
Pixel
Kvinna ·
Tydliga bröstveck? Risk för DB? Bild när jag ligger ner!
Jag har ju (som jag redan i många trådar tjatat om) fått höra att jag har en högre risk för DB än de flesta pga fast vävnad och tydligt markerade bröstveck. Jag kom på att när jag ligger ner "flyter" ju mina bröst ut väldigt mycket och jag blir så gott som helt platt. Det borde väl inte kunna hända om min vävnad var så himla fast? Då borde de ju behålla formen även när jag ligger ner tolkar jag det som. Sen så kan jag inte alls själv se något tydligt veck under brösten heller utan det går jämt ut med bröstkorgen bara. Notera att det mörka under brösten på bilden från sidan inte är bröstveck utan att det är lite mysko solbränna några cm under mina bröstveck. Jag tog en bild och lägger ut den här nu så att ni också får se och säga vad ni tycker. Är det problembröst detta med stor DBrisk eller överdrev kirurgen?
Sortera efter

tinkerbell1
Kvinna ·

Stardust84
Kvinna ·
Håller med Tinkerbell. Gå på en till konsultation så du får en second opinion. Kanske inte alls är så att du har större risk för db :)

Pixel
Kvinna ·

Stardust84
Kvinna ·
Tycker det ser ut som normala fasta bröst :)

Pixel
Kvinna ·

Anonym användare
Hade bara vågat lägga framför muskel när jag ser bilderna.Har du ingen stående bild en liggande är missvisande.Kram

Juli11
Man ·

Pixel
Kvinna ·

Juli11
Man ·

Pixel
Kvinna ·
Joo så tänker jag också men ändå går Örjan omkring och envisas med att säga att risken för DB är lika stor på framför som bakom. Har aldrig hört någon annan förutom han påstå det. Till mig sa han i ett mail som jag skickade senare att jag TROLIGEN inte skulle få db med dom implantat jag valt men det är ju knappast någon garanti. Troligen räcker inte riktigt för att jag ska känna mig trygg hos honom när jag vet att han inte korrar ifall det skiter sig. Kommer kännas bättre när jag fått en till kirurgs utlåtande, för säger även han att jag har väldigt stor risk för db även med framför och att det inte finns något att göra åt det så avstår jag nog hellre från operationen än lever så och är ännu mer missnöjd med brösten än nu. Säger han dock att risken inte är så stor med framför och/eller att han kan korra det om det blir så så väljer jag i så fall att operera mig hos honom. Better safe then sorry tänker jag.

Juli11
Man ·
Sant! Tycker du gör rätt i att gå på en till konsultation för att höra vad de säger. Det är så jäkla klurigt när man inte vet innan. Det kan ju mkt väl vara så att det inte är ngn fara men förjäkla trist om man får DB. :(

Anonym användare
Har faktiskt funderat riktigt mycket på det där med DB och jag har kommit fram till att jag tror att man absolut KAN få DB även med framförplacering. Om man t.ex. har EXTREMT fasta bröst eller jättehängiga bröst och tydliga bröstveck och inte gör lyft eller om man har extremt tubulära bröst t.ex. Däremot tror jag att det är väldigt ovanligt då kirurgen lossar på vävnaden när han lägger in implatatet och därför tror jag att för de allra flesta så draperar vävnaden implantatet bra när det läker ihop (iaf om kirurgen inte är typ skitdålig och inte vet vad han gör :P). Vid bakomplacering är det förstås enligt mig MYCKET större risk att få DB, framförallt om man har bröst som några av de ovanstående jag besvkrev. För då är det dessutom en muskel emellan som hindrar implantatet från att fylla ut och nå ut hela vägen i bröstet.
Så att Örjan säger att det är LIKA STOR risk tror jag inte alls på. Låter helt osannolikt för mig. Speciellt med tanke på att jag har sett ganska många fall här på POF där tjejer fått DB, lite eller mycket. Och alla har haft bakom muskeln. Har hört om några få som fått litegrann vid framför, men de hade då väldigt tubulära bröst innan vad jag har förstått eller något annat "problem".
Så ärligt talat tror jag risken är liten för dig Pixel. Tycker dina bröst ser ut som hur vanliga bröst som helst. Inte ett dugg hängiga, men inte heller typ ÖVERDRIVET fasta så de håller en form vad du än gör. Så jag gissar att du inte kommer få det.
Men man vet ju aldrig. Och det känns ju inte så kul att Örjan inte korrar om man nu skulle få det, för det finns ju faktiskt sätt att korra det på. Kirurgen kan lossa vävnaden ytterligare så den draperas bättre över implantatet, det berättade Twinky för mig att hennes kirurg ska göra på henne (han flyttar nämligen inte fram).
Vad som däremot oroar mig mer än att han inte korrar DB är andra komplikationer. Som symmasti t.ex. Det är något jag verkligen är rädd för. Kommer inte ihåg vem det var nu, men någon sa att Örjan sagt till henne att han korrar symmasti OM DET GÅR. För det är knepigt, och det kommer lätt tillbaka och man kan ju intekorra hur många gånger som helst. Jag vet inte... men för mig låter det lite som att "får du det, synd för dig. lär dig leva med det eller gör ingen operation alls". Han kanske inte alls menar så! Jag har ju inte träffat honom än. Men jag skulle ju gärna ha en kirurg som verkligen försöker sitt bästa att korra allt som bara går så mycket han kan om man skulle råka ut för något sånt.

Juli11
Man ·
Det kanske var mig du menade, Cookie, när du pratade om symmastia? Örjan sa att han kommer korrigera symmastia om jag skulle få det men att det är en svårare komplikation att korra då man syr på insidan. Jag tolkade inte Örjan som att "lär dig leva med det" men att det inte är en superenkel komplikation att åtgärda och att det kan vara svårt att få det helt bra. Detta var när jag frågade vilka komplikationer som han korrar kostnadsfritt.
Jag frågade även om det där med att få in luft som är vanligt vid OP och de lägger ofta en liten "rulle" mellan brösten på framförbröst för att lite grand trycka till /hålla tillbaka huden i början.
Ang DB på framför så har jag inte heller hört några som fått det utom ngn med tubulära bröst samt att Hannibal märkte av det vid menssvullnad och det kan man ju leva med, brösten lever ju sitt eget liv då😉. Jag tror inte att DB är särskilt vanligt på framför även om det KAN hända. Bakom verkar det däremot vara mkt vanligare av vad man sett här.

Pixel
Kvinna ·
Ni tänker som jag alltså!
Jo symmastia har Örjan sagt till mig med att han korrar gratis och det känns ju bra men han nämnde inget om det där att det skulle vara svårt. Dock skulle det inte förvåna mig om han faktsikt hade lär-dig-leva-med-det-attityden för det hade han ju faktiskt vad gäller DB. När jag frågade hur han korrade DB så sa han ju att han inte gjorde det utan att det var något man fick lära sig att leva med och jag sa urch det där gillar jag inte alls, det är ju den komplikation som jag tycker ser läskigast ut av alla och som jag fruktar mest, det tror jag inte att jag kan lära mig att leva med bara sådär. Och hans svar på det var att jag då skulle ta och fundera på om operationen verkligen var något för mig. Kändes väldigt nonchalant liksom. Vill ju trots allt göra operationen i estetiskt syfte och då ska man inte behöva lära sig att leva med ännu fulare bröst (som man dessutom betalar för och står ut med massa smärta för!) och bli totaldissad över faktumet att man inte kan tänka sig något sånt. Man gör ju inte operationen för att man tycker att det är kul att opereras, man gör ju det för att man vill förbättra något inte göra det ännu sämre!

Anonym användare
Ja det kanske var du Puppan! :) Nej jag tror inte heller att han sa helt nonchalant att det är nåt du får leva med om du får, men däremot känner jag på något sätt ändå att man vill att kirurgen ska göra sitt absolut bästa för att korra det om det skulle hända, även om det skulle innebära flera korrigeringar. Att säga att det är knepigt och att man inte kan göra det hur många gånger som helst... ja jag vet inte, det känns lite som att han säget att "det går som det går, har du otur har du" istället för att HAN är den kunnige kirurgen som ska göra mina bröst fina och utan komplikationer till varje pris liksom. Om du förstår hur jag menar. ^^ Vet förstås att han också bara är människa, men vill ändå ha en kirurg som ser till mitt bästa och verkligen gör SITT bästa för att jag ska bli så nöjd som bara är möjligt. Annars känns det lite som om de bara är ute efter pengar. Tar en kund, lägger i implantat, nästa! Jag vill ha en kirurg som ser mig som en individ och ser till exakt mina önskemål, och inte bara gör samma på alla patienter som det känns som om Örjan vill göra. Han rekommenderar ju t.ex. bakom på ALLA sa han själv, oavsett utgångsläge. Då känns det mer som att han är ute efter pengar och att hinna med så många som möjligt och göra så snabba operationer som möjligt så därför gör han samma på alla för det är enklast och sen korrar han helst inte för det kostar pengar och tar tid.
Jag kan ju ha HELT fel! Har hört av många på POF att Örjan är urgullig och verkligen bryr sig. Men får ändå en lite olustig känsla...
Haha nej precis Pixel! Tror 99,9% av alla tjejer här inne opererar sina bröst för att de vill ha SNYGGARE bröst, inte för att de tycker att det är kul att ligga under kniven men skiter i resultatet. :P

Juli11
Man ·
Cookie- Absolut! Så är det ju, det är ju vi som ska leva med resultatet sen. Han sa att han skulle göra sitt bästa och korrigera om det hände men att det är en av de komplikationer som inte helt lätt att åtgärda. Antar att vissa saker är lättare än andra. Vad vet jag? Håller med om att det är skumt att han alltid mer eller mindre rekommendererar bakom men så verkar ju många kirurger göra. Fattar verkligen inte varför de gör det? Vad är grejen med framförbröst?
Ang pengar så sa var han i alla fall ärlig när jag velade om jag skulle ha coh 1 eller 2. Han sa att skillnaden inte är så stor och det inte är ngn garanti att ev rippling minskar och att han inte inte ville råda mig och att jag sedan skulle känna att han lurat av mig pengar. Nu valde jag i alla fall 2 för att känna att jag i alla fall gjort det jag kan göra för att minska rippling. Om det var rätt beslut vet jag inte och lär väl inte få veta heller. Får jag rippling kommer jag väl tro att coh 1 kunde vara ännu värre ;-)
Hursomhelst så hoppas jag att du och Pixel hittar en kirurg som ni känner er fullt trygga med och att ni får era drömbröst.

Anonym användare
Tack det hoppas jag också! :) Ska iaf bli spännande att träffa Örjan i september och se vad han säger till mig. :)

Juli11
Man ·
Känner du om du drar i huden om den tänjer med eller om den är fast o stum? Om jag var du skulle jag gå på en konsultation någon annanstans för en second opinion.Om du vill ha framför så kanske tuve på citadell är ett bra alternativ,han gör ju superfina boobs o har hört han kan lägga framför ibland.då kan du ju diskutera med honom om han är öppen för båda placeringarna