Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Snyggo profilbild

Snyggo

Kvinna ·

21 maj, 2011

Upplevde du mer smärta när sutererna började ge sig i bröstet?

Bröstförstoring

God morgon!

Det har gått 11 dagar sedan min korr på Akademikliniken.

Kirurgen har sytt upp bröstet med suturen som håller upp det smått brutalt för att det ska läka i lugn och ro utan att implantatet ska trycka på och glida igenom sömmen. 

Nu börjar det äntligen bröstet hänga till sig lite dock har jag fått grymt ont vid utsidan av bröstet nedanför armhålan.  Jag har snitten under bröstet så det har inte med det att göra. Det gör ont trots att jag äter 5 mg Oxynorm pluss två Panodil till för att få bättre effekt.  Gissar på att det är huden som får extra tryck. Någon annan som upplevt detta? Hur lång tid tog det innan bröstet föll ner på ett naturligt sätt?

Jag har tyvärr bärt mina barn vid några snabba tillfällen då det varit nödvändigt då de annars ramlat i backen. Hoppas att jag inte sabbat bröstet pga av detta.

Trevlig helg på er alla Finisar!

2

Sortera efter

Snyggo

Kvinna ·

21 maj, 2011

*puffar*
Gilla

Gammalfjortis

Kvinna ·

21 maj, 2011

Jag fick oxå jätte ont på samma ställe som du efter ca 8 dagar. Jag var fruktansvärt öm men nu dag 12 är det nästan helt borta. Nu har jag lite ont på sidan av vänsterbröstet..
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem