Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
robiin

robiin

Kvinna ·

Vanligt med bristningar?

Bröstförstoring
Jag är lite orolig för eventuella bristningar om jag skulle göra en bröstförstoring. Om man har lätt för att få bristningar, är det då stor risk att man får det på brösten? Jag har lite bristningar på låren sedan puberteten, och då var jag både smal innan och efter, bara formen som ändrades typ. Någon med erfarenhet av detta? Förstår att det är väldigt individuellt självklart, men ändå..
4

Sortera efter

rymd

rymd

Kvinna ·

Jag köpte en olja på apoteket för att förebygga bristningar, vet inte om den hjälpte dock, men ja..jag har itne sett några bristningar än iaf. Den är jätteskön att använda, gör huden mjuk och luktar rätt gott :) Använde innan opn och nu en vecka efter opn har jag börjat använda den igen.
Bio-oil heter den, orange flaska/logga.
Gilla
vomivex

vomivex

Kvinna ·

Att man får bristningar av en bröstförstoring är ytterst ovanligt. Många tror att de fått det men det beror på att om man har brisningar sedan tidigare på brösten (vilket jag har) så ser de ju större ut när du har implantaten inne. Dessutom så blir de rödaktiga ett bra tag efter operationen då huden är "lite irriterad". Efter ett tag så börjar de blekna igen ock blir vita och oftast iprincip osynliga. Det skadar ju aldrig att smörja in brösten, det är ju inget som blir sämre av det :)
Gilla
robiin

robiin

Kvinna ·

Okej, då slipper jag kanske oroa mig så mycket om det :) Jag trodde det skulle vara vanligt ifall man sen tidigre verkar ha lätt för att få. 
Gilla
vomivex

vomivex

Kvinna ·

och skulle du få det så få inte panik:) De bleknar regält med tiden. Jag har en del brisningar på lår och bröst och de såg värst ut i början, nu syns de knappt. De är ofta lila/rödaktiga(vilket kan se lite äckligt ut) i början sedan blir de vita/hudfärgade med tiden:)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem