Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Malin88 profilbild

Malin88

Kvinna ·

19 sep, 2010

Vanligt med ojämnheter?

Bröstförstoring

Mina bröst är rätt ojämna, och det är en inbuktning vid klyftan. Typ som db. Är det vanligt i början när de är svullna? Lägger det sig sen?

Sen undrar jag om de blir större när muskeln töjts o läkt riktigt?

Svårt o visa på bilderna, men de går in vid klyftan o de är kantiga. Kantiga brukar de nog va efter en operation men att de blir en inbuktning har jag aldrig sett innan :S

5

Sortera efter

Anonym användare

19 sep, 2010

Det tar sin lilla tid för din hud och vävnaden undertill att stretcha ut, i bästa fall "planar" det ut, i värsta fall blir det mer synligt i framtiden. Det är ju ganska vanligt att det man har i eget bröst (mkt eller ibland tom värre att ha lite o fast), lägger sig som en egen enhet ovanpå impl när man lägger u-muskel, det klarar helt enkelt inte av att "drapera" över implantatet, utan "glider över/av". Men som sagt, dina är så färska ännu, med lite tur stretchar det ut på sikt och döljer impl undertill! :) Inte detaljgranska i det här läget, packa in dem och låt de mogna i sin egen takt! 🙂

Gilla

Carco

Kvinna ·

19 sep, 2010

Min klyfta blev fyrkantig pga byglarna och det var även en inbuktning på ena bröstet, Tror att det beror på att byglarna ligger och trycker på implantaten. Mailade Cosmo och frågade om jag kunde tejpa ihop byglarna i mitten, och det var inga problem. Så nu tycker jag att det blivit bättre🙂 Men sydde in dom istället.

Jobbigt den här första tiden tycker jag när man granskar varje liten detalj..Är så lätt att oroa sig för minsta lilla. Längtar tills jag kan njuta för fullo utan oro...

Gilla

Malin88

Kvinna ·

19 sep, 2010

okey, ja man får vänta tills de blir lite mognare! :) är fortfarande väldigt svullna. hur lång tid tror ni det tar för svullnaden att lägga sig?

Gilla

Anonym användare

19 sep, 2010

Mina bröst var också ganska ojämna men har nu blivigt jämna! :) Tror inte du behöver oro dig! Lycka till ser ut att ha valt en väldigt snygg storlek!

Svullnaden på mig la sig efter 2 veckor tror jag. Men blev inte större storlekskillnad ändå. Lycka till :)

Gilla

Malin88

Kvinna ·

19 sep, 2010

okey :) får fråga alla frågor på tisdag när jag ska träffa kirurgen. okey, blir spännande o se hur de ser ut sen :) tack!

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem