Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Trilby

Trilby

Kvinna ·

Vad avgör storleken på implantat förutom önskad storlek på bröst?

Bröstförstoring

Jag har varit på konsultation men känner mig ändå villrådig på stoleken. Jag gick dit med önskan om snygga bröst där bröstvårtor skullle lyftas och peka framåt och inte neråt och ev ett implantat för att de inte skulle se så trötta ut med enbart lyft då de är lite tomma upptill pga amning.... Men ff väldigt naturliga.

Som förslag tyckte kirurgen att jag skulle ha 300cc/låg profil (coh1) som passade min kropp, men jag kände mig galet stor och tyckte att 275cc var absolut max. Nåt mindre fick jag inte ens prova... Jag har redan en trött 75C kupa som på sin höjd får bli en kupstorlek större. Jag vill ff kunna köpa bh och kläder som passar över bysten. Hur mycket skillnad gör den volymen i bhn, Varför tror ni att jag blev rekomenderad så mycket (ja för mig är det mycket ;-) ), kan mindre implantat bli för små på mig?. Jag är ganska bred över ryggen/bröstet, kan det vara för att de ska passa med min kroppsform eller förstod vi inte varann? Mentor är det implantat kigurgen jobbar med.

Vad tror ni?

Nu är ingen OP tid bokad än då jag har saker som ska göras efter årskiftet först, så jag hinner en konsultation till, men det är så många här som kan så mycket om implantat så nån kanske har en teori? :-)

1

Sortera efter

Saendra

Saendra

Kvinna ·

Din bröstbredd avgör också vilka implantat som passar. Implantatens bredd kan inte vara mycket större eller mycket mindre än din egen bröstbredd om det ska ge ett bra resultat.

Mellan 275 och 300 skiljer det ingen visuell skillnad alls, det är så lite att det inte märks. 

Kläder och bhar borde inte alls vara några problem - de tjejer som har tex 500 brukar inte ha problem att hitta kläder och bhar. Jag har 350 och har samma storlek på kläder som innan. Bara BH-storlek som ändrats.
Anledningen till att hon valde den mängden är förmodligen det som behövs för att fylla ut de bröst du redan har, tar du för lite antar jag att din egen vävnad liksom hänger över implantatet. 
Silikon drar generellt större kupor då det är fastare än vad vanliga bröst är, det är lättare att trycka ner vanliga bröst i fel storlek än vad det är med silikon. Många har också helt fel Bh-storlek innan vilket gör att det ser ut som att kuporna ökar extremt mycket. 
Tex en tjej tror att hon har 75 i underband och B i kupa. Egentligen har hon 60 i underband, vilket då ger en kupa på 60E från början innan implantat och då är det inte så konstigt att personen får typ Gkupa eller liknande sen :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem