
Snuffsan
Kvinna ·
Uppblåst mage efter OP
Hej på er tjejer! Nu måste vi prata om en sak. Magen! Alltså på riktigt, jag ser gravid ut och har gjort det sen operationen. Magen ser ut som en uppspärrad ballong! Jag mäter mig varje fredag och fredagen efter op hade jag ökat 7 cm (?!?!) det verkar inte gå ner heller, jag är nu inne på dag 6 efter OP och ser ingen bättring. När vänder detta? när man slutar med smärtlindring? när man slutar med penicillin? Snälla svara :)
Sortera efter

Roxx
Kvinna ·
Man blir förstoppad av morfin och penicillin brukar kaosa magen. Jag blev oxå jättesvälld men försvann efter 10-14dagar när jag slutat med alla mediciner. :)
Gilla

Snuffsan
Kvinna ·
Men vad skönt att höra :)
Jag får ju inte på mig mina jeans, tänkte åka till jobbet på onsdag men kan ju inte direkt komma dit i mjukisar :)
Gilla

Jaggero
Kvinna ·
Haha det hände mig också + 3 kg på vågen. Allt försvann efter någon vecka-10 dgr. Är normalt! :)
Gilla

Lilltösa
Kvinna ·
Jag såg gravid ut...magen stack ut mer än brösten, hehe. MEN 2-3 dagar efter att jag slutade med alla värktabletter var allt normalt igen. En sporre för att sluta med värktabletterna när man kan och kanske inte ta dem "ifall att".
Gilla

Aimanda
Kvinna ·
Alltså ja!
Jag gick upp 5(!) kg såg jag efter tre dagar.
Ca 1 kg väger väl inplantaten men resten var ju pga alla mediciner. Helt galet. Jag åt nästan ingenting och gick varje dag ändå
Men som de andra säger: några dagar efter jag slutat med alla mediciner så gick jag ner allt igen.
Väger nu 69,2. Vägde 68,2 innan op. Tänker att en del av det kilot ändå är själva inplantaten.
Gilla