
Anonym användare
18 apr, 2013
Uttag av silikonimplantat!
Då var det bokat och klart! 13 juni blir det uttag av mina implantat som jag haft i 7½ år. Blandade känslor av förväntan men också osäkerhet! Trots att jag funderat på det länge så fick jag en liten ångestkänsla i magen idag ifall det är fel beslut. Men jag tror och hoppas att det är rätt! Har läst många inlägg från er andra som gjort uttag att ni är nöjda :) Så jag hoppas att jag också ska känna mig nöjd!
Finns inga garantier att det ska bli bra efteråt, men det får man väl ta då i så fall.
Om det är någon som vill skriva om sina erfarenheter av uttag så är det mer än välkommet!
Sortera efter

geléhallon
Kvinna ·
19 apr, 2013
Varför vill du ta ur dem?
En fråga till er som tar ur implantaten efter inte så lång tid.
- Var operationen helt genomtänkt från början?
Gilla

Anonym användare
19 apr, 2013
Jag tror jag känner som många andra att jag liksom är klar med det! Det känns inte bra att ha fejkbröst av många anledningar.
Jag kan säga med facit i handen att operationen var onödig. Visst jag hade ingen stor byst innan, och visst det har kännts kul många gånger att ha fina bröst. Men problemet i grund och botten var att jag hade en dålig självkänsla och jag trodde att allt skulle bli bra med en bröstoperation.
Men just då var det egentligen psyket som var problemet, inte brösten! Hade varit bättre att gå och prata med någon och fått bättre kroppsuppfattning än att slänga ut 34000 kr + värk på silikonbröst.
Det är inte så att jag på något vis bojkottar alla operationer, verkligen inte! Men jag kan bara prata utifrån mig själv, och jag ångrar mig och önskar att jag kunde fattat när jag var 18 år att jag duger som jag är! Jag kan bara uppmana alla andra unga tjejer som funderar på operation att tänka några gånger till.
Gilla

Agnese
Kvinna ·
26 aug, 2013
Jag blir också stärkt av att höra att det finns fler som vill ta ut sina bröstimplantat. Jag förstorade brösten av samma anledning - dålig självkänsla. Ändå var jag 36-37 när jag gjorde det. Har lidit av ätstörningar och dålig kroppsuppfattning i hela mitt liv, vilket nu äntligen blivit bättre. Först nu kan jag vara nöjd med den jag är. Och jag önskar verkligen att jag inom en inte alltför lång framtid kan bli fri från mina "fejkbröst". De är inte väldigt stora, tack och lov, men de är inte jag. Platta bröst, hängiga bröst, vad som helst är i mina ögon vackrare och finare än konstgjorda.
Gilla