Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Memlie
Kvinna ·
14 jul, 2018
Val av kirurg
BröstförstoringHej Har varit på konsultation för bröst förstoring hos både Patrik Höijer och Riikka Valtheim. Båda känns som fantastiska kirurger valet har därför blivit väldigt svårt och undrar därför vad ni har för erfarenheter av dem både bra och mindre bra. Tack på förhand
Sortera efter
Jolly
Kvinna ·
14 jul, 2018
Patrik är duktig och kunnig på ett nästintill unikt sätt! Han kommer med förslag men bromsar samtidig om man själv skenar iväg, och är väldigt mån om att resultatet blir bra och något han han stå för. Jag har ingen erfarenhet av Akademikliniken men de är säkert toppen också. Det som skiljer är väl att Patrik kan lägga in via armhålan om du önskar, vilket jag verkligen rekommenderar. Man har kompresser över ärren till första återbesöket när stygnen tas och sen sköter ärren sig själva. Inget att tejpa eller plåstra om! Alla på Nordiska är toppen, väldigt serviceminded och svarar glatt på alla frågor både små och stora. Jag är sån som har tusen frågor och jag har aldrig känt mig jobbig vilket man lätt kan göra annars. Det enda negativa jag kan komma på är att det kan vara lite längre svarstid om man skickar frågor direkt till Patrik men det beror på vad för fråga man ställer och när man ska eller har opererats. Tror han har ganska högt inflöde och får prioritera bland mailen. Dock svarar han alltid utförligt och vänligt och när det rört lite mer ”akuta” frågor har jag fått svar samma dag.
Det var iaf mina tankar, hoppas de kan göra nytta för dig, Lycka till med ditt val!
Tillägg; Tittar du på POF finns här väldigt mycket om Patrik men betydligt mindre om Riikka. Vet inte varför och det betyder inte att hon är sämre på något sätt men det ör alltid skönt att läsa andras erfarenheter och se bilder från sin kirurgs arbete så klart då det blir en trygghet i sig. Patrik sa att han gör ca 700 bröstoperationer per år. Enligt vad jag kan läsa mig till här är det inte så vanligt med korrigeringar hos honom även om det såklart förekommer men då verkar han vara tillmötesgående och kliniken hjälper till om det blir komplikationer. Också något som är viktigt att prioritera och väga in i valet av klinik!
Gilla
Memlie
Kvinna ·
14 jul, 2018
Precis det står mycket om Patrik på POF men mindre om Riikka, dock det som står om henne har varit till stor del bra, några inlägg om att hon varit mindre bra. annars är hon väldigt anonym här och det får mig att undra varför?
Har nog inte lyckats hitta något negativt om Patrik alla verkar super nöjda.
Patrik gav ett mycket proffsigt intryck och var väldigt lugn, det lutar lite åt honom faktiskt. Han gav mig lite andra råd än Riikka gällande implantat då jag inte har tunn hud tyckte han inte att jag skulle har egonomix då vecken på implantaten kunde synas igenom. Vilket inte var något Riikka nämnde alls utan hon rekommendera dem och inget jag tänkt på heller. Jag gilla även att Patrik var öppen med att det kunde ta några dagar innan han svara.
Tack så mycket för ditt svar :)
Gilla
Vonkan
Kvinna ·
14 jul, 2018
Hej jag skulle absolut välja Patrik han är hel enkelt BÄST
Gilla
stilettogirl
Kvinna ·
15 jul, 2018
Vonkan skrev:
Hej jag skulle absolut välja Patrik han är hel enkelt BÄST
Gilla
Memlie
Kvinna ·
15 jul, 2018
stilettogirl skrev:
Hej jag skulle absolut välja Patrik han är hel enkelt BÄST
Håller med!! Bäst bäst bäst :)
Gilla