Polkaprick
Man ·
05 okt, 2018
Vad kallas det när man gör näsan mer definierad såhär?
Näsoperation - NäsplastikHej! Jag försöker göra research i näsplastiksdjungeln. En sak jag skulle vilja göra är att få en mer definierad näsa framifrån. Typ som på den här bilden: https://imgur.com/a/1VVeqKh Jag menar alltså inte bara att näsan ska bli smalare, utan att det ska bli mer av en "kant" på varje sida om näsryggen om ni förstår? Finns det något begrepp för det här eller något speciellt man ska be en kirurg om på konsultation? Vet ni om det finns kirurger som är olika bra på just sånt här i Sverige? Snälla hjälp för jag vet inte vad det här kallas eller heter!
Sortera efter
Marina
Kvinna ·
08 okt, 2018
Polkaprick
Man ·
09 okt, 2018
Marina
Kvinna ·
09 okt, 2018
I Stockholm finns det ju gott om kliniker. Jag skulle dock inte rekommendera Primakliniken (f d Nackakliniken) vars huvudkirurg blivit utesluten ur SFEP pga ett flertal oskickliga näsoperationer.
Polkaprick
Man ·
24 nov, 2018
Marina
Kvinna ·
25 nov, 2018
(Många tror att det är ett superenkelt ingrepp att fila ner en "knöl" på näsryggen, men om man förstår näsans anatomi, så är det alltså långt ifrån självklart att det är det. Ibland ser man t ex någon missnöjd som skriver "min näsa var inte ens svår och ändå...!". Då finns det ofta skäl att fråga sig vem som har klassat näsan som "inte svår", ägaren eller kirurgen...)
Om man däremot hade kunnat bara slipa näsbenet, utan att det nånsin öppnades ett hål in i näsan, kan jag föreställa mig att man skulle kunna få till ett resultat som det du visar. Men alla har vi olika anatomiska förutsättningar, så vad som går på en gör inte alltid det på en annan. Förhoppningsvis kan en kirurg svara dig ganska väl kring just dina förutsättningar på en konsultation. Vilken stad ligger bra till för dig?