
gevalia
Kvinna ·
vanligt med olika storlekar på brösten efter 3 veckor?
Hej
Op mig för ca 3 veckor sen. Har knappt haft ont alls trots att jag la bakom och tycker inte det va särskilt smärtsamt mer än lite svårt att sova.
nu till fårgan...mitt ena bröst har sen op-dagen "bråkat" lite mer än det andra.
Det är storlekskillnad(inte en kupstorlek) men jag undrar om det alltid kommer vara så eller om det fortfarande efter så här "lång" tid kan vara svullet?
Jag upplever också att det blir lite större på kvällen, nästan så det är överansträngt (trots bh 24/7 och bröstband)
Någon mer som känt så här?😎
Sortera efter

MissCharlotte
Kvinna ·
Nej asså det ändrar sig sen.
Mitt H bröst ser ex ut som om dom lagt in lite mer än i V bröst vilket dom inte har.
Det är ju mycket pga svullnaden osv.
Sen så ska du se denna OP som "2 stycken Operationer".
Så brösten läker osv i olika takter.
Men jag har fortfarande så att mitt V bröst ser absolut mindre ut än H.
Men det kommer forma sig bättre sen och när implantatet sjungt ner som det ska så det ligger på plats ordentligt kommer allt bli bättre.
Gilla

gevalia
Kvinna ·
Ja....här är det vänster som bråkar...trots jag är högerhänt.
ärret i armhålan är också större på vänstersidan än höger.
Man få väl helt enkelt ha lite is i magen. Helst vill man ju vakna upp och bara ha färdiga fina brsöt med skidbacke:-)
Gilla

MissCharlotte
Kvinna ·
Jo men oftast (jag själv är med GRYMT högerhänt) så om du är ex då Höger hänt så läker det faktiskt bättre på höger sida. Bröt foten på V sida för ett tag sen. Och det läkte ganska segt så som mitt V bröst. Och skötorskorna har även sagt detta till mig att det kan vara så.
Gilla

ida2
Kvinna ·
de blir lika stora sen det blev mina de skiljde en stor del mellan dom först men om 2 månader lär du se att dom jämnar ut sig allt mer ,de kan gå fortare med men max 5-6 månader då menar jag max jag har framför föresten ,vad har du?men jag oroa mig som du att dom skulle förbli ojämna men du kan va helt lugn:) men tror de går fortare om man inte lagt i så mkt då måste de inte töjas ut såå mkt ändå :)
Gilla

gevalia
Kvinna ·
Jag har bakom;) få ge dom lite tid kanske. Vill nedåt veta om fler upplevt storleksskillnad och det verkar vanligt ;)
Gilla

Mish
Kvinna ·
Samma för mig har lagt upp en bild så ni kan se op för 2 veckor sen
Gilla

peejo
Kvinna ·
Samma här! Opades för drygt en mån sen och brösten har både "växt" och förändrats sedan dess. Mitt vä bröst har oxå bråkat en del sen op. Det började med att jag fick en blödning direkt efter op i det, fick opas igen då.. Fick sen ha ett extra bröstband i en v. Och nu är det vä bröstet lite hårdare och lite större än det högra, samt lite högre. Men det är nog som ni säger bara att de läker olika snabbt, hoppas att de är klara snart! (Har hört dock att det kan ta 3 mån..).
Gilla