
Ninnidb
Kvinna ·
03 apr, 2012
Val på implantat storlek för en tunn tjej
Hej, efter några års betänketid har jag äntligen bokat min bröstförstoring! Sökt som en galning och fastnat för Peter Cosmo på citadell, då han verkar så himla populär för att framkalla fina bröst och dom naturligaste. Mitt problem är att jag är en lång smal tjej som vill ha ett par passande tuttar för min kropp, efter har läst många olika forum så är jag fortfarande lika förvirrad då jag dels heller kanske inte hittat det som passat in på mig helt och folk har så många olika uppfattningar om storlekarna på implantaten. Jag är 23 i år, väger 48-50kg skiftar jämt, är 170cm lång, och väldigt nätt i kroppsbyggnaden. Hoppas på och strävar efter att gå upp i vikt, jag har i dag två olika små bröst och skiljer ganska mycket på dom, har i bh strl 70b?! Men passar dock bara ena tuttan och den andra har druknat där i någonstanns haha.. Min fundering är att lägga in passande strl till min kropp?! Vill ändå ta i lite med tanke på min ålder, pengarna man lägger, önskad viktökning. Men... Jag har funderat på Max 300 cc men känns alldeles för stort när jag testar ristestet, ialf i profil. Så tänker mig 250cc ist, vill helst inte ha högprofil då jag vill ha så naturligt resultat som möjligt men vad jag har förstått så skiljer sig dom andra i bredden och ska vara bredare vilket kanske då inte funkar? Älskar dock synen på ristestet framifrån men en aning stort i profilen. Vad säger ni med erfarenhet och som är mer hajj på bröstförstoringar kring 300cc och neråt?! Ska dels lägga det bakom Musklen via armhålan, runda gelehallon Skulle få panik av att vakna med ett par bomber som inte klär mig eller klär kläderna, och skulle få sån ångest av att vakna med försmå. Haft 2 drömmar hitills om att jag vaknat upp med försmå bröst efter min operation haha så nervös! Vill ha en c kupa i bh strl. Hjälp någon?
Sortera efter

Emeli
Kvinna ·
03 apr, 2012

Ninnidb
Kvinna ·
03 apr, 2012

Emeli
Kvinna ·
03 apr, 2012

BooBoo
Kvinna ·
04 apr, 2012

Casiopeia
Kvinna ·
04 apr, 2012
Jag tycker att du bör försöka gå upp i vikt först innan du opererar dig. Du har ju ett bmi på endast 16. det är på tok alldeles för lågt.
Dels så är det ju en risk vid en operation, dels blir det jättesvårt att förutspå ditt resultat om du skall gå upp i vikt och dels så riskerar du att i onödan få komplikationer då du är så pass underviktig och då du ändå har egen vävnad har du ju en risk för db och skulle du få db så riskerar din db att bli avsevärt värre ifall du går upp i vikt efter operation. Så börja med att planera för din vikt och hälsa. När det är i balans är det dags att fundera på operation.

elle90
Kvinna ·
04 apr, 2012
Jag är typ som ninnidb i kroppen kan jag tänkta mig! och om hon är som jag så är vi födda så här.. vi är "naturligt underviktiga" och de skulle knappast vara någon risk vid operation, så sluta skräm henne! De är skillnad på en människa som är född "naturligt underviktig" och en människa som är har gått från normal ner till underviktig. lika så vikt uppgång om hon är lika som jag handlar de inte om några 15kg precis, vilket då inte kommer påverka brösten, mer än att dom kanske ser lite mindre ut till kroppen och egen bröstvävnad blir lite större! (men vafan jag tror ändå hon kommer vilja ha barn i framtiden iaf så) skillnad från viktnedgång då brösten är bland de första som ryker. vilket leder till häng.
Casiopeia jag tycker du borde ha en lite mer positiv inställning, för du är nog den enda här inne jag stött på som verkar negativ!

Casiopeia
Kvinna ·
04 apr, 2012
Jag är typ som ninnidb i kroppen kan jag tänkta mig! och om hon är som jag så är vi födda så här.. vi är "naturligt underviktiga" och de skulle knappast vara någon risk vid operation, så sluta skräm henne! De är skillnad på en människa som är född "naturligt underviktig" och en människa som är har gått från normal ner till underviktig. lika så vikt uppgång om hon är lika som jag handlar de inte om några 15kg precis, vilket då inte kommer påverka brösten, mer än att dom kanske ser lite mindre ut till kroppen och egen bröstvävnad blir lite större! (men vafan jag tror ändå hon kommer vilja ha barn i framtiden iaf så) skillnad från viktnedgång då brösten är bland de första som ryker. vilket leder till häng.
Casiopeia jag tycker du borde ha en lite mer positiv inställning, för du är nog den enda här inne jag stött på som verkar negativ!
Nu är det inte så att det handlar om en liten lätt undervikt på ett par kg. en normalvikt anses vara 20-25 i bmi. vilket skulle vara en vikt på 58-72kg. dvs vi talar om en undervikt på minst 8kg här.
Hade det varit en undervikt på något enstaka kilo är det ju inget att prata om, mer att känna till. Men att ha 16 i bmi kan vara direkt farligt.
som exempel kan anges att man har som kriterium för anorexi ett bmi som understiger 18,5 http://www.livestrong.com/article/202485-what-bmi-and-weight-are-anorexic/
Nu säger jag INTE att TS i denna fråga har Anorexi, utan berättar bara detta som jämförelse.
Att genomgå en bröstoperation är inte något litet lätt ingrepp som man skall genomföra lättvindigt. Om man är så pass kraftigt underviktig att man har ett bmi som är på 16 så kan det vara farligt ur flera synvinklar att genomgå en stor operation. Detta bör man känna till och många kirurger nekar patienter med undervikt eller övervikt att operera sig pga riskerna.
Du får kalla mig hur negativ du vill, jag anser att säkerhet går först.
Och du kanske bör känna till att jag själv är sjuksköterska och arbetat med operationer. Jag vet att somliga risker inte är värda att ta, och det har inget med mig som person att göra. Det handlar inte om att skrämmas, det handlar om att vara realistisk och inte utsätta sig för onödiga risker.

sourcherry
Kvinna ·
04 apr, 2012

Ninnidb
Kvinna ·
04 apr, 2012

Ninnidb
Kvinna ·
04 apr, 2012

Casiopeia
Kvinna ·
04 apr, 2012
Det viktigaste är att du och kliniken som opererar känner er trygga.
Jag hoppas du verkligen förstår att jag INTE menar att du har anorexia, utan att det va en jämförelse till det låga bmi som du ändå faktiskt har.
Sen vill jag ju också poängtera att vi på forumet inte känner varandra privat och vet vad olika individer bär med sig. Det man ändå vet om skönhetsoperationer är att diagnoser som BDD och olika sjukdommar relaterat till vikten är överrepresenterade. Och det vore ju oansvarigt av mig att då säga att en stor undervikt är något som är positivt vid en operation. Du förstår ju liksom jag att även andra unga tjejer läser detta och tar till sig av vad som står. Att man har en låg vikt är ändå något man skall vara observant på. Att du själv är medveten om det är bra. En låg vikt kan ju bero på olika saker. Anorexia va bara en som jag nämnde, men det kan ju vara så att man har problem med ämnesomsättningen, fel på sköldkörteln och liknande. Och har man medicinska problem är det ju självklart viktigt att åtgärda dom innan man genomgår en stor operation.
Att du gick upp i vikt och inte kunde behålla den kan ju också det i sig vara ett tecken på att sköldkörteln krånglar på dig. Behöver inte vara så, men det är en sak att tänka på, det är inte helt ovanligt bland unga tjejjer.
Om du inte redan har, så kan det ju vara värt att boka en tid med din husläkare för att kolla upp innan operation att det inte finns någon medicinsk orsak till din låga vikt. Inför en så pass stor operation vill du ju verkligen vara i god form.
Det finns ingen prestige i vikt och bmi frågan utan är en ren fråga om hälsa och säkerhet inför en operation.
Om du är väl medveten om att du är underviktig och har koll på att det är oki och att kliniken med kirugen i fråga är medveten om det så skall det ju gå bra.
Men som sagt va, inte bara till dig, utan även till andra underviktiga, det är viktigt att veta VARFÖR man är underviktig och vara säker på att det inte ger hälsorisker vid en operation. Precis på samma sätt som det inte heller är bra att vara överviktig.

Ninnidb
Kvinna ·
04 apr, 2012

Anonym användare
04 apr, 2012
Ninnidb:
Hej tjejen! Jag är bara 53kg på 174cm!!!, anses också vara underviktig enligt BMI tabellen, men är rätt så kurvig, höfter och fullt frisk. Har bott och jobbat i USA som underklädesmodell så jag är naturligt smal :)) Enligt BMI skulle jag kunna väga 75 kg och vara normalviktig!!
Lägg 20-25kg på Adriana Lima, och hon skulle inte klassas som normal viktig, rent visuellt i alla fall.
Hade en stor B-kupa innan min första operation.
Du är fin som du är behöver inte ursäkta eller förklara dig för någon.
Jag har haft 4 operationer hittills. har 450cc/500cc sen Januari 2012. Tyvärr så är jag så pass liten att mina bröst ser enorma ut!! Alla andra tycker att dom är super fina... Tycker att stora bröst är fina på andra men för bolligt på mig.
Du ska absolut inte oroa dig för nedsövning eller andra komplikationer pga din vikt mer än någon annan, fokusera på att välja rätt storlek.
Lycka till xox

Ninnidb
Kvinna ·
04 apr, 2012

Miss Anastasia
Kvinna ·
04 apr, 2012

Ninnidb
Kvinna ·
04 apr, 2012

Miss Anastasia
Kvinna ·
04 apr, 2012

Mangos
Kvinna ·
04 apr, 2012
Hej Ninnidb!
Såg att du verkar vara väldigt lik mig och tänkte bara berätta hur jag valde! :)
Tuve från Citadellkliniken Cosmo gjorde mina bröst för precis 2 veckor sedan idag!
Jag väger 53 kg (muskulös kroppsbyggnad), 169 lång, 70B, och jag ville också ha naturliga bröst, kanske lite åt det stora hållet och har också ojämt stora bröst! Jag fick 440 high och 485 ultrahigh runda gelehallon genom armhålan vilket, även om dom absolut inte är "färdiga" än, redan nu ser jättejättesnyggt ut och har verkligen jämnat ut den skillnaden jag hade innan!
Dom är så himla duktiga och professionella på Citadell och kan varmt rekommendera dom!
Innan jag var på konsultation hade jag samma tankar som du att jag MAX ville ha i 300/350 för att dom inte skulle bli för stora. När jag sedan pratade med Tuve och vi testade olika stolekar (utan att veta om cc) kom jag upp i det som jag har nu, 440/485, sjukt förvånad var jag! Men han tyckte att jag kunde bära det och sa även att när man läggar under musklen (som jag också har) så "försvinner" ca 1 stolek pga presset från musklen!
Det är jätteindividuellt vilken stolek man tycker passar kroppen och jeg tror inte det går att bestämma sig utifrån detta forummet eller vad man kan leta fram via internet! Cosmo kommer att hjälpa och vägleda dig till det resultatet som passar dig bäst utifrån din kroppsbyggnad!
Mitt råd är inte att vara rädd för att det ska bli för stort! Det ser jättestort ut när man testar men när man sedan har dom på kroppen vänjer man sig så himla fort! Om jag tänkar utifrån min egen kropp och hur 250cc skulle se ut då tror jag knappast att det skulle synas!
Det var lite av mina funderingar när jag läste ditt inlägg! :)
Hoppas du hittar det som känns perfekt för dig!
Lycka till!

Ninnidb
Kvinna ·
04 apr, 2012

Anonym användare
06 apr, 2012
Det kommer att gå jätte bra :))
Personligen så tycker jag att mindre är bättre. Vet inte riktigt vad jag tänkte på 500 cc...??
Och om du gör mindre och är lite missnöjd kan du alltid gå större. Svårare att gå från stort till mindre :(