
Stellagemella
Kvinna ·
Vad säger man på jobbet?
Jag ska operera mig 2:a maj. Har fixat och trixat så jag behöver bara ta 4,5 dagar ledigt, men kan vara hemma 1 ½ vecka från jobbet. Jag har ett kontorsjobb så jag tror inte det kommer bli några problem.
Det stora problemet är min chef, vi har en ganska "tajt" relation, eller rättare sagt han beter sig som en pappa för mig på jobbet, både på gott och på ont.
Han är väldigt nyfiken och jag vet inte vad jag ska säga. På ett sätt vill jag vara ärlig och på ett sätt tycker jag inte att han har med det att göra. Kan ju inte ljuga och säga att jag ska op. tex åderbråck och sen komma med D-kupa 😀
Hur har ni gjort?
Sortera efter

Kayrin
Kvinna ·
Är väl bara att säga att det är en privat sak? punkt slut :P
Gilla

Anonym användare
Jag sa bara att jag ville vara ledig nu, vilket är naturligt eftersom det är påsk. Tycker inte min chef har med min op att göra..
Några veckor innan började jag gå i lite lösare kläder och ha min superduper-bh på mig..haha..
Tror inte att folk kommer att sätta kaffet halsen direkt nu när jag kommer tillbaka. Såvida jag inte kommer i supertajt, vilket jag inte kommer att göra😀
Gilla

Zafir78
Kvinna ·
Samma sits som du och anser väl att de inte är nån annans sak jag gör om brösten.
Ska ringa kväll innan o sjukanmäla. Och hoppas va tillbaka efter 3 dar.
Gilla

Maninna
Kvinna ·
Jag berättade som det var för min chef. Jag är så otroligt genomskinlig och kan inte ljuga. Eller det är nog fel ord. Ja, ni vet vad jag menar. :) Han tog det hur bra som helst. Kollegorna vet inget. Jag opades på en tisdag så jag var hemma i fyra dagar. Har också ett kontorsjobb.
Det blir säkert bra hur du än väljer att göra.
Gilla

Jagsh
Kvinna ·
För det första kan du vara lugn att det inte kommer synas! Det gör det inte med kläderna på. Antar att du gått i vadderade BH innan?! ;) tror det är alls oro att det ska vara så uppenbart vad man gjort och sen är det inte det med kläderna på och då blir man nästan lite besviken! Haha.
Ang ledigheten så kan du ju säga att du ska semestra el åka bort till vänner. Inte ngt konstigt med det ;)
Gilla

Carrooo
Kvinna ·
Fast om man tänker sjukskriva sig innan måste man ju nästan klämma fram det eller vad tycker ni?
Gilla

Stellagemella
Kvinna ·
Carrooo skrev:
Fast om man tänker sjukskriva sig innan måste man ju nästan klämma fram det eller vad tycker ni?Precis 😉
Det är min tanke, frågan kommer ju komma upp vad jag ska operera (vi är bara 5 st på kontoret), kan ju inte ljuga.
Gilla

Skruuf
Kvinna ·
Jag har varit öppen om OPen på jobbet och det är övervägande karlar på mitt jobb - otrolig respons har jag fått.
Jag kände att det är lika att vara öppen om det :) Kändes bäst för mig.
Gilla

Jagsh
Kvinna ·
Ska man sjukskriva sig måste man berätta för närmsta chefen. Men många tar semester för att slippa det.
Gilla