Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Pipilotti

Pipilotti

Kvinna ·

Väldigt smal/nätt i kroppen - fyllig C-kupa

Bröstförstoring

Om ett par veckor ska jag på min första konsultation på Akademikliniken och är hitintills helt okunnig på detta område. Är smal/liten till både överkropp och ben/rumpa vill helst ha ett naturligt resultat med en fyllig C-kupa. Finns det någon annan som har ungefär samma kroppsproportioner som gjort bröstförstoring till en C-kupa? Hur mycket la ni in? Känns dom väldigt stora på eran kropp? Vad fick ni för råd under konsultationen? Är rädd för att kirurgen kommer tycka att en fyllig C blir för stort på mig.

16

Sortera efter

gäddan

gäddan

Kvinna ·

Om kirurgen är duktig och inkännande kommer hen troligtvis att både lyssna på vad du vill ha och rekommendera något proportionerligt till din kropp :) Hoppas det går fint! Kram!
Gilla
Pipilotti

Pipilotti

Kvinna ·

Tack för svar! Ja jag hoppas också att jag får bra råd och rekommendationer på konsultationen :) är livrädd för att det ska se överdrivet stort och onaturligt ut på mig, men blir förhoppningsvis avrådd om han inte tror det kommer bli bra. :)
Gilla
smalgroda

smalgroda

Kvinna ·

Jag är också väldigt smal och nätt och har lagt in Motiva 320 cc demi profil. Det har gett mig en fyllig C-kupa och alla som sett mig efter op har sagt att det passar mig och ser naturligt ut. När jag är naken tycker jag dom ser väldigt stora ut, men med kläder på ser dom små ut haha så svårt att säga hur det känns storleksmässigt. Lycka till!
Gilla
Pipilotti

Pipilotti

Kvinna ·

Tack för ditt svar! Jag har just funderat på att lägga in omkring 300-320cc :D och vi verkar vara lika i kroppen så det är nog ett bra mått för att få en fyllig C då. Intressant att du tycker dom ser mindre ut med kläder :P för det är med kläder jag är rädd att dom ska se för stora ut. Gillar att klä mig i lösare knytblusar så vill inte att dom ska få mig att se stor ut upptil då... Förlåt att jag frågar är lite ny på det här men vad menas med demi profil? :P Tusen tack!
Gilla
Lawi

Lawi

Kvinna ·

Hej! Jag väger 50 kg och är 167 cm lång. Min allra största rädsla med operation var att få för stora bröst. Jag var väldigt tydlig med det på mina konsultationer. Jag fick rådet 300 cc eftersom jag ändå hade lite hud att fylla ut i brösten då jag gått ner mycket i vikt tidigare. 2 v innan operation kände jag någon spärr av att det var för mycket. Besökte kliniken igen och valde 275 istället. Jag är nu opererad och är inne på dag 5 efter operationen. Man kan givetvis inte ana något slutresultatet nu eftersom de är svullna och nya men jag känner att de är enorma på mig. Som någon tidigare skrivit i tråden så ser de dock inte stora ut med kläder. Går att dölja helt och ser inte konstigt ut trots läknings-bh och bröstband. Så fundera noga på storlek och vad som är värst för just dig. Att de eventuellt blir lite för små, eller eventuellt lite för stora. Hoppas min kommentar kan hjälpa dig
Gilla
Pipilotti

Pipilotti

Kvinna ·

Tack för din kommentar! Funderat lite mer på det här och lutar också mer på omkring 270-280. Sett på flera med samma kroppsmått att dom fått en stor C med 270 cc, så kanske blir att jag landar däromkring också. Tycker det var väldigt klokt av dig att gå ner lite när du kände att det kanske skulle bli för stort, speciellt när du absolut inte ville ha för stora bröst. La du in ”droppformade”? Skulle var jätte kul att följa dig och se hur ditt resultat blev. Hoppas svullnaden lägger sig snart och att du får det resultat du önskade! :)
Gilla
smalgroda

smalgroda

Kvinna ·

Pipilotti skrev:

Tack för ditt svar!

Jag har just funderat på att lägga in omkring 300-320cc :D och vi verkar vara lika i kroppen så det är nog ett bra mått för att få en fyllig C då. Intressant att du tycker dom ser mindre ut med kläder :P för det är med kläder jag är rädd att dom ska se för stora ut. Gillar att klä mig i lösare knytblusar så vill inte att dom ska få mig att se stor ut upptil då...

Förlåt att jag frågar är lite ny på det här men vad menas med demi profil? :P

Tusen tack!

Med profil menar man hur mycket put man vill ha, alltså hur mycket brösten ska sticka ut från bröstkorgen. Profilen demi är det näst minsta. Väljer du mini profil så får du mer diskreta bröst och väljer du hög eller ultra hög profil så får du väldigt putiga och stora bröst. Nu kanske jag förklarade det lite krångligt men hoppas du förstår vad jag menar. Ett tips är att kolla på youtube. Där finns filmer om implantat t.ex. Motiva som visar dom olika storlekarna.
Gilla
Lawi

Lawi

Kvinna ·

Hej igen Jag var först inne på droppformade men blev avrådd av den enkla anledningen att mitt mål med operationen var att fylla ut och inte förstora så värst mycket. Jag hade ganska rejäl underpool men lixom tomma bröst upptill. Min kirurg förklarade då att om jag väljer droppformade så fanns det en risk att det förstärkte mina drag och inte gav lika mycket fyllning upptill vilket jag var ute efter. Det kändes genast ganska logiskt och jag släppte tanken på droppformade. Nu har det gått 6 dagar efter op. Jag kan lägga ut en bild när jag bara provar i en spets bh. Var tvungen att kolla hur jag egentligen ser ut med något annat än läkningsbh och bröstband. ;)
Gilla
Pipilotti

Pipilotti

Kvinna ·

Okej, men då förstår jag :) hört om hög profil men inte demi. Mycket man behöver fundera på innan på haha...
Gilla
Pipilotti

Pipilotti

Kvinna ·

Lawi skrev:

Hej igen

Jag var först inne på droppformade men blev avrådd av den enkla anledningen att mitt mål med operationen var att fylla ut och inte förstora så värst mycket. Jag hade ganska rejäl underpool men lixom tomma bröst upptill. Min kirurg förklarade då att om jag väljer droppformade så fanns det en risk att det förstärkte mina drag och inte gav lika mycket fyllning upptill vilket jag var ute efter. Det kändes genast ganska logiskt och jag släppte tanken på droppformade. Nu har det gått 6 dagar efter op. Jag kan lägga ut en bild när jag bara provar i en spets bh. Var tvungen att kolla hur jag egentligen ser ut med något annat än läkningsbh och bröstband. ;)

Dina bröst det fantastiskt fina ut! Ser ut att passa jätte bra till din kroppsform :) Kanske står i profilen men vilken kirurg gick du till?
Gilla
Lawi

Lawi

Kvinna ·

Tack, då ska du veta att jag gråtit floder för att jag tyckte de blev stora :( Men jag tror det är chocken också lite, man vet lixom inte hur det ska bli vad man ska vänta sig osv.. Jag gick till Alberiuskliniken i Helsingborg. En mindre klinik men jag är så otroligt nöjd med hjälp och bemötande. Kände mig så trygg där direkt!
Gilla
Pipilotti

Pipilotti

Kvinna ·

Lawi skrev:

Tack, då ska du veta att jag gråtit floder för att jag tyckte de blev stora :( Men jag tror det är chocken också lite, man vet lixom inte hur det ska bli vad man ska vänta sig osv.. Jag gick till Alberiuskliniken i Helsingborg. En mindre klinik men jag är så otroligt nöjd med hjälp och bemötande. Kände mig så trygg där direkt!

Åhnej men stackare :/... Tror inte du behöver vara oroligt för storleken dock, dom ser verkligen jätte fina ut. Sen kommer dom väl lägga sig lite mer/gå ner i svullnad o så? Okej :) vad kul att höra. Jag ska på konsultation på Akademikliniken om ett par veckor, hoppas dom är lika bemötande där :)
Gilla
Britt27

Britt27

Kvinna ·

Nu är jag lite kortare än du och väger lite mindre, men jag skulle råda dig att ta lite mindre. Typ 250 om du just nu tänker 270. Jag är 46kg, 163 cm, och väldigt nätt i kroppen. Jag ville ha en fyllig B eller liten C kupa, och blev rekommenderad 220cc. Och jag landade på 65D efter! :O Själv tycker jag att 70C passar bättre, men ja, då kan man iaf säga att jag har hamnat på en fyllig C kupa med 220. Allt beror såklart på ens egna förutsättningar så du bör prata med kirurgen och se vad han rekommenderar. Men allmänt tycker jag att, om man som du eller jag är framförallt rädd att det blir för stort, ta lite mindre än vad man har tänkt och vad de rekommenderar. Jag är nöjd med mina bröst, de ser ändå proportionerliga ut på min kropp och i kläder märks det inte ens att jag gjort något. Men om jag skulle göra om det hade jag tagit lite mindre, typ 200cc kanske. Lycka till! Det kommer säkert bli jättefint oavsett. :)
Gilla
Pipilotti

Pipilotti

Kvinna ·

Britt27 skrev:

Nu är jag lite kortare än du och väger lite mindre, men jag skulle råda dig att ta lite mindre. Typ 250 om du just nu tänker 270.
Jag är 46kg, 163 cm, och väldigt nätt i kroppen. Jag ville ha en fyllig B eller liten C kupa, och blev rekommenderad 220cc. Och jag landade på 65D efter! :O
Själv tycker jag att 70C passar bättre, men ja, då kan man iaf säga att jag har hamnat på en fyllig C kupa med 220. Allt beror såklart på ens egna förutsättningar så du bör prata med kirurgen och se vad han rekommenderar. Men allmänt tycker jag att, om man som du eller jag är framförallt rädd att det blir för stort, ta lite mindre än vad man har tänkt och vad de rekommenderar.
Jag är nöjd med mina bröst, de ser ändå proportionerliga ut på min kropp och i kläder märks det inte ens att jag gjort något. Men om jag skulle göra om det hade jag tagit lite mindre, typ 200cc kanske.
Lycka till! Det kommer säkert bli jättefint oavsett. :)

Hej, tack för ditt svar! Oj jag trodde aldrig att 220 cc kunde ge ett så stort resultat som en C/D kupa, ska ha det i minnet när jag funderar på strl. Dina bröst ser jätte fina ut och passar verkligen dina kroppsproportioner. Vilken form/profil på implantaten har du? Vad gullig du är, tack! Längtar till konsultationen nu :)
Gilla
Britt27

Britt27

Kvinna ·

Tack! :) Ja jag tror mycket beror på hur ens kropp ser ut innan. Mina är mycket större än det såg ut på 3D simulering, men ja, jag är väldigt smal och det kanske inte riktigt går att se effekten på en simulering. Så om du är väldigt nätt och inte har mycket fett på kroppen kan även små implantat göra stor skillnad! Jag har Motiva Ergonomix Mini, som skulle vara det mest diskreta. :)
Gilla
Pipilotti

Pipilotti

Kvinna ·

Britt27 skrev:

Tack! :)
Ja jag tror mycket beror på hur ens kropp ser ut innan. Mina är mycket större än det såg ut på 3D simulering, men ja, jag är väldigt smal och det kanske inte riktigt går att se effekten på en simulering. Så om du är väldigt nätt och inte har mycket fett på kroppen kan även små implantat göra stor skillnad!
Jag har Motiva Ergonomix Mini, som skulle vara det mest diskreta. :)

Oj men vad trist att 3D simuleringen inte gav så trovärdigt resultat. Har tänkt att den ska vara ganska så exakt... Okej :) står mini för profilen? Vad menas med ergonomix? Förlåt men är helt ny på detta :D
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem