
Nahla
Kvinna ·
07 okt, 2019
Uttag av implantat
Andra bröstoperationerHej! Efter mycket om och men tog jag första steget mot en explantation idag. Var på konsultation men glömde såklart fråga en del. Får man en läke-bh/sport-bh vid uttag av implantat precis som man får när man gör en förstoring? Jag känner mig lite osäker angående uttaget då jag egentligen trivs med storleken jag har nu, samtidigt som jag vill vara ''naturlig'' och slippa oroa mig för eventuella komplikationer i framtiden. Hade knappt en a-kupa innan så är också rädd att det ska bli väldigt hängigt och tomt efter ett uttag, då jag har 500 cc i vardera bröst. Finns det någon här som fått ett gott resultat efter uttag med samma utgångspunkt som jag har, dvs små bröst från början med relativt stora implantat?
Sortera efter
TyTy
Kvinna ·
08 okt, 2019
Nahla
Kvinna ·
08 okt, 2019
Pson
Kvinna ·
08 okt, 2019
Nahla
Kvinna ·
08 okt, 2019
Pson
Kvinna ·
08 okt, 2019
SUN12
Kvinna ·
08 okt, 2019
Pson
Kvinna ·
08 okt, 2019
TyTy
Kvinna ·
08 okt, 2019
SUN12
Kvinna ·
13 okt, 2019
Patricia122
Kvinna ·
16 okt, 2019
TyTy
Kvinna ·
16 okt, 2019
Är det dåligt att ha kvar sina kapslar? kan något hända om man har kvar dem?
adele96
Kvinna ·
17 okt, 2019
TyTy
Kvinna ·
18 okt, 2019
Jag tog ut implantat + kapsel på Strandkliniken hos Oya för tre veckor sedan och är nöjd med resultatet än så länge! Jag misstänker att mina problem de senaste åren är pga Breast implant illness. Jag oroade mig även för BIA-ALCL samt framtida komplikationer så det kändes som rätt val, även om jag varit jättenöjd estetiskt sett. Tycker att jag mår bättre efter uttag, men är nog för tidigt att säga ännu. Jag vägde endast ca. 50 kg då jag som 18-åring la in implantaten, 300 cc och då hade jag A-kupa innan. Nu 5,5 år senare har jag gått upp 15 kg och har B-kupa. Jag är 23 år gammal och inga barn så har inte ammat. Min hud har dragit ihop sig otroligt bra! Jag hade aningen tubulära bröst innan och det har jag fortfarande, så de är lite hängiga, men inga bristningar. Skillnaden är precis som Tyty skriver att om du är sjuk av dina implantat eller orolig att få BIA-ALCL (lymfom cancer kopplat till texturerade implantat) bör du ta ut kapseln. Annars kan du göra vanligt uttag, men kapseln absorberas inte av kroppen utan den ligger kvar. Det blir mycket större ärr om kapseln ska ut, mitt ärr är ca. 10 cm och går under hela bröstvecket. Det är även stor skillnad på priset. Jag betalade 39000 kr hos Oya, och ska du göra lyft blir det ännu dyrare. Det tar nog ondare att ta ut kapseln också, samt en mer komplicerad operation, ofta 1,5-2 h. Att bara ta ut implantaten tar 30 min tror jag. I vissa fall behöver kirurgen skrapa på revben etc för att få loss allt. Jag hade väldigt ont första dagarna men efter en vecka var jag enbart lite svullen och kunde ta promenader med kompressionsbhn på (som man ska ha dygnet runt i 1 mån).
Jag är nöjd med mitt val, det är otroligt skönt att inte ha något "främmande" i kroppen och behöva oroa sig. Ska försöka gå ner dessa kg nu, och beroende på hur brösten ser ut sedan kommer jag eventuellt göra fett transplantation till brösten. Men det är lättare psykiskt än jag trodde att gå tillbaks till mina "egna" bröst, så vi får se hur jag känner i framtiden. Försöker jobba på att acceptera mig för den jag är, vill helst inte göra fler ingrepp och speciellt med tanke på att jag kanske skaffar barn om några år.
adele96
Kvinna ·
18 okt, 2019
mias84
Kvinna ·
18 okt, 2019
Radd123
Kvinna ·
26 nov, 2019
TyTy
Kvinna ·
26 nov, 2019
Ny och novis men vad är kapslar? Ett annat ord för implantat?
Mvd017
Kvinna ·
07 dec, 2019
Pson
Kvinna ·
11 dec, 2019
Mvd017
Kvinna ·
12 dec, 2019
Hej.
Blev så mycket bättre än jag förväntade mig.
Hade 500cc framför muskeln i 15 år.
Blir bättre och bättre för varje dag. Tror det är superviktigt att ge det tid.
Klart positivt överraskad över resultatet.