Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Ingrida

Ingrida

Kvinna ·

Vänjer man sig vid ett liv i BH?

Andra bröstoperationer

Jag har aldrig haft superstora bröst förutom vid graviditet och amning, kanske b/c kupa. Jag har alltid tagit av mig BH:n det första jag gör när jag kommer hem. Nu kommer jag att behöva ha BH i praktiken jämt, BH eller sporttop vid sömn.  Jag tänker som så att de som ändå har stor byst kanske inte tycker att det är så skönt utan iaf och att jag därför kommer att vänja mig. Någon som har erfarenhet kring detta?

11

Sortera efter

Tjejja86

Tjejja86

Kvinna ·

Säger din kirurg de? Enligt min får jag va toppless hur mycket jag vill när de läkt! Jag var oxå orolig gör att jämnt behöva ha o frågade om de på återbesöket nu. Och de va inga problem!
Gilla
Flisan69

Flisan69

Kvinna ·

Under läkprocessen är det vanligt att bh ska vara på dygnet runt. Sen är det upp till var och en hur man vill göra och känner dig bekväm med. Bakom stora har lättare att vara utan bh än stora framför som inte har ngn muskel som hjälper att hålla uppe implantatet. Vännina till mig bakom stora sover alltid utan bh och hennes är lika fina idag som då 11 år gamla. Själv har framför och kan tyvärr inte vara utan stöd längre tid dag som natt men har vant mig!
Gilla
solvindvatten

solvindvatten

Kvinna ·

Jag har 700 bakom och redan efter 3 veckor fick jag gå topless dygnet runt.
Gilla
hallonbåt

hallonbåt

Kvinna ·

Jag gillar inte att gå utan bh utan tycker att det är skönt att de sitter på plats och inte är ivägen. Men jag sover oftast utan eller med sportis. Smaksak! ;)
Gilla
Ingrida

Ingrida

Kvinna ·

Hrmmm, det ska ju bli 630 bakom men det verkar mer ha att göra med att jag ska ha släta som jag tolkar det men bh verkar vara det han tycker jag ska ställa mig in på även om jag får vara utan-komplikationsrisken ökar utan verkar det som.
Gilla
Flisan69

Flisan69

Kvinna ·

Ingrida skrev:
Hrmmm, det ska ju bli 630 bakom men det verkar mer ha att göra med att jag ska ha släta som jag tolkar det men bh verkar vara det han tycker jag ska ställa mig in på även om jag får vara utan-komplikationsrisken ökar utan verkar det som.

Tror du inte han menade första året? Det är väl vanligast att komplikationer om man nu ska få något sådant visar sig under första året och mer sällsynt även om det förekommer efter året? Min kirurg sa iaf att uppstår det inget inom åretså är sannolikheten mindre efter men men allt har ju med hur din kropp reagerar.

När jag berättade på årskontrollen, att jag har svårt att vara utan bh som alltid sov utan innan, höjde min kirurg iaf på ögonbrynen och sa att det ska inte vara nödvändigt nu. Men sen sa jag att om jag inte har bh så spänner det uti huden på utsidan och då sa han att japp det kan hända för vissa pga tyngden. Så då var det bara för bekvämlighetens skull ett liv i bh.

Gilla
Ingrida

Ingrida

Kvinna ·

Flisan69-du har rätt. Det är framförallt första året då det är viktigt men tyngden av implantaten kommer nog alltid att utgöra en större risk för töjda fickor om jag har bh för lite. Du tycker alltså att det är skönare med? Räcker sporttop eller har du bh?
Gilla
Flisan69

Flisan69

Kvinna ·

Räcker med lätt bhtopp på natten och vanlig bh dagtid. Jag kan gå hemma med vanlig lätt bhtopp konstigt nog men inte utan. Hoppas förstås att jag kan det om några år om/ när min hud vant sig vid tyngden.
Gilla
solvindvatten

solvindvatten

Kvinna ·

Jag har nu fått dubbelbreast och får vänja mig vid bh igen. Känns lagom kul
Gilla
Ingrida

Ingrida

Kvinna ·

Åh nej?! Är det när man ser det gamla brösten ovanför implantaten? Hjälper BH? Hoppas det ordnar sig.
Gilla
solvindvatten

solvindvatten

Kvinna ·

Ja, det är de. Vi hoppas de. De är ju knappt två månader gamla så de har ju allt på sin sida. Blev rekommenderad tidigare att gå utan bh av läkaren men de verkar inte klarat av det.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem