minis
Kvinna ·
21 sep, 2013
Väldigt missnöjd med mina 7månadersbröst!
Andra bröstoperationer Hej.
I februari gjorde jag bröstförstoring, vårtgårdslyft och vårtgårdsförminskning. Jag hade längtat efter att göra det så himla länge och sparat i cirka ett år.
Direkt efter operationen var jag ganska deprimerad, tyckte att de blev för stora och var inte så fina osv. Jag tror det berodde på att jag hängde härinne dygnet runt och såg massa fina och framförallt färdigläkta bröst. Så jag slutade hänga här inne 24/7 och försökte att inte fokusera på mina bröst varje sekund.
Efter 1-2 månader började jag gilla min nya storlek mer och mer. De började få en rundare form och de var äntligen lika stora och hängde inte åt armhålorna. Jag var relativt nöjd.
På mitt 3månades återbesök i maj bestämdes det att ett nytt vårtgårdslyft skulle göras eftersom jag fått infektioner i ena ärret som gjort att ärret blivit fult och vårtgården töjts. Bröstet hade även börjat hänga igen och därför planerades korrigeringen till den 7 oktober (om ca två veckor)
Jag har börjat syna mina bröst mer och mer i spegeln nu några veckor innan korrigerngen (antagligen på grund av nervositet) och jag funderade på om jag skulle göra om vårtgårdslyft på båda brösten. Det andra ärret är också fult och det bröstet har börjat hänga också (jag slutade tejpa ärren efter ca 2 månader eftersom jag fick irritationer och infektioner av tejpen). Så jag bad min sambo ta ett kort på hur mina bröst egentligen ser ut, såhär 7 månader efter operationen.
Jag fick en stor chock! Mina bröst är hemska och jag började nästan gråta över bilderna på mina nya dyra tuttar. Båda brösten är hängiga och fortfarande olika stora. Jag vet att brösten inte kan bli identiska och perfekta. Speciellt inte med mitt utgångsläge. Men jag betalade inte 55000kr för att få detta!
Jag har tänkt att höra av mig till Bellakliniken och fråga hur detta ska åtgärdas. Jag är nästan lika missnöjd med form och utseende som innan min operation.
Ni som har lite erfarenhet, behöver jag byta implantat? Räcker det med nytt vårtgårdslyft eller behövs det ett större lyft typ lollipop eller ankarlyft? Ska vävnad tas bort? Jag vill ha mycket underpol.
Jag är nöjd med storleken i övrigt, visst, jag hade inte gråtit över större. Men jag är nöjd för tillfället. Större kan jag göra efter bebisar. Jag är även nöjd med placeringen. Att jag har implantaten delvis bakom gör att mina bröst fortfarande är mjuka "fram till" eller hur man ska säga. När man tar på dom känns det inte som silikonbröst. Man känner bara implantatet i bröstvecket och på sidan(mot armhålorna).
Jag har implantaten delvis bakom muskeln. 300cc låg profil (bröstet som hänger med uttöjd vårtgård) och 415 cc mellanprofil i det andra som ser ok ut. Jag har gått på min kirurgs rekommendationer gällande placering och storlek på implantat.
Jag hoppas verkligen att någon av er kunniga härinne kan hjälpa mig!
Sortera efter
minis
Kvinna ·
22 sep, 2013
Pygme skrev:
Kolla Bryden tror jag hon heter. Hennes vårtgårdar flöt ut men hon fick det fixat...Jag tittade på hennes bilder och vi har ju ganska likt när det gäller vårtgårdarna. Dock ser det ut som att jag hade större och hängigare än vad hon hade innan op och jag tror det är därför jag fått de resultatet jag fått. Såg inte nånstans på hennes sida om vilken profil hon har på sina implantat, men jag antar att hon inte har låg profil. Det ser ut som mellan eller hög, det kanske är därför hennes töjdes ut. Men hon har fått mkt finare resultat på den senaste bilden hon lagt upp! Och då ser det ändå ut som att hon inte gjort något större lyft än bara vårtgården..
Gilla
Anonym användare
22 sep, 2013
jag blir helt förvirrad... på din första efterbild är bröstvårtorna små, vårtgården.. sen nu 7 mån är de lika stora som innan hela OPen... blir helt fundersam, sjukt tråkigt för dig att du känner såhär....
Gilla
minis
Kvinna ·
22 sep, 2013
bynn skrev:
hej minis :)
Har ju följt dej genom dessa månader..vet att vi opades ungefär samtidigt,jag gjorde samma minilyft på ena bröstet..
Håller med några ovanstående som skrev att han borde ha gjort ankarlyft på dej,,blir ju som ett rejälare lyft då..speciellt på det som var större..
jag hade ju häng 25cm på mitt största och de va inte ens prat om minilyft på det..men blev det på de andra som va 23,5 cm..
vad hade du på dina..?
är inte så jätte duktig och insatt på hur du/ni ska lösa det på bästa sätt tyvärr ..men hadejag vart du så hade jag nog frågat om han kunde göra ett nytt lyft och förminska vårtgården..kanske..?
det verka nästan som att vårtgården töjer sig mkt mer och inte blir lika bra bara med vårtgårdslyftet..
mitt ena ser ut som din vänstra jätte lik och den andra är mkt mkt mindre och syns mycket tydligare eller hur man ska förklara..
vad säger din kirurg..?? korrigera..? gratis..??
tycker ändå att ditt vänstra är fint... :) men känns ju som att han borde vilja hjälpa dej. styrkekramar :)
Ja, jag inser det nu i efterhand. att jag skulle gjort ankarlyft från början. Men jag kunde inte så mkt då, plus att som jag skrev innan, man litar ju på det kirurgen säger. Jag trodde ju att det skulle bli bra med det han rekommenderade. Jag minns inte riktigt hur mkt häng jag hade, men jag tror det var 21 eller 22cm. Jag vet inte heller hur det ska lösas på bästa sätt. Jag har mejlat kliniken och får se vad dom svarar. Kanske räcker det med ett nytt vårtgårdslyft, men det tvivlar jag starkt på.
Jag hoppas definitivt att detta hamnar inom ramarna för gratis korrigering. Jag har ju bara sagt vad jag vill ha och förväntar mig. Jag har följt alla deras rekommendationer om av vård ärr mm efter op..
Tack så mkt bynn <3
Gilla
minis
Kvinna ·
22 sep, 2013
Vattenmelon87 skrev:
jag blir helt förvirrad... på din första efterbild är bröstvårtorna små, vårtgården.. sen nu 7 mån är de lika stora som innan hela OPen... blir helt fundersam, sjukt tråkigt för dig att du känner såhär....
Vad menar du med att du blir förvirrad och fundersam? Ja, det är väldigt tråkigt att det blivit såhär. Jag mår verkligen skit över detta. Jag tycker det ser ut som att jag bara har gjort en bröstförstoring och fått fula ärr. För jämför jag min förebild innan jag opades med idag så ser det likadant ut fast vårtgårdarna har ärr runt sig oc den ena är uttänjd.
Gilla
Opticruise
Kvinna ·
22 sep, 2013
Minis:Följ ditt hjärta och din magkänsla..Tror och hoppas det kommer bli bra 👍 Du får uppdatera efter korren..LYCKA TILL ♡
Gilla
minis
Kvinna ·
22 sep, 2013
bynn skrev:
minis..ja men gud ja..självklart så litar man ju på kirurgen vad han säger..de är ju deras jobb..själv så kan man ju nästan inget av det där :(
jag klandrar dig absolut inte... ångrar själv att jag inte gjorde ankarlyft på bägge..:(
håller tummar och tår för dej...du få skriva och säga vad du fick för svar :)'
känns ju verkligen som att dom ska korrigera det gratis åt dej :)
Ja men precis. Jag håller också tummar och tår för mig själv. Hoppas att jag får svar på mitt mail imorgon eller att dom ringer upp mig. Tack för stödet <3
Gilla
minis
Kvinna ·
22 sep, 2013
bynn skrev:
minis..ja men gud ja..självklart så litar man ju på kirurgen vad han säger..de är ju deras jobb..själv så kan man ju nästan inget av det där :(
jag klandrar dig absolut inte... ångrar själv att jag inte gjorde ankarlyft på bägge..:(
håller tummar och tår för dej...du få skriva och säga vad du fick för svar :)'
känns ju verkligen som att dom ska korrigera det gratis åt dej :)
Förresten, hur ser ärret ut nu såhär lång tid efter op? Syftar på det med ankarlyft. Såg bild på din sida, men de såg ut att va tejpat?
Gilla
minis
Kvinna ·
22 sep, 2013
Opticruise skrev:
Minis:Följ ditt hjärta och din magkänsla..Tror och hoppas det kommer bli bra 👍 Du får uppdatera efter korren..LYCKA TILL ♡
Vi får se vad som händer.. Hoppas på svar från kliniken redan imorgon :) Det ska jag absolut göra. Tack snälla du <3
Gilla
Pygme
Kvinna ·
22 sep, 2013
Jag håller också tummarna för dig.. Hoppas verkligen att det går bra för dig..
Gilla
minis
Kvinna ·
22 sep, 2013
Pygme skrev:
Jag håller också tummarna för dig.. Hoppas verkligen att det går bra för dig..Gilla
minis
Kvinna ·
23 sep, 2013
Nu har jag fått svar från kliniken och det blev inte riktigt som jag tänkt mig.
Jag fick veta att Johan är bortrest och tillbaka den 7e okt, d.v.s. dagen jag har planerad korr. Jag hade önskat att han hade svarat på mitt mail redan idag el ringt upp mig.. Kliniken skulle återkomma så fort dom fått svar från Johan men om man är bortrest så kanske man inte kollar mailen varje dag 24/7. Visst, han äger ju kliniken så han kan ju inte strunta i allt som händer under två veckor. Men jag blev ändå mer nervös nu. :( Vill bara veta så fort som möjligt hur detta ska lösas eftersom korren är om bara två veckor. Att han är bortrest fram tills 7e gör också att jag inte kan åka dit så att han kan titta och känna på hur brösten ser ut i dagsläget. Han ser ju på bilderna att det inte ser bra ut bra, men detta känns inte bra alls :(
Gilla
Pygme
Kvinna ·
23 sep, 2013
Hinner han ta en ordentlig konsutation med dig samma dag som korren då?
Gilla
minis
Kvinna ·
23 sep, 2013
Pygme skrev:
Hinner han ta en ordentlig konsutation med dig samma dag som korren då?
Eftersom det bara var planerat vårtgårdslyft på de högra bröstet (de som hänger mest) fick jag tid sist av alla som opas den dagen, kl 16.30. Det kan ju dock bli senare på em/kvällen(el tidigare) om någon operation drar ut på tiden. Vet faktiskt inte om han hinner ha en ordentligt konsultation med mig samma dag eftersom han har andra op inbokade före.. :(
Gilla
Pygme
Kvinna ·
23 sep, 2013
Men det känns ju inte bra.. kan du byta korren mot konsultation den dagen då och få en ny korrtid vid senare tillfälle i stället? eftersom du funderar på att du vill ha en annan lösning än ett vårtgårdslyft..?
Gilla
Clara-79
Kvinna ·
23 sep, 2013
Tycker att du ska boka om tiden så att ni hinner med en ordentlig konsultation innan där ni också kan tala om annat lyft eller byte av implantat etc. Det är ju lika bra att korra ordentligt när du ändå ska sövas och allt!
Gilla
minis
Kvinna ·
23 sep, 2013
Pygme skrev:
Men det känns ju inte bra.. kan du byta korren mot konsultation den dagen då och få en ny korrtid vid senare tillfälle i stället? eftersom du funderar på att du vill ha en annan lösning än ett vårtgårdslyft..?
Nej jag vet, har så ont i magen och är så sjukt ledsen över detta :( Jag hade absolut kunnat byta dag, problemet är att jag har vetat om detta datumet så himla länge och har fått ledigt från jobbet den veckan..
Gilla
minis
Kvinna ·
23 sep, 2013
Clara-79 skrev:
Tycker att du ska boka om tiden så att ni hinner med en ordentlig konsultation innan där ni också kan tala om annat lyft eller byte av implantat etc. Det är ju lika bra att korra ordentligt när du ändå ska sövas och allt!
Ja det är lite så jag känner också. Jag behöver boka om tiden eegentligen, om han inte kan göra konsultation och op på samma dag. Om jag behöver byta implantat så vill jag sövas, men ska det endast göras ett lyft (som de var planerat från början) skulle de göras i lokalbedövning.
Men som jag skrev till Pygme, jag har vetat om detta datumet så himla länge och har fått ledigt från jobb hela den veckan. Så det blir struligt med ledighet/sjukskrivning. :(
Gilla
Pygme
Kvinna ·
23 sep, 2013
Ja jag förstår det.. man planerar ju liksom.. men om du ringer dit kanske de kan hjälpa dig på något sätt, tänk om de fått nåt återbud eller så typ dagarna efter bara eller nåt?....
Gilla
minis
Kvinna ·
23 sep, 2013
Pygme skrev:
Ja jag förstår det.. man planerar ju liksom.. men om du ringer dit kanske de kan hjälpa dig på något sätt, tänk om de fått nåt återbud eller så typ dagarna efter bara eller nåt?....
Ja precis.. Jag har mejlat kliniken och frågat. Svaret jag fick var att jag får vänta tills Johan har sett mitt mail och bilderna och sedan får vi bestämma därefter. Får förska hålla ut och vänta helt enkelt..
Gilla
minis
Kvinna ·
25 sep, 2013
Har nu fått svar ifrån Johan.
Svaret blev att jag inte ska byta tid och att jag får prata med Johan innan jag opereras i lokalbedövning. Då vet jag ju iallafall att jag inte kommer få ett lika stort implantat. Jag vet inte om jag orkar klydda med detta mer nu, är bara så ledsen över hela grejen.. Så får göra lyftet i lokalbedövning och sedan vänta i någon månad på resultatet typ..
Gilla