
eve
Kvinna ·
11 feb, 2013
urinkateter vid buk..
Bukplastikhej.. får man alltid urinkateter vid stora bukplastiken??
Sortera efter
emmabett
Kvinna ·
11 feb, 2013
tror inte jag hade någon utan jag fick vackert pallra mig upp efter å fixa de själv:)
Gilla
lindarichardt
Kvinna ·
11 feb, 2013
Ingen kateter! :) Toalettbesök precis innan.. Och sen när man vaknat upp.. :)
Gilla
daphne
Kvinna ·
11 feb, 2013
Hade inte heller någon kateter. Det är ju viktigt att komma upp och röra sig ganska omgående efter en bukoperation för att minska risken för blodproppar. Jag åkte hem ett par timmar efter operationen så jag tog toabesöket i samband med hemfärd.
Gilla
domdamen1
Kvinna ·
11 feb, 2013
Nej ! Jag nekade till kad ville absolut inte ha så dom satt ingen på mig
😇 D1
Gilla
newme
Kvinna ·
12 feb, 2013
Jag kommer få kad, som dras när jag vaknat till o kan gå upp! Jag skulle ha den så kort tid som möjligt. Så att jag inte skulle känna mig stressad efter op om jag inte var i skick att ta mig upp.. Det känns skönt att veta! Jag hade kad när jag gjorde snitt förut. Det är inte så farligt.. :)
Gilla
color
Kvinna ·
12 feb, 2013
Jag hade den i ett dygn ungefär, det var skönt att inte behöva gå på toa, kändes inge alls, jag blev nog inte medveten om den förns precis innan de skulle plocka bort den :)
Gilla
marika
Kvinna ·
12 feb, 2013
Jag hade tills morgonen efter
Gilla
Lovely Lily
Kvinna ·
12 feb, 2013
Ingen här heller
Gilla
MissM
Kvinna ·
13 feb, 2013
Jag hade tills morgonen efter. Men min op tog ca 8 timmar och jag klarade inte av att stå på benen först dagen efter så jag var faktskt tacksam för den. Den sattes efter att jag var sövd och kändes inte alls.
Gilla
Lovely Lily
Kvinna ·
13 feb, 2013
8 timmar!!! Wow, var det för att det var cirkumferent...?
Gilla
MissM
Kvinna ·
13 feb, 2013
Ja, det var delvis pga att det var cirkumferent men också pga att kirurgen gjorde några korrigeringar efter bröstoperationen jag hade gjort hösten innan. Han är känd för att vara perfektionist :-).
Jag var inte pigg efteråt, men vill man vara fin får man lida pin ;-).
Gilla