
truppen
Kvinna ·
08 nov, 2014
utan tejp över natten
Andra bröstoperationerNi som framförallt gjort bröstlyft, vet ni ifall man kan vara utan tejp under natten efter ca 9 veckor?
Sortera efter
Ophelia
Kvinna ·
09 nov, 2014
Gilla
truppen
Kvinna ·
09 nov, 2014
Ja, tack skönt att höra att det inte är några problem :)
Gilla
truppen
Kvinna ·
11 nov, 2014
Går du utan tejp var tredje vecka eller? :)
Gilla
Ophelia
Kvinna ·
23 nov, 2014
Tejp tre veckor, en vecka utan. Mitt ankarärr är knappt synligt efter 6 veckor, så tror inte jag behöver tejpa i 6 månader😉
Gilla
truppen
Kvinna ·
23 nov, 2014
Ojdå! Kanske ska våga vara utan tejp dårå :)
Gilla
Ophelia
Kvinna ·
24 nov, 2014
Ja, gud ja. Bara bra för huden att vila emellanåt. Och tejpen ska sitta tills den nästan ramlar av själv. Annars drar du upp alla hudceler runt om ärret du byter för ofta. Blir rött och irriterat.
Lycka till!
Gilla
Det går utmärkt! Efter 3 veckor ska jag ha 3 veckor med tejp och en vecka utan emellan för att lufta huden runt ärret så det inte blir irriterat.
En natt gör ingen som helst skillnad efter 9 veckor. Nu tejpar du bra för att minimera ärren, och de förstörs inte under en natt, tvärtom, bra att lufta huden och låta ärret vila några timmar.