vill ha större men tänker samtidigt :ja är 36 och 2 barns mamma. Är liten och nätt. kanske inte så kul med jätteboobs då he he. Jag vet ju tyvärr inget om förminskningar men har läst att Oslo ska vä ha bra kliniker med? Gå på en konsultation innan till några olika och känn dig för. Kolla upp vad klinikerna täcker vid ev komplikationer. Känns som det är viktigt att de täcker upp om något oväntat händer?..
Gilla

geléhallon

Kvinna ·

06 sep, 2013

Har du inga bilder på vad du har gått igenom?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem