Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
gnarly

gnarly

Kvinna ·

Vad har ni för smärtlindring?

Bröstförstoring

Lite nyfiken på vad ni andra har fått för smärtlindring.. Själv tar jag oxynorm innan sänggående och sedan varvar jag panodil och diklofenak under dagen.

6

Sortera efter

Malin88

Malin88

Kvinna ·

Förra op fick jag tramadol och panodil och denna op celebra och alvedon :) gillade tramadol bäst
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Citodon och panodil

Gilla
Ccarolinee

Ccarolinee

Kvinna ·

Jag skulle fått alvedon och tradolan men då jag ätit de förut och inte tål det , blir illamående yr och det kröp i hela kroppen på mig så fick jag citadon och Alvedon. Tycker tyvärr inte att de hjälper så mycket. Vilka tabletter edet man ska undvika pga blödningsrisken förutom Ipren? Har nämligen diklofenak hemma kan man prova de ?
Gilla
gnarly

gnarly

Kvinna ·

Diklofenak får jag ta tre tabletter om dagen (50 mg) och panodil får jag ta fyra gånger om dagen (2x500 mg).. Men känner mig inte helt nöjd, gör så jäkla ont.. Hur ofta tar ni de starkaste medicinerna, typ tramadol och citodon?

Gilla
Malin88

Malin88

Kvinna ·

Jag fick ta ipren efter op om jag ville. Det är nog bara innan op man inte ska ta ipren så man inte blöder mer under op.
Gilla
Ccarolinee

Ccarolinee

Kvinna ·

Jag tar 1 Alvedon och 1 citadon var 4e-6e timme..
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem