Mollan81
Kvinna ·
17 apr, 2010
Utskälld av min syster :(
BröstförstoringGahhh måste bara skriva av mig lite. Ringde för en stund sen till min syster för att berätta att jag bokat tid för op av bröst och mage. Visste att det skulle bli en liten reaktion men jag blev fullkommligt utskälld. Började lite försiktigt med " Jag ville bara berätta att jag bokat tid för en operation" Svaret blev " Vadå för operation?" Sa lite snabbt sådär att jag ska lyfta och fylla brösten och fixa till magen som inte e som den varit förut. VA??? skriker hon rakt ut. Varför det? Förklarar mina arrgument med att jag inte ens e 30 år och har såå lessna bröst och en mage som jag håller på att kräka på varje gång jag ser den i speglen. Nästa fråga kom snabbt efter "Var ska du få dom pengarna ifrån?" "Låna eller?" JA, jag ska låna och jag skäms verkligen inte för det. Men hon tyckte att man skulle spara ihop tillnått sånt eftersom när man har familj och att låna pengar till en sån här sak tyckte hon verkligen inte att man skulle göra. Hon påtalade även att det är ju faktiskt inte mina bröst för det e ju bankens. Men hallå! Om man lånar pengar till en bil, då det ju me bankens. Men det tyckte hon absolut inte va samma sak. För den hade ju hela familjen glädje av. Men om jag inte mår bra och har en bra självkänsla så drabbar ju det även min familj. Som att va på stranden tex. Sen sa hon oxå att man gör ju en sån grej bara för att visa upp sig. Då gick jag fullkommligt i taket och snäste av henne en hel radänga. Tur är att jag är en person med starkt självförtroende som bara reser mig upp och borstar av mig skiten efteren sån här grej. Men jag måste erkänna at jag var nära till gråt innan jag slängde luren i örat på henne. Är det fel att låna pengar till en sak som får mig att så en bra självkänsla? Fler som varit med om detta? Långt inlägg men jag va tvungen att få ut det :)
Sortera efter
Anonym användare
17 apr, 2010
Kdan
Kvinna ·
17 apr, 2010
''Sen sa hon oxå att man gör ju en sån grej bara för att visa upp sig.''
Just därför det är så bra med sånna här forum, skriver man i ett ''vanligt'' forum blir man nästan attackerad av hur dåligt val man gjort och att man bara vill just visa upp sig. Vilket det verkligen inte handlar om!
Anonym användare
17 apr, 2010
Jag fick också en rejäl utskällning av mina döttrar när jag ville operera mina bröst, döttrarna är 20 och 24 år.
De försökte på alla sätt få mig av inte operera mig och att jag skulle acceptera min ålder, att jag var fin som jag var osv.
Men nu i efterhand så har de helt ändrat sig och ser en ny mamma , en mycket lyckligare mamma med mycket bättre självförtroende.
Idag tycker de att jag är jättefin och ursäktar sig med att de bara var så rädda att något skulle hända mig vid operation osv.
Tror bara att din syster behöver lite tid att smälta och acceptera detta. Hoppas hon gör det och istället hjälper dig och stöttar dig när den stora dagen närmar sig.
Kram och lycka till!
Mollan81
Kvinna ·
17 apr, 2010
Min syster är en person som bara lixom bara lever för sin familj. Nu menar jag inte att inte jag lever för min familj men hon skulle aldrig kunna ta ett steg "utanför" om man säger så.
Hoppas att hon en dag kommer att säga att jag har blivit fin och att hon ursäktar sitt beteende denna dag.
Kdan: Jag tror oxå att dom flesta förknippar en bröst op med STORA bomber som resultat.
-Cissi-
Kvinna ·
17 apr, 2010
Usch det är så tråkigt när folk reagerar så där. Speciellt när det är en närstående. Har själv en syster som gick i taket när jag berättade att jag skulle opa mig. Tror att mycket är fördommar, rakt av. Bara för att du plastikoperaerar dig så verkar det som att du faller in i en kategori av människor. Vi som inte bara kunde vara nöjda/naturliga utan var tvugna att lägga oss under kniven.
I mitt fall så försvann i alla fall alla dumma kommentarer efter att min op var gjort och folk verkligen märkte att jag mår bättre. Min syster har snällt sprungit runt med mig och letat bikini i veckor nu och skrattat gott när jag försöker klämma ner brösten i butikens största bh utan resultat 😀
Sessan1
Kvinna ·
17 apr, 2010
Det är inte det minsta fel att låna pengar till en bröstoperation! Har själv lånat pengar till min. Folk lånar ju pengar till allt annat. Har själv märkt att folk har förutfattade meningar o låga kommentarer när jag har sagt att jag ska operera mig. Men det provocerar väl att man ska fixa brösten, konstigt nog. Medans andra operationer är helt ok typ gastric banding, el har ni som gjort andra operationer hör ngt negativt? Hoppas din syster tar sitt förnuft tillfånga o ber om ursäkt o faktiskt stöttar dig i ditt beslut.
Anonym användare
17 apr, 2010
Jag tror det handlar om rädsla o lite svartsjuka. Hon e säkert rädd för att det ska hända något, som någon sa hon e inte på läst.
Och så kan hon vara svartsjuk att du faktiskt vågar göra något som hon inte vågar.
Ge henne lite tid att vänja sig vid tanken sen kan du ju förklara för henne i lugn o ro varför du vill göra detta. Få henne o se från din synvinkel.
Jag har själv en syster som har väldigt mycket åsikter, o tror att de hon tycker e de som är rätt.
Låt inte nån hindra dig från att få de du vill ha.
Anonym användare
17 apr, 2010
Jag är bara 25år gammal men jag tror jag förstår varför andra människor reagerar så kraftigt när det gäller vissa saker man bestämmer att göra med sitt eget liv.
Det kan vara allt från att skaffa barn; säger man det till någon som ännu inte bestämt sig för att skaffa barn, så blir reaktionen med ens "Varför då!? Har du verkligen tänkt igenom det!? Ditt liv kommer bli förstört! Du som är så ung! Då kan du inte resa, plugga, leva" som de uttrycker sig.
Och jag förstår varför de reagerar så, för de har själva inte kommit till det stadiet i livet att de förstått tjusningen med det. De svarar ur "regelboken" som deras föräldrar sagt till dem (för att undvika tidiga graviditeter, såklart).
Till att operera sig; "Varför då? Har du verkligen tänkt igenom det!? Tänk på alla komplikationer och du duger som du är, vilka signaler ger det folk omkring dig?! Är det verkligen värt det? Ärra din kropp! Acceptera din kropp som den är istället!"
Och jag förstår varför de reagerar så, för de har själva inte kommit in i tankebanorna att ändra sin kropp kirurgiskt. De svarar ur "regelboken", som samhället sagt till dem (för att en tjej ska acceptera sin kropp och vara stolt över den och inte anpassa sig till partner (för de tror allt som ofta att de är partnern som "rekommenderat" en operation, att det är DE som är missnöjda med sin partners kropp).
Den här röda tråden går genom hela livet. Och jag tycker det är tråkigt att man inte kan acceptera varandras val i livet. Vi är alla olika, och om vi mår dåligt över hur vi ser ut och vill operera oss, eller vill förgylla våra liv med ett barn... så har vi all RÄTT att göra det.
Allt som oftast är ju dessa personer i grund och botten avundsjuka, eller så vill de oss väl. Antingen vill de själva ha samma mod, som oss. Eller så vill de vill ge en annan syn på situationen, för de tror att de gör rätt.
Och jag kan acceptera om någon ger mig konstruktiv kritik - men att spy galla över mig, pga mina livsval... det är inte speciellt schysst, eller speciellt kontruktivt - snarare destruktivt.
För någon gång i framtiden kommer dessa människor att stå vid liknande vägsjäl och då är det vi som stöttar dem. Vi banar väg, vi är pionjärer och stöd - för kommande förändringar i våra vänners/närståendes liv.
Och det intressanta då är att de själva glömt bort att de var "anti" ens egen förändring... och förväntar sig 110% stöd från oss.
En del människor bara är sådana..
Ravishing
Kvinna ·
17 apr, 2010
Jag förstår inte vad det är med en del kvinnor som reagerar på detta vis. Strunta i henne, hon är förmodligen bara avundsjuk 😕
Mollan81
Kvinna ·
17 apr, 2010
Hon var väldigt noga med att poängtera att hon absolut inte va avundsjuk. Tror inte igentligen att hon är det heller. Jag tror att det som hon hänger upp sig på allra mest är att jag ska låna pengar för att göra det. Hon tycker att "låna pengar till nått som man ska göra till sig själv, istället för nått till familjen". Att man prioriterar sig själv. Det gör hon ALDRIG!
Däremot var hon själv på en konsultation på nån klinik i Malmö för en ev. förminskning av sina bröst. Hon försökte få det genom Landstinget men utan resultat. Då var det annat ljud i skällan :)
Anonym användare
17 apr, 2010
Fick samma reaktion när jag berättade för några kompisar! Kände först hur jag blev riktigt arg o ville förklara för dom, men nu känner jag bara att det inte e värdt det för dom har redan bestämt sig för att inte gilla det. Skit i det o gör som du känner själv! För dom vet faktisk inte vad dom pratar om.. Go girl!!
Mollan81
Kvinna ·
17 apr, 2010
Tack för era snälla och stöttande ord :)
Först gick jag in i försvarställning och blev ursinnig vilket resulterade i att jag kastade luren i örat på henne (hatar att göra så och gör aldrig det annars).
Sen när hon ringde upp igen tänkte jag att Jag ska fan inte sitta och försvara mina val som jag gör i livet. Jag gör det här med stolthet och med vetskap om att jag gör det absolut rätta för mig. Och dessutom kommer jag bli ohyggligt snygg! :)
Anonym användare
17 apr, 2010
min syrra var typ likadan, fast hon vet att jag absolut aldrig tar åt mig, så hon la ner rätt snabbt.
Nu efteråt så är hon helt annorlunda, men jag tror att hon var rädd att de skulle bli jättestora så att hon skulle bli avis. Min mor verkade också lite avis.
Skit i de och gör som du vill. det är ju din kropp. Förhoppningsvis kommer hon och ber om förlåt
Liniis
Kvinna ·
17 apr, 2010
Jag tycker absolut inte att det är fel att låna pengar till en sådan sak, för som du säger så drabbar din dåliga självkänsla fler än dig själv..
Hade jag inte haft turen att lyckas spara ihop pengar på 5 månader hade jag garanterat också tagit ett lån.
Det är lättare sagt än gjort (speciellt när det handlar om familj) att stänga öronen och inte ta åt sig. Hoppas att din syster kommer på bättre tankar snart och stöttar dig genom detta.
Anonym användare
18 jan, 2011
[qupff hon ar sakert bare arvundsjuk for at hennes brøst hanger ned i røven:P neidå. men jag tycker at hon skal væra glad for sin systers vagne!
missdivine
Kvinna ·
18 jan, 2011
Du har sjukt snygga bröst, dom ska du verkligen vara nöjda över! :)
Anonym användare
18 jan, 2011
Men bry dig inte om henne, det är ju inte hennes kropp!
Jag har inte sagt något till min familj förutom min yngre kusin eftersom jag vet att dem andra kommer skrika rakt ut och säga att jag inte ska göra det! Även om två i min familj gjort det för flera år sen.
Vadå, är dte inte våra kroppar och ska man inte vara lite nöjd? Det är som om dem vill att man ska må pytom över ens kropp ;p
Jennie33
Kvinna ·
18 jan, 2011
usch va tråkigt när omgivningen helt sätter sig på tvären bara för att man villl göra sig lite "fin". har själv en kompis som säger att hon inte kommer att vilja umgås längre bara för att då har jag snyggare/större bröst än henne :S
jag har valt att inte berätta för någon annan än min sambo såklart och hans mamma. tror inte att min familj skulle göra annat än att tycka att man var korkad och orkar inte med mer tjat om hur fin jag är o att jag verkligen inte behöver det..blablabla. ryser typ av orden: du är fin på ditt sätt!
Anonym användare
18 jan, 2011
Det där låter exakt som min familj :P
Pratat tidigare om att jag vill op. mig med min sambos mamma och pappa, men dem tyckte bara att det var dumt och att alla kommer kolla på dem och bla bla bla.. Men vadå, jag gör ju det för att jag känner mig platt då jag är med min sambo och less på det!
Så vi får väl se vad dem säger då jag berättar att vi måste låna en av deras bilar eftersom jag ska fara och op mig:p
Anonym användare
18 jan, 2011
tillermed min mormor tyckte det var bra, och villa se bild på dom! haha. min mamma, pappa och alla i hoppas støttat mej, untaget min ena syster:P
Tycker ABSOLUT INTE att det är något fel med att operera sig så länge man är helt SÄKER på att man gör det av RÄTT skäl och inte kommer att ångra sig typ en vecka efter eller att man har helt orealistiska förväntningar om att man ska bli världens lyckligaste av en bröstförstoring osv. Det handlar om en hel del pengar men gör man det av rätt skäl så är det ju egentligen småpengar jämfört med vad det "ger en själv". En bröstförstoring är heller inget man kommer på över en natt så att säga.
Din systers uttalanden säger en hel del om att hon inte är ett dugg påläst men inte så konstigt om man inte är intresserad av det heller. Det mesta man ser när man hör att folk har gjort en bröstoperation så är det nästan enbart dessa som har MEGAbomber till tuttar och inte "normala".
Tycker du ska visa in din syster till det här forumet för att se vad som diskuteras bland alla oss som ska genomgå/har genomgått en bröstförstoring.