Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Caramella profilbild

Caramella

Kvinna ·

22 okt, 2017

Uttag implantat, svullnad runt ärr

Andra bröstoperationer

Tog ut mina 14 år gamla implantat för 11 dagar sedan. De togs ut via snitt under brösten. Läkaren tejpade upp brösten ( för att bättre på formen) och sa att jag måste ha tejp i sex veckor + en bh jag fick på kliniken. Inte ens när jag duschar får jag vara utan tejpen, utan måste byta den liggandes efter dusch. Bh:n sitter mycket hårt, vilket skaver mot snitten speciellt nattetid. Jag har har därför använt en mjukare bh på natten. Då har jag känt att det blir en liten svullnad under bröstet, vid snittet. Någon som fått samma råd ang tejp, eller/och upplevt något likanden vid snitten? Känner inget förtroende för läkaren då han varit klumpig i sina uttalande och ibland direkt otrevlig.

5

Sortera efter

Minnion

Kvinna ·

23 okt, 2017

Har gjort inte gjort samma operation som du utan ett bröstlyft men upplever svullnad under snittet som går under bröstet. En sköterska på kliniken jag talade med att det var mycket vanligt att man kunde vara svullen där rätt länge efter så jag tänker att det kanske är så även vid andra typer av snitt där? Tyvärr inget svar utan mer en reflektion.
Gilla

winnys

Kvinna ·

23 okt, 2017

Jag har gjort uttag och var svullen runt snitten i flera dagar efteråt och tycker också att det skavde mot snitten särskilt i början när man hade en tajt läkbh på sig. Jag fick byta tejp första gången efter ca. 7 dagar efter operationen. Jag fick instruktioner om att föna tejpen torrt efter varje dusch och att jag skulle byta tejp ca. 1 gång i veckan. Ska tillägga att jag inte är tejpad över brösten som du är utan har endast tejp på snitten.
Gilla

Caramella

Kvinna ·

25 okt, 2017

Tack för era svar! Min läkare menar att mina bröst ska hänga mindre om jag är "upptejpad" i sex veckor. Jag vet inte om han har rätt. Känns konstigt att det skulle vara så, tänker jag.
Gilla

A_gren

Kvinna ·

04 jan, 2018

Hej, jag opererade ut mina implantat igår och har tejp över snitten och en läk-BH, inget mer. Snitten svider lite men i övrigt ok. Mina naturliga bröst är så små att det inte är mycket att tejpa upp, så det kanske beror på!
Gilla

Villhaklyfta

Kvinna ·

20 feb, 2018

Tar man alltid ut implantat under bröstet?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem