
Bimbi
Kvinna ·
Ultra high större än high?
i november är det äntligen dags för mig att förstora brösten. Jag längtar jättemycket, det enda som gör mig osäker är storleken. Vill jag ha större än 405cc så måste jag ha ultra high profile, de blir för breda annars. Velar nu mellan 455 eller 480 uhp. Tycker det är svårt att få en känsla för hur stort det blir. Upplevs ultra high som större än high, då det putar ut mer? Alltså om man jämför samma storlek bara att det är olika profiler ?
Sortera efter

cbzj
Kvinna ·

Sussi
Kvinna ·

Bimbi
Kvinna ·

Bimbi
Kvinna ·
Vad spännande! Vad har du kikat på för typ av implantat? Jag kilade på Corse (vilket typ motsvarar UHP) Motiva Ergonomix men det fanns inte i den storlek jag ville ha. Så fick välja hög profil för att kunna gå upp till 625 cc. Jag är supernöjd och putet känns perfekt. Men beror lite på vad du vill uppnå såklart :) Jag har fått stora men ändå inte abnormt stora bröst även om jag är väldigt kort. Drar just nu 70E i bh storlek.

cbzj
Kvinna ·
Mellan 455 och 480 uhp skiljer bara 1 mm på putet och 3 mm på bredden så borde knappt bli någon skillnad. Läkaren sa dock att 480 var på gränsen till för brett, tror min bröstbredd var 12 cm. Provade 450 implantat på konsultationen och det kändes inte stort. Gaaah att det ska vara så svårt! Lutar dock åt 480 nu känner jag:)

Bimbi
Kvinna ·

Roxx
Kvinna ·