LipziL
Man ·
30 jun, 2010
Vad kan jag träna på gymmet?
BröstförstoringJag ska köpa gymkort idag, mina bröst är lite drygt 2 månader så jag undrar vad jag kan träna för något? Hur hårt kan jag ta i och sådär?
Sortera efter
Anonym användare
05 jul, 2010
twinky
Kvinna ·
05 jul, 2010
Man bör hålla sig till lugna promenader i 6 veckor eftersom pulshöjande träning ökar risken för inre blödningar under den tiden. Därefter är det fritt fram men har man under bröstmuskeln bör man undvika direkt bröstmuskelträning i minst 3 mån (en del kirurger säger 6 mån och andra säger aldrig mer bröstmuskelträning). Se till att ha en stadig sportbh speciellt om träningen innebär studs och hopp. Fickorna är inte färdigläkta förrän det har gått 3 mån så det är extra viktigt att hålla implantaten på plats under den tiden.
Anonym användare
05 jul, 2010
tack igen...jag har inte kört bröst på 6 månader men de aktiveras ju vid vissa rygg och axelövningar.... får skippa det 3 mån
det får bli att hålla kilona i schack med promenader och gå i trappmaskin...tur att man har ett lätt jobb ;)
lajsa123
Kvinna ·
06 jul, 2010
tror man kan träna det som känns okej. kroppen brukar vara bra på att säga ifrån när det blir för mkt! :)
jag tänker iaf efter en tid börja träna lätt, det som känns okej kommer jag fortsätta med och det som känns fel får jag avvakta med :)
Undrar detsamma..???? Någon som vet...har ni frysit era gymkort någon månad eller så?