Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
taste

taste

Kvinna ·

Vad är problemet?

Bröstförstoring

Långt historia kort.. mina bröst blev op för två månader sedan och det konstaterades av kirurgen efter några v att klyftan vart för tajt och att jag ev behöver korra framöver.. sedan fick jag en thongbra för att separera som jag skulle ha i 3 mån.. Klyftan har blivit bättre.. *se bilder* men jag har fortfarande ont i vänster bröst.. och brösten är fortfarande "hårda" över och undertill.. från sidan ser man tydligen att bröstet inte skjutit ner och det har inte skapats en snygg underpool.. jag har fortfarande ingen känsel i bröstvårtorna och de känns allmänt obehagliga att ta på. Jag har förståelse för att läkningsprocessen tar tid.. men hur lång tid ska man stå ut med detta? Kan det vara så att mina fickor blev för små.. eller har min kropp bara en lång läkningsprocess? Hos de flesta andra tycks implantaten ha skjukit ner efter v 8 men hos mig står det still..

3

Sortera efter

Geishal

Geishal

Kvinna ·

Mitt ena bröst har inte heller sjunkit på plats (har inte samma runda form och bulligare upptill och bröstvårtan pekar mer ner) medans det andra gjorde det ca 3 dagar efter operation.. vet många som skriver att det kan ta tid och säkert så att det fortfarande finns chans att dom sjunker men jag blir nog skeptisk och tror nog precis som du skriver att fickorna nog blivit för små eller annat som gör att dom inte sjunker hos dig. Jag var på min slutkontroll (3mån) i måndags och fick direkt där boka tid för att korra mitt bröst. Håller tummarna att dina kommer på plats :)
Gilla
taste

taste

Kvinna ·

Åh va trist med korrigering. Men jag trots som sagt att jag behöver det också.. har känt sen från början att någonting blev fel. Hur känna dina bröst.. är dom liksom fortfarande hårda, har du någon känsel i bröstvårtorna? vad vet du om korrigering, är den lika smärtsam? Hur länge behöver man vara sjukskriven osv?
Gilla
Geishal

Geishal

Kvinna ·

Brösten tycker jag känns mjuka och fina båda däremot kan det ömma till lite ibland i mitt vänstra (det som inte är på plats). Har full känsel tillbaka i båda och det fick jag nog när dom var omkring 8v. Fick besked att det är väldigt enkelt ingrepp och sker under lätt narkos, hon går in och bara öppnar upp fickan igen så det kan sjunka på plats. Skulle inte vara någon större smärta. Skulle bli sjukskriven 2 veckor, hade 4 efter första operationen:)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem