Mini-undersökning: har du gjort ett bröstlyft? Missa inte att svara anonymt här!

denfulaankungen

denfulaankungen

Kvinna ·

Vad har gått fel med brösten?!

Bröstförstoring

Opererade mig i december av jörg på citadellkliniken. I början var det enormt svuller men när svullnaden gått ner var jag jättenöjd! Men va sjutton har gått fel. Nu?!?! Helt plötligt börja dom hänga. Avståndet mellan bara ökar och när jag ligger ner är ju rena mardrömmen. Och när jag står då är dom ju helt olika! Vad kan ha hänt? Vad kan man göra åt de? Har pratat med jörg och han sa direkt att vi måste göra en korrigering. Men hans lösning var att ta bort mera hud? Men dom är ju helt platta! Inte alls vad jag ville ha. Tror ni det finns någon möjlighet att få inplantaten utbytta mot fastare så dom håller sig fina och runda? Har nu perthese 425cc ultra high. Och vart den höjden är vet inte jag. Lägger till lite bilder från sidan, när jag står och när jag ligger på rygg. någon som varit med om samma sak? Eller liknande? Vad har ni fått för hjälp? Tavksam för alla svar. Ursäkta att bilderna är upp och ner..

3

Sortera efter

Stålkvinnan

Stålkvinnan

Kvinna ·

Oj! Bra att du får en korrigering! Ser ut som att det är hud som måste stramas åt eller lyftas. Då blir det finfint
Gilla
twinky

twinky

Kvinna ·

Den sista bilden ser ut som undermuskelhäng. Dina muskler håller fast och plattar till implantaten i ett högt läge samtidigt som din egen vävnad "rinner av". Du verkar ha väldigt dominanta bröstmuskler och frågan är om en inte framförplacering skulle vara bättre i ditt fall. Ev med större implantat för bättre utfyllnad (om det behövs men det är lite svårt att avgöra från dina bilder). Jag tror iaf att det kan vara värt ett försök för att slippa lyftet. Vet dock inte hur din kirurg ställer sig till det...❤️

edit. Såg nu att du redan hade gjort ett lyft (vilka fina ärr du har fått!). Då kan man ju lyfta lite till men jag är fortfarande tveksam om bakom är rätt placering för dig.

Gilla
denfulaankungen

denfulaankungen

Kvinna ·

Tack för svaren. Skulle höra av mig till min kirurg efter 1 månad att problemen börja och på måndag har det gått 3 vexkor och det blir vara sämre så jag ska ringa han i morgon får vi se vad som händer.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem