Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Me_2_ profilbild

Me_2_

Kvinna ·

11 maj, 2014

Vad tror ni om den här bikinin ?

Kläder: operationsplagg, BH mm

Jag har operation i mitten av juli och är så rädd att det inte kommer finnas några bikinis kvar när jag kan prova ut en, så det kommer sluta med en dyr ful som jag inte ens vill ha. Jag har en resa inplanerad i slutet sv oktober så därför känner jag mig stressad att jag måste hitta någon nu när det är säsong. Hittade den här på HM, inte så snygg, men tycker det ser ut som att den kan täcka ärret bra och ge stöd. Vad tror ni som kan något ? Innan har jag juh aldrig brytt mig om stöd så jag vet inte riktigt vad jag letar efter.....

9

Sortera efter

Moll-E

Kvinna ·

11 maj, 2014

Ser ingen länk till bikinin...

Om du verkligen måste beställa nu så tror jag du ska satsa på en trekants sportigare bikini. Där får du ju en bredare kant under brösten och täcker ärren och så får du ju bredare kupa än de vanliga trekantbikinisarn. Tänker mig att det blir lättare att chansa på storlek då. Tycker väl inte att du ska behöva så mycket stöd då det då gått tre mån. Om du inte ska vara mer aktiv än sol och bad såklart. Fråga läkaren annars ang stöd.

Jag var också ivrig att jag beställde en bikini och då utgick jag från märkets storleksguide och måttade det jag hade före op och plussade på en kupa per 100cc jag lade in. Alltså gick jag upp 3,5 kupa då jag satte in 350cc Vilket gjorde att jag tog en med 4 kupor större än den jag normalt hade. Och det stämde ganska bra. Satt inte helt perfekt men duger för solning. Läste detta tips på plastikplagg.se

Gilla

Me_2_

Kvinna ·

11 maj, 2014

Tack Moll-e ! Kanske är för att du är ny som du inte ser bilden... Jag kan inte det där så bra. Klisterar in länken också för er som inte ser http://m.hm.com/se/product/25739?article=25739-A#mediaType=FASHION_FRONT
Gilla

BlueAnemone

Kvinna ·

11 maj, 2014

Vet faktiskt inte om den är bra eller inte, annars så hade den här sidan mycket fina bikini, och bh:arna ser ut att vara stadiga och täcka rätt ordentligt, även i större storlekar. Men frågan är ju hur mycket du vill/kan lägga på en bikini, dom kostar ju en slant eller två liksom.

Gilla

Moll-E

Kvinna ·

11 maj, 2014

http://www.bonprix.se/produkt/bikinioeverdel-pinkvit-908963/#image

Beställde själv den här modellen på bikinin. Hittade inte igen den jag beställde. Tror du kan skippa brottarrygg. Så mycket stöd tror jag inte du behöver efter 3mån. Men som sagt kolla med läkaren då det är individuellt.

Gilla

Lysfisk

Kvinna ·

11 maj, 2014

Tack för tipset! Är själv nyligen opererad och kommer att behöva en bra täckande bikini till sommaren :) 

Gilla

turisten

Kvinna ·

11 maj, 2014

Om du kan tänka dig att beställa från utlandet så är utbudet stort även off season och då brukar de även ha rejäla kampanjer, så det behöver inte bli dyrt att köpa kvalitetsbikinis. Om man kollar engelska nätbutiker kan man t.ex. hitta bikiniöverdelar av kvalitetsmärken för under 200 kr inkl frakt om man inte är petigt med att ha senaste kollektionen.

Den bikinin hade jag inte köpt om jag var ute efter stöd eftersom den inte finns med separat kup- och underbandsstorlek.

Gilla

BlueAnemone

Kvinna ·

11 maj, 2014

BlueAnemone skrev:

Vet faktiskt inte om den är bra eller inte, annars så hade den här sidan mycket fina bikini, och bh:arna ser ut att vara stadiga och täcka rätt ordentligt, även i större storlekar. Men frågan är ju hur mycket du vill/kan lägga på en bikini, dom kostar ju en slant eller två liksom.

haha! bra att jag lägger till länken också 💡 www.laleia.se 

Gilla

Me_2_

Kvinna ·

11 maj, 2014

Tack för tipsen !
Gilla

Mandelblom

Kvinna ·

12 maj, 2014

Själv har jag blivit tokkär i Freyas Acapulco, finns på www.laleia.se

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem